| Adita1988 a întrebat:

Salutare...am o situatie prin care n-am mai trecut, deci:

Am o relatie la distanta cu o fata de cateva luni, ea 27 eu 26, ne iubim, cei drept nu stiu daca ca la inceput dar ne iubim, ne-am mai certat evident ca toate cuplurile, ne-am impacat, dar ea a trecut printr-o perioada mai proasta, un deces in familie, probleme pe la doctorat, in fine, de cateva zile tocmai mi-a zis ca are infectie hpv, si cumva ca eu sunt purtator de acest virus, sincer am fost mai umblaret ca ea, adica am avut mai multe relatii ca ea, si greseala mea este ca nu mi-am facut niciodata dupa o partida de amor sau relatie incheiata acest tip de analiza. Nu stiu ce sa fac, am intrebat prietenii, mama, tata, fratemiu, nu stiu ce sa fac, o simt ca vrea sa ne despartim, dar nu imi zice, am intrebat-o daca relatia noastra s-a terminat si mi-a raspuns ca "momentan nu are nici un raspuns" ce as putea sa fac, nici in cel mai mare cosmar al meu nu ma gandeam ca oarecum o sa ii fac asta, cu sau fara vreo intentie, ce sa fac, i-am zis ca o las in pace si daca mai vrea sa vorbim sa ma caute, oare am facut bine? ..si ce as mai putea face...cineva pareri sincere daca ati mai trecut prin asa ceva...

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Fa-ti analizele complete,in special pentru virusul asta.
In orice relatie,renuntarea la prezervativ presupune o incredere nemarginita intre cei doi parteneri si doua buletine de analiza complete,initial.
Tu nu ai facut nici una,nici alta,ati fost imprudenti amandoi,asa ca ar trebui sa-i spui frumos ca amandoi trebuie sa treceti prin asta si s-o depasiti.
Nu stiu de ce ai simtit nevoia sa o intrebi daca relatia voastra s-a terminat,normal era din start sa-i spui ca impreuna veti rezolva problema,in masura in care se mai poate si ca-i esti aproape,orice ar fi!
Avand in vedere ca ea depaseste si o perioada mai dificila acum,tu nu ar fi trebuit sa te sustragi din povestea asta, seamana cu un dat inapoi lipsit de curaj, exact cand ea ar fi avut nevoie de mai multa sustinere.
Caut-o si spune-i ca initial nu ai stiut cum sa reactionezi, dar ii vei sta aproape, indiferent ce se va intampla.Si las-o sa decida ce doreste sa faca.
Oricum, ii esti dator macar cu un buletin complet de analize.

Pana atunci, citeste asta:

http://www.ginecologiebucuresti.ro/......XUAL__183/

| Adita1988 explică (pentru greece12):

Nu ma sustrag sub nici o forma, numai ca simt ca nu mai vrea nimic cu mine, sau cel putin pe moment, ma ignora, nici buna dimineata, nici noapte buna..nimic...raspunde doar daca o caut eu, si asa in sictir altfel, nu...

| greece12 a răspuns (pentru Adita1988):

A fost prima ta reactie,asta trebuie sa indrepti rapid si cu hotarare.
Abordeaz-o decis sa lamuresti lucrurile in mod pozitiv,explica-i ca intelegi cum se simte, citeste materialul pe care ti l-am trimis pentru ca vei gasi argumente noi, in plus ii poti arata ca-ti pasa si spune-i ca, oricum s-ar purta cu tine, tu vei fi langa ea.
Punct.

| Adita1988 explică (pentru greece12):

Am inteles. multumesc de raspuns

| greece12 a răspuns (pentru Adita1988):

Sper sa-ti fie de folos!

| Adita1988 explică (pentru greece12):

Revin putin, ce inseamna "buletin complet de analize", si testul pentru acest virus nu e prea sigur din ce m-am informat, costa 3 mil, nu e asa mult dar o fi sigur? multumesc

| greece12 a răspuns (pentru Adita1988):

Daca mergi la medicul de familie si ii spui ca doresti sa-ti faci toate analizele si motivul pentru care vrei sa le faci,asta iti va da,un buletin complet de analize,plus o trimitere la un medic specialist.
Poti,bineinteles,sa faci si aceasta analiza, desi un tablou complet ajuta medicul specialist sa inteleaga in ce stadiu esti cu imunitatea si cat de bine functioneaza organismul tau.
Iar cat e de sigur testul iti va spune medicul are se va ocupa de cazul tau, nu te descuraja, chiar trebuie sa vezi ce se intampla, asa ca actioneaza.

| Adita1988 explică (pentru greece12):

Am inteles. multumesc mult

| greece12 a răspuns (pentru Adita1988):

Nu ai pentru ce.
Multa sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Trecutul nu mai conteaza in acest moment. El a definit unde s-a ajuns.

Daca tii atat de mult la ea, iar ea te acuza pentru ca ai imbolnavit-o si in plus pentru ca ai fost mai "jucaus" ca ea, a inceput sa prinda putina lipsa de incredere in tine. Mai ales ca este si relatie la distanta.

Te-as sfatui sa o iei si sa vorbesti cu ea fata in fata (real, nu skype) sa ii spui inca o data ce s-a intamplat, etc, etc sa o iei in brate si sa ii spui ca impreuna rezolvati totul, si sa si rezolvati.

Nu prea ai ce face altceva.

| ywar a răspuns:

Da. pot sa iti spun asa:
1. Relatia la distanta este una cu multa incarcatura. Corpul isi cere drepturile si e normal ca intr-o relatie sa fie si sex. Tu daca ai avea chef seara ai putea sa o strangi in brate sa faceti amor? Raspuns: Nu, caci ea este acolo undeva!
2. Apropos de sanatate. Virusul HPV! E un virus parsiv care se transmite si prin contact tegumentar. Poti tu sa porti si mama prezervativului ca tot ai sanse mari sa il iei. Analiza pentru baieti nu exista, sau exista dar cu un grad de precizie mic. Ar trebui sa iti faca o analiza precum testul de secretie uretrala care sa puna in evidenta asa ceva. Iti dai seama ca sonda va trebui sa ajunga cam adanc in canalul urinar ceea ce pentru baieti ar fi groaznic. Intreaba-ti prietena ce tulpina are pentru ca unele sunt agresive si duc la cancer altele se elimina de la sine. Se Elimina prin lupta corpului cu acest virus. Doamne fereste de tulpini agresive. HPV-ul odata luat nu mai scapi de el.
Din punctul meu de vedere as spune sa o lasi in pace pentru ca relatia la distanta e sortita esecului intr-un procent mare de cazuri. Eu ca barbat in toata firea as incerca totusi sa port o discutie legata de sanatate cu ea nu de relatie. Si atat! Asta ar trebui sa se mai intampole intre voi. Daca vrei sa imi scrii fa-o pe mesaj privat.

| Adita1988 explică (pentru ywar):

Am inteles, multumesc de raspuns

| Adita1988 explică (pentru ywar):

Are cam multe pe cap, si nu prea e dispusa sa discute asa ceva, e genul de pers care nu prea discuta de problema ei, si sincer la cat ma ignora, nu stiu daca pe viitor o sa mai vrea ceva cu mine...

| Alcyon a răspuns:

Eu nu inteleg de ce s-a suparat pe tine. Pana la urma e si vina ei, ca nu s-a interesat de trecutul tau amoros. Tot timpul aud tampenii de genul "nu ma intereseaza cu cate/cati ai fost" sau "nu ma intereseaza trecutul partenerului/partenerei". Ba da, trebuie sa ne intereseze trecutul, pentru a nu avea surprize neplacute in viitor! Daca nu te-a interesat, n-ai dreptul sa vii sa te plangi ca ai luat nu stiu ce boli.

| RaDuk a răspuns:

Sincer, nu am trecut prin asa ceva, dar eu zic ca ai facut bine ce ai facut pentru a lasa sa se mai linisteasca apele. Daca va iubiti cu adevarat, dragostea va invinge tot. Sper sa te faci bine si sa va impacati. Bafta!

| Adita1988 explică (pentru RaDuk):

Sper sa fie asa, mersi de raspuns