| Georgep1995 a întrebat:

Prietena mea a inceput ciclul menstrual pe data de 22.12 si odata cu acesta a REinceput administrarea de anticonceptionale yasmin.Aceasta are chisturi ovariene si predispozitie la sarcina.
Pe 25.12 am facut sex neprotejat fara finalizare(suntem amandoi sanatosi cu analize,sunt primul ei partener, are 20 de ani, etc)Era ultima ei zi de ciclu menstrual dar posibil ca acesta sa se fi dereglat deoarece pe 26 a urmat din nou contact neprotejat,fara ejaculare dupa unul protejat cu ejaculare, si altul dupa neprotejat fara ejaculare..astazi a avut loc un mic incident.In timpul sexului prezervativul s-a derulat si posibil sa fi ajuns ceva si inauntru...Sunt riscuri de a ramane insarcinata, chiar daca foloseste anticonceptionale?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu am inteles prea bine explicatiile tale privind numarul si modul relatiilor sexuale totale, si modul lor de a se consuma deoarece le-ai prezentat destul de neinspirat. Ceea ce trebuie sa stiti se refera la urmatorul fapt. Daca administrarea primei pastile de AC de pe blister sa petrecut in prima zi de incepere a menstruatiei adica in data de 22.12, Din acel moment s-a instalat protectia totala in organismul ei si caatare din acel moment ati putut intretine sex neprotejat fara nici un risc de sarcina chiar si in situatia in care sexul se finaliza mereu cu ejaculare in vagin. Chiar din prima zi adica din data de 22 decembrie se putea face sex fara a se mai folosi o alta metoda suplimentara de protectie.Nu am inteles de ce doar uneori ai folosit prezervativul si de asemenea care a fost rostul folosirii acestuia. In cazul prezentat de tine folosirea prezervativului nu-si mai are rostul. Teoretic nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se forma o sarcina nici daca ai fi ejaculat mereu in vagin. Multa sanatate.