| AamonBeherith a întrebat:

In timpul actului sexual partenerul meu se termina destul de greu iar eu nu ajung la orgasm. Problema este ca nu am ajuns pana acum niciodata. Care ar putea fi cauzele? Si asta nu e doar cu el, cu oricine cu care am intretinut relatii sexuale nu am avut un orgasm desi am simtit placere.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele lipsei organsmlui la femeie, se datoreaza in cea mai mare parte a lipsei de experinta a partenerului, sau lipsa lui totala de interes in a satisface fata/femeie din fata lui.
Un barbat interesat sa satisfaca partnera, incepe prin a o excita si a-i produce un organsm clitoridian si apoi prelungeste partida de sex ca sa poata sa atinga orgasmul odata cu fata. Bineinteles trebuie sa stie ce sa faca si cu jucaria lui.
O jucarie prea mica sau prea subtire este un alt inconveninet in pat, pentru ca nu poate satisface, cu atat mai mult cu cat barbatul nu isi da seama sau nu stie cum sa satisfaca sau sa imbunatateasca joaca ca sa suplimenteze si sa intensifice placerea femeii.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anorgasmia reprezintă incapacitatea femeilor de a atinge orgasmul în urma unui act sexual, lipsa plăcerii supreme fiind totală sau parţială. Important de ştiut că anorgasmia nu înseamnă lipsa plăcerii resimţite de femei în timpul actului sexual sau a libidoului acestora pentru că şi femeile care nu ating orgasmul trăiesc cu intensitate maximă actul sexual şi au aceeaşi poftă de sex ca şi femeile care nu se confruntă cu această problemă, numai că nu ating punctul culminant al unei partide de sex. Disfuncţia orgasmica pare să caracterizeze 10-15% dintre femei. Sondajele sugerează că între 33 şi 50% din femei au orgasm doar ocazional şi că sunt nemulţumite de intensitatea acestuia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este din cauza libidoului tau extrem de scazut, sau mai bine zis care practic este de fapt inexistent. Este de natura atat genetica cat si psihica si/sau mentala si din pacate nu exista nici un remediu pentru a se rezolva astfel de situatii. Ai putea incerca sa rezolvi chiar si partial problema prin participarea la cateva sedinte de psihoterapie sexuala fiindca s-ar putea chiar sa fie de ajuor. Orice alte terapii sau comentarii sunt inutile sau lipsite de obiectivitate. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Sfatul meu ar fi să înveți mai întâi singură să ai un orgasm prin masturbare. Abia apoi, după ce vei ajunge cu ușurință la el, vei putea ști să îl obții și în cuplu.
Da, e posibil să fie vina bărbatului că tu nu ai orgasm, dar când mai mulți nu au reușit încă... înclin totuși să cred că mai ai puțin de experimentat în domeniu (cum ziceam - la început singură, până înveți ce și cum).

| vocea a răspuns:

Eu ma pricep sa fac o femeie fericita, este vina lui ca nu stie sa te provoace

| AamonBeherith explică:

Oh vai, am uitat ca sunt 'geniile" care comenteaza degeaba. Uneori poate chiar e o problema de natura medicala, insa dupa numele tau de utilizator "eDyeDyeDy", nu cred ca stii ce inseamna. Mamica ta stie ca folosesti internetul?