| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat am 14 ani jumate si am venit aici pentru a va cere un sfat sper ca ma puteti ajuta. Deci totul incepe asa.Acum ceva vreme chiar in semestrul 2 din clasa a 8-a am inceput sa plac o fata,nu putin,nu mult,extrem de mult:-)Asa ca am tot stat cu ea la scoala,vorbeam,radeam, etc.I-am cerut id-ul, pe mess era totul ok ne intelegeam ca fratele cu sora cum s-ar spune.Problema era ca in momentul ala ea placea foarte foarte mult un alt baiat, ei bine dupa aproximativ o saptamana...mi-am luat inima in dinti si i-am spus c`o plac.Totul a fost socant, atat pentru mine cat si pentru ea.Desigur ea spunandu`mi ca e super moarta dupa ala si-asa mai departe.Am renuntat o perioada,problema insa se agrava destul de rau deoarece o aveam in majoritatea viselor si jumatate din zi o petreceam gandindu`ma la ea(daca nu mai mult). Timpul trecand, eu sperand in continuare la momentul actual vorbesc din nou cu ea si ma face sa ma simt foarte ok atunci cand port o discutie cu ea deoarece pentru mine e o prezenta foarte minunata si ma face sa ma simt in largul meu ne salutam pe strada, etc.Chestia e ca faza cu placutu tine de foarte mult timp si o plac si la momentul actual chiar mult de tot, nu stiu ce sa fac sunt complet disperat va rog sa ma credeti, ba chiar am stat si cu o fata incercand s`o uit pe ea ceea ce-a fost cea mai mare greseala posibila si va recomand sa nu faceti lucrul asta fiindca va bateti joc de biata persoana care va pica in fata si asta va arata cum va simtiti voi in momentul cand va aduceti aminte de persoana pe care o iubiti cu adevarat dar stiti ca nu aveti cum sa ajungeti la ea.Nu imi pot imagina greseala mai mare decat ceea ce am facut.Acum revenind la problema v-as ruga un sfat, orice, gestul conteaza enorm de mult pentru mine in acest caz.Stiu ca poate majoritatea dintre voi ati trecut prin asa ceva si aveti formata o idee a perioadei prin care trec eu acum.Problema e ca ea deja m-a respins odata spunandu`mi ca sunt oarecum scund dar de fapt sunt cat ea.Am 1.68 sau 1.69 ceva de genul.In orice caz dupa cum vedeti din tot ce-am scris eu aici sunt complet disperat si nu stiu cum sa procedez,la momentu actual ma inteleg cu ea super ok,vorbim orice,stiti voi pe mess(inimioare, semne de pupici, etc.)atat pe mess cat si in realitate ne comportam cam la fel intrebarea e sa mai incerc odata sau sa renunt si sa`mi accept destinul asa cum este? As dori sa multumesc inca de pe acum celor care si-au luat libertatea de a citi si de a imi da un mic sfat la tot ce-am scris eu aici.Multumesc!

16 răspunsuri:
| anonymus07 a răspuns:

Avand doar 14 ani, nu cred ca stii ce inseamna iubirea deoarece multi confunda iubirea cu persoana iubita.Banuiesc ca esti atras de acea fata datorita aspectului si aerului acesteia.Motive sa suferi nu ai deoarece ea nu da doi bani pe tine fiind atrasa de un alt baiat.Incearca sa te propulsezi spre viitor si sa-ti imaginezi cum te vezi peste 10 ani si cum era cand aveai 14 ani.Incearca doar sa-ti schimbi gandirea si totul va fi ok. Fete sunt destule iar in timp vei gasi fata potrivita tie. Succes!

| Amy_3937 a răspuns:

Stiu ca acum probabil nu mai are rost sa iti raspund pentru ca esti in a 9- a si probatil nu te mai vezi cu fata respectiva, dar voiam sa spun ca esti absolut magnific, mi-as dori sa cunosc baieti ca tine, te exprimi frumos, cursiv si elegant si e clar ca esti si inteligent, nu stiu cum arati, dar stiu ca ai un suflet extraordinar... ca sfat la problema care sper sa te ajute pe viitor ar fi sa o ignori operioada cam o luna ca sa fi sigur ca isi face efectiul, efentul ar fi ca o sa o faci geloara. cand nu ii mai dai atentie, o sa vina ea singura la tine, iti spun asta pentru ca un baiat e intragostit de mine de mult timp si atunci cand a inceput sa ma ignore m-am intregostit eu de el, asa am ajuns sa fim impreuna.

| Patricia96 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...dar instinctul imi spune ca esti un baiat de nota 10. imi place ca lupti pentru ceea ce iti doresti.este un lucru foarte bun insa, nu stiu ce sa zic despre aceasta fatawinking stii ..este greu.ma pun in pielea eiwinking
Si mie mi s-a intamplat ca sa ma intrebare.cel mai bun prieten daca vreau sa fiu impreuna cu el dar evident ca nu am acceptat.
Sunt niste lucruri greu de explicat.
Si eu ii trimiteam pupici, inimioare, melodii dragute pe mess deoarece si el imi trimitea dar asta nu insemna ca il placwinkingDar cu timpul el s-a indragostit de mine, la fel ca si tine de aceea fatahappy
Eu cred ca ar trebui sa-ti intri in ritm.da-te pe langa ea cu vorbe frumoase, glume, iesiri..incearca sa o cuceresti. apoi o poti intreba inca odata -dar! daca nu accepta asta este! mergi inainte ..si nu o jignii sau sa-i faci reprosuriwinking
Asta este..nu toate fetele pe care le intrebi trebuie s-ti accepte in viata asta..trebuie sa mai acceptam noi si un refuz ca asa este det de Doamne, Doamnewinking
Asa ca..treci la treaba! si nu uita..sunt multe fete ..gaseste-o pe a mai buna... daca primesti un nu" asta este, next[!

| Cosminn97 a răspuns (pentru Patricia96):

Iti multumesc pentru raspuns si tu esti o fata de nota 10. happydar eu nu pot fi ca toti ceilalti baietioh go oncare pur si simplu se "spala" pe fete si dupa trec la altele si-asa mai departehappyVezi tu eu simt cu totul sentimentele si tothappyNu sunt genul "azi una maine alta" si-asa mai departe...in momentul asta simt ca daca ma m-ai refuza odata am sa intru intr-o mica depresiehappy

| Patricia96 a răspuns (pentru Cosminn97):

Hhahalaughing Trebuie sa te speli cu ele pe capwinking?
Pur si simplu.a zis nu! păi lasa fata ..nu vreau sa cred ca esti ca toti libidinosii care stau pe capul unei fete pana ii ies peri albi in cap.Si nici nu a fost cu tine impreuna ca sa spui azi una maine alta.
Ca sa ajungi la vorba :azi cu una maine cu alta ..ar trebuii sa le****---
Nu conteaza cu cate fete ai fost, ci ccea ce ai facut cu ele happy
Infrunta realitatea si accepta-ti destinul

| cryyysss a răspuns (pentru Patricia96):

Hai sa bei un ou!

| Mariiuca112 a răspuns:

Se vede ca esti un baiat care tine cu adevarat la o fata,daca chiar iti foarte mult de ea du-te impreuna cu ea la o intalnire,la film,sau unde ii place ei,sau compun-i o poezie de dragoste,nu foarte mare,o strofa prin care sa-i spui ca o placi,sa i-l pui in banca,atunci cand nu se uita si sa ma scrii pe bilet,un admirator secret,nu renunta la ea,daca chiar o iubesti,si incearca sa-l dai pe tipu respectiv la o parte,de exemplu, stai mult mai mult timp cu ea si daca nu te vrea, nu te supara, sunt foarte multe fete dragute, bafta!

| Mariiuca112 a răspuns (pentru Mariiuca112):

Mai sunt mici greseli de ortografie, scuza-ma n-am vrut, dar cred ca iti dai seama ce scrie.

| KefDeKef a răspuns:

E cazul sa numai fi asa disperat...e o simpla fata! Nu este ultima fata din lume ca sa fi asa de disperat dupa ea, dar daca o vrei cu orice pret ar trebui sa apelezi la niste chestii ca sa ii demonstrezi cu adevarat ca o vrei! Mergi cu ea la un suc, pizza, parc.Fa-o sa inteleaga ca iti face placere sa stai in compania ei! Si faza cu "tu esti pre scund", nu e chiar asa! Daca tu esti scund la 1.70, ea cat are? 1.90? Da, poate ii plac baietii mai inalti, dar asta nu era un motiv sa nu te placa.In concluzie,vorbeste cu ea, vezi ce spune, si daca nu se schimba, ALTA! Trebuie sa te uiti si in jurul tau, pentru ca sunt destule persoane care "te vor" sa spun asa! Bafta!

| Cosminn97 a răspuns (pentru KefDeKef):

Vezi tu frate...eu detin la momentul actual cel mai mare defect al unui barbat din ziua de azi ca sa spun asa...ci anume ca pun suflethappy

| KefDeKef a răspuns (pentru Cosminn97):

In cazul asta nu te pot ajuta pentru ca asa esti tu! Dar in ziua de astazi, putine sunt fetele pentru care merita sa fi asa!

| Sinistratu a răspuns:

WowWWWW! Prietene am fost intr-o situatie la fel ca a ta.CREDE-MA.Dar am renuntat cand fata pe care o iubeam s-a indragostit de altul.Am tinut totul in mine si nu am facut deloc bine.Eu iti propun sa o lasi balta pana o sa isi dea seama cat de mult iti place de ea... Daca fata o sa isi dea seama cat de mult o iubesti(si cred ca o sa isi dea seama) atunci dupa o perioada de timp o sa inceapa se te placa(putin cate putin)...Crede-ma! dar trebuie sa astepti sa se desparta de acel baiat.:((Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Deeennnnnnniiiiiiissssssssaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu trebuie să fi aşa disperat! Poate ea nu vrea să fie nimic între voi 2. Chiar dacă tu ţi la ea poate ea nu are aceleaşi sentimente pentru tine. Citindu-ţi povestea mi-am dat seama că eşti un băiat de nota 10. Eu iţi recomand să mai încerci odată pentru că încercarea moarte nu are!

| BioJr a răspuns:

Salut, si eu trec exact prin aceeasi situatie si chiar stiu cum te simti si ce simti pentru acea fata, eu fata de tine inca nu am intrebat`o daca vrea sa fie cu mine pentru ca inca nu ma simt pregatit pentru asta si daca ma refuza nu stiu ce ma fac happy, tu incearca sa te pui bine pe langa fata sa aiba o impresie foarte buna fata de tine, cand esti cu ea incearca sa faci sa uite de tipul pe care il place si sa o faci putin cate putin sa te placa si pe tine, in timp o sa uite ce simtea pentru acel baiat si o sa isi faca sentimente pentru tine, dupa poti sa o intrebi a 2`a oara, oricum daca te refuza si de data asta incearca sa te gandesti ca ai avut ocazia sa fi prieten unei fete atat de speciale pentru tine si sa nu faci o depresie daca cumva te refuzawinking, baftaaaaaa sper sa reusesti sa cuceresti fata big grin, daca vrei sa mai povestim lasa`mi in prv id`u tauwinking

| Pukyx a răspuns:

Pai se vede ca ti la ea foarte multhappyi-ao de o parte si spune-i ca o iubesti, daca zice ca nu poate fii cu tine intreab-o care este motivul! fi curajos, poate o cuceresti. oricum fata nu stie ce pierdehappy

| dracu007 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta.Tot ce pot sa-ti spun este sa treci peste! Puteti ramane prieteni[cazul meu] dar nimic mai mult...nu insista pentru ca sunt enervanti cei care insista prea mult[si asta am patit-o pe pielea mea, si nu a fost nevoie sa-mi spuna altcinva acest lucrulaughing]. Treci peste, nu e singura fata pe lumea asta! Asta e tot ce pot sa-ti recomand...