| tweety08 a întrebat:

cum definiti voi iubirea? sau ce e pentru voi iubirea, dragostea?! sau ce inseamna pentru voi iubirea? astept raspunsurile voastre, pls fiti seriosi, nu vreau raspunsuri la misto! multumesc!

Răspuns Câştigător
| Chrisa28 a răspuns:

Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată.

14 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Dragostea nu se poate defini. Este un sentiment, pe care toti il simtim. E sentimentul de care nu poti scapa. Cand te gandesti la o persoana, iti navalesc tot felul de ganduri si scenarii. Cand te uiti la persoana respectiva, nu iti vine sa iti mai iei ochii de la ea si te gandesti cat de fericit esti langa ea.
Fiecare...vede dragostea intr-un alt mod, datoria experientelor din trecut, insa dragostea pentru toti, e la fel si in cantitati egale.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
(っ◕‿◕)っ ♥

| SentimentalConsil a răspuns:

Ai in aceasta poezie multe definitii ale iubirii
Iubirea e ce poţi să dai,
Ce-aştepţi în schimb e lăcomie.
Când dai, îţi strângi comori în Rai,
Când ceri, eşti slugă cu simbrie.

Iubirea e ce poţi să faci
Pentru vrăjmaş şi pentru frate,
Să rabzi, să suferi şi să taci
Când ţi se face-o nedreptate.

E suflet de copil curat,
În care nu mocneşte ura.
E locu-n care niciodat'
Invidia nu-şi cerne zgura.

Iubirea-i rană sângerând
Şi întrebarea ce te miră:
"Cum, cei ce i-am hrănit pe rând,
Ei tot pe rând mă răstigniră?"

E mila ce-o parcurgi pe jos,
Povară fără murmur dusă.
Iubirea e obrazu-ntors
Şi haina demnităţii smulsă.

Iubirea-i zâmbetul ce-l pui
Pe faţa celui ce suspină,
Când crucea altuia o sui
Şi-aprinzi în noapte o lumină.

Iubirea este bobul bun,
Care rodeşte doar când moare,
E investiţia de acum
Într-o recoltă viitoare.

Iubirea e ce poţi să dai,
Ce-aştepţi în schimb e lăcomie.
Când dai, îţi strângi comori în Rai
Iar viaţa ta-i o poezie.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu pot decat sa spun sa nu confuzi niciodata atractia sexuala cu dragostea, crede-ma multi fac greseala asta

| PsihinG a răspuns:

Buna. Iubirea adevarata este cel mai complex sentiment. Iubirea inseamna in primul rand prietenie, inseamna atractie fizica condimentata cu putina gelozie, inseamna ca intreaga fiinta sa fie dedicata persoanei iubite.
Cuvintele palesc in fata acestui sentiment inaltator.

| Lia09 a răspuns:

Sentimentul ce te poate duce pe culmile extazului, dar te poate arunca si in prapastia cea mai abrupta! Dragostea e cam inselatoare daca nu stii cum s-o "manevrezi".

| har a răspuns:

Nici einstein nu cred ca a putea defini iubirea

| yosirestu a răspuns:

Fara misto.sex,si acel sentiment suprem pe care il simnti cand iubesti

| groaha a răspuns:

Iubirea inseamna totul, dar ai grija doar prima iubire unde ai iubit cu tot sufletul, urmatoarele incercari nu dau rezultate crede-ma iti spun adevarul, nu pierde prima ta iubire...

| Methadona a răspuns:

Are ceva de aface iarba cu sexul?

| Engelthal a răspuns:

Iubirea este ceva ce nu poți defini. Unii spun că este un sentiment, alții spun că este rațiune. Este pură nebunie să ajungi să iubești pe cineva.

| dragos99 a răspuns:

Methadona da are airba cu sexul... daca fumezi iarba iti vine chef de sex..si daca faci ambele lucruri o data...ai sanse sa mori dela prea multa adrenalina happy
ori cume mai buna airba decat sexu