| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o problema destul de naspa zic eu. De cand m-am despartit de fosta ( vreau sa precizez ca a fost prima mea relatie ) am o teama, retinere sa vb cu alte fete. Nici nu stiu cat au trebuit sa traga colegii si prietenii de mine ca sa dau cerere de prietenie pe Facebook la fetele din orasul meu ca sa vb cu ele, sa fac ceva in privinta problemei si nimic. Am dat cateva cereri dar atat si asta a fost ceva timp in urma ( nu am dat un mesaj fetelor nici pana acum ) sad. Nu-i vorba ca is o persoana fricoasa de fel ba din contra dar cand e vorba de fete m-am pierdut de tot, cred ca imi e mai usor intr-o bataie sau sa trag cu arma decat sa intru in vb cu o fata ( daca nici dupa 2 beri si atata staruinta din partea colegilor si prietenilor n-am reusit decat sa dau cateva cereri... e grav ). Ce pot sa fac? Va rog frumos ajutati-ma va rog sad

25 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sa stii ca nu te vor trage ele de maneca. Trebuie sa "iesi la joc". Ai o teama foarte puternica de a fi refuzat pe care trebuie sa o invingi, si probabil ca esecul cu fata ti-a afectat increderea in tine. Incearca sa iti formezi o imagine mentala ca o sa fie bine. Nu te astepta la prea mult. Mergi mai mult pe ideea de a te distra cu ele decat de a intra intr-o noua relatie (dar daca gasesti fata perfecta, fii deschis si la relatie). Mai ratezi, mai inscrii. Iesind la joc, iti vei recapata increderea in tine.

| SkyPilot a răspuns:

Fetelor le plac uniformele. Vezi cum poti face ca acest lucru sa fie in avantajul tau.
Pe de alta parte, ca militar ai mai putin timp decat noi ceilalti pentru iesiri la agatat. Eu nu prea cred in agatatul pe net. Mai degraba sa iesi in locuri din orasul tau in care merg fetele.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SkyPilot):

Ce-i drept nici timpul nu a fost de partea. Am avut o groaza de tabere, exercitii cu americani, englezi si multe alte natii ceea ce mi-a ocupat ff mult timp plus ca imi placea dar pe langa asta aveam o frica sa zic asa de a interactiona ( mai ales la fete ) in afara serviciului si de asta ma ceream sa plec de cat mai multe ori incat au ajuns astia sa ma mai lase acasa ca plecam prea des sad. Si cand stateam acasa nu ma simteam in largul meu, ieseam afara si pru si simplu ma plimbam aiurea si nimic altceva...

| Donsavas a răspuns:

Esti puțin anxios. Se rezolvă dacă discuți cu un psiholog. Esti la scoala, ai putea merge la consilierul școlii.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Donsavas):

Am 20 de ani, nu mai sunt de ceva timp la scoala. uita-te unde lucrez ( cel din poza sunt eu )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunti prea usor frate. O poti lua in alta privinta, eu probabil nu stiu sa tin o arma in mânã dapai sa trag la tintã, probabil o sa am multe rateuri laughing Asa e si cu fetele, prima datã când ai tras ti-a iesit din prima? Nu a trebuit sa faci multe rateuri? Pana sa te pricepi.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ce vrei sa spui dar uite ca eu avand 0 ex cu fetele la 20 de ani habar n-am unde e tragaciul la chestia asta laughing ( nu stiu efectiv ce sa fac ) apai sa trag sau altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Stiu ce zici dar nu conteaza. asculta-ma bine ce-ti zic o sa regreti chestiile astea. Nu ma intereseaZa cât de greu ti-a dat-o fa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Cât amani o sa regreti

| Subsemnatul123 a răspuns:

Pai cum ai intrat in relatie cu fosta? Incearca la fel si acum, poate iti iese ceva. Mi se pare remarcabil si ca colegii tai te-au ajutat sa-ti gaseati o prietena.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Subsemnatul123):

Pe prima am gasit-o pe net si ne vedeam o data pe saptamana ( genul ala de relatie ). Am pus f mult suflet in relatia aia desi a fost una destul de scurta, sa nu zic si ca a fost prima relatie din viata mea ( 20 de ani... stiu ca e trist ). Colegii m-au ajutat sa mai trec peste cu vorbe bune, vorbe de incurajare si sfaturi dar frica aia a ramas si de acum dau si ei semne vizibile ca is termina rabdarea si ii inteleg si eu sad.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

"20 de ani... stiu ca e trist"
Trist, dar macar ai avut. Ma mir ca ai niste colegi care sa te ajute atat de mult. Eu cred ca fostii mei colegi daca m-ar fi vazut c-o fata ar fi incercat fara indoiala sa ma faca de rahat in fata ei. Deci tu deja incercai ce ai incercat si prima data, cereri de prietenie si alea. Pai acum lucrezi sau esti la facultate? Este mult mai usor sa-ti faci relatii cu fete cu care interactionezi zi de zi decat pe internet. Te mai bagi in seama cu ele, le mai ajuti si chestii de genul.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Subsemnatul123):

Lucrez si nu am cu ce fete sa ma bag in seama la munca. Colegii stiu ca sunt chiar ok ( nici eu nu m-am asteptat, cu toate ca nu toti sunt asa dar marea majoritate sunt ok ). Si culmea cu fosta e ca a fost punct ochit punct lovit adica cu prima fata cu care am vorbit a iesit ceva deci n-a trebuit sa incerc de mai multe ori.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Da cam urat in cazul tau. Nici la mine nu exista posibilitate sa interactionez cu fete si ca drept consecinta nu am prietena. Mie mi se pare ciudat sa bagi in seama pe internet fete necunoscute si sa intri in vorba cu ele. Poate ai putea incerca cu fete pe care le cunosti deja.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Subsemnatul123):

Si aici e o problema. Nu am asa multe prietene ca sa nu fie deja luate. Cu ele vorbeam fara probleme, nu aveam retineri. Pai cum altfel sa cunosc daca nu prin a ma baga in seama cu fete necunoscute? Stiu si mie mi se pare super ciudat dar altceva nu stiu. Plus ca sunt si intr-un oras nou...

| SimonaBubu a răspuns:

Ai suferit mult dupa despartire fiind si prima relatie.Si acum crezi ca toate nu sunt de folos, inutile etc.Usor,usor o sa treaca acest sentiment si o sa iti faci alta relatie.

| sjajsnbz a răspuns:

Cred ca ai iubit-o mult si ai suferit mult dupa ea si am ramas cu o frica de a se mai intampla asta cu alta fata, nu te ingrijora asa treaca, bafta!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru sjajsnbz):

Iti dai seama... A fost prima mea relatie sad. Trist e ca am 20 de ani si abia acum am avut-o.

| Donsavas a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De ce e trist sa ai relații la 20 de ani? Cand mai devreme? Ce, crezi ca puștii de 16 sunt mai maturi psihic?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Donsavas):

Nu-i neaparat vorba de maturitate aici. faza e ca ajungi la o varsta la care ar trebui sa stii unele chestii mai ales cand e vorba de socializare si fete si e naspa rau de tot sad. Si nu am zis ca e trist sa ai relatii la 20 de ani. E naspa ca prima ta relatie din viata ( chiar a fost prima prima ) sa o ai la 20 de ani.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Donsavas):

Tu cand ai avut prima relatie?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Subsemnatul123):

20 de ani, pe 1 August s-a sfarsit relatia

| Donsavas a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Sau pui tu prea multa presiune pe tine. Ceri de la tine mai mult decât ar trebui.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Donsavas):

Ce vrei sa spui?

| Donsavas a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Vrei sa le stii pe toate la 20 de ani fără experiență. Te presezi cu credința că nu se poate fara experienta, de parcă esti intr o competiție in propria viata.