| AnonimFaraNume8 a întrebat:

ma puteti ajuta? Am 12 ani,am inceput sa ma masturbez in urma cu jumate de an,si nu mai vreau sa mai practic acest viciu,m-am saturat, si cand stiu ca e un mare pacat in fata lui Dumnezeu imi este si rusine sa ma mai rog...Am incercat detoate ca sa scap,am cautat sfaturi pe internet,ba chiar m-am si rugat la Dumnezeu sa ma ajute,dar nimic, incep sa cred ca Dumnezeu este o minciuna ca Mos Craciun.Va rog,dati-mi un sfat cum sa scap,absolut orice, va rog!

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Ai dreptate ca masturbarea este pacat, de aceea consensul religios condamna acesta practica.
Daca vrei surse, unde spun ca masturbarea este pacat pot sa te ajut.

2 Exista un principiu, instinctele, nu apar asa din intamplare, apar la factori care le declanseaza.
Cand Cain l-a omorat pe Abel, Dumnezeum la avertizat, atunci cand a generat mania.

I-a vazut inima si i-a spus ca i sa se tensioneze, si o sa ii fie greu sa se abtina de la omor.

Tu te masturbezi pentru ca generezi dorinta, carete excita(tensioneaza).....si ti greu sa te stapanesti.

Deci tu rodesti, concepi, dai nastere, la masturbare.
Stiintificii spun ca tu inainte sa te masturbezi, iti faci fantezii, te gandesti, uiti, si lucrurile acestea de excita.

Acesta excitatie te influenteaza, iti creaza tebsiune, iti vorbeste ca daca te-ai masturba, te-ai linisti.
Pana nu te masturbezi nu ai liniste, pentru ca ai lasat pacatul sa te posede.

Tu te afli in posedarea instinctului.
Instinctul este seful tau, el te invata sa te masturbezi, ca asa te vei linisti.

Deci stiintificii si Dumnezeu, vede BAZA masturbarii, nu vede doar actul.
STIU CA DACA BAZA ESTE ACTIVATA, ESTE GREAU SA TE MAI STAPANESTI.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece detensioneaza organismul de stresul hormonal.La aceasta concluzie au ajuns medicii si cercetatorii care au studiat in decursul timpului efectele acestei activitati. Daca cineva ti-a spus ca este un viciu sau ceva rusinos, ca masturbarea contravine unor percepte religioase sau morale sa stii ca te-a indus in eroare. Multa sanatate.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu numesti excitatia sexuala, detensionare?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Se pare ca nu intelegi ceea ce scrie cat se poate de clar.masturbarea si apoi ejacularea finala produce detensionarea. Nu m-am referit absolut deloc la excitatia sexuala! De unde ai scornit o asemenea interpretare? rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Esti de acrod ca masturbarea detensioneaza ceea ce """CREAZA?""""

| Carpencu_David_1994 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu omor copii in palma de la 9 ani si ma simt pacatos... Iti spun eu ca aceste lucruri ma vor duce spre cel rau... Da iti si masezi rama si il mai si pronunti pe dracusor vei avea doar probleme BTW am o iubitica de 9 ani iar eu am 28 de ani happy

Răspuns utilizator avertizat
| NyanPenk a răspuns:

Nu-ti fa griji e ceva normal si ai dreptate, Dumnezeu nu exista dar aici nu ma bag ...nu-ti fa griji.....asta se numeste pre-adolescenta