| cristi2415151 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare la cei mai priceputi...eu la sala de exemplu la orice grupa cand ma apuc, bag foarte bine si mult la inceput si apoi nu mai ridic nici 5 la urmatoru aparat, bine vorba vine, ma chinui...
de ex am vrut sa fac test 2 zile in 1 zi am bgat la gantere biceps 4 serii incepand asa: 10kg 15 repetari, 12kg 12 repetari 15kg -10 repetari 17, 5kg -8 repetari
si in alta zi am incercat sa innceput din prima altfel si a mers mult mai bine, gen: 20kg-10 repetari, 17kg-10 repetari, 15kg -12repetari, 12kg-15 repetari
daca bag de la mare la mic ma dezvolt la fel? mi se pare ca bag mult mai bine si mai mult la orice
dati-mi un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| Neworder a răspuns:

Depinde ce rezultate doresti, si nu uita ca efectul depinde
de modul in care indeplinesti exerciiul.
Deci, exercitiile cu greutate maxima pentru tine, indeplinesc un rol important: "rup muschii" si dupa ce in organizm ajung toate substantele necesare (cred ca folosesti coctailuri, e.t.c) ei se concresc si creste masa musculara.

Alt mod de antrenament este cel in care ridici o greutate medie, sau mai jos de medie de foarte multe ori, 30-50 si mai mult. Acest tip de exercitiu dezvolta rezistenta. In fibra musculara creste tensiunea, ea nu se rupe, insa la fel se modifica.

cel mai eficient mod (din practica mea, tu fa cum vrei) sunt 3 serii x 10 repetari: 1) ridic cu citeva kg mai mult ca data trecuta. de ce? pentru ca scopul meu e sa cresc masa m. si sa arate frumos. acum am 79, cind ajung la 80-85kg o sa ma axez pe exercitii de rezistenta.

repet: daca scopul tau nu e rezistenta ci forta, atunci trebuie sa ii "rupi" asa ca nu are sens sa faci zeci de exercitii, citeva dar eficiente, si daca dupa al 2-lea set simti ca ai puteri, mai adauga kg. Pentru detalii pm. Raspund la orice doritor, in zilele lucratoare on de la 17.00 in sus.

3 răspunsuri:
| vάĝàвøήτ a răspuns:

Nu mai fa asa ceva trebuie sa incepi de la mic la mare nu de la mare la mic nu ajuta cu nimic ce faci tu

| cuvant a răspuns:

Nu e categoria potrvita, incearca sugestii pe google

| RicăPăturică a răspuns:

8 repetari pentru dezvoltarea fibrei
10 repetari pentru dezvoltarea fortei

Incalzeste-ti bine toate grupele musculare inainte sa incepi exercitiile, nu uita de inchieturi! la inceput fa cu greutati foarte mici pentru incalzire.
Nu depasii numarul de repetari.
Fa mai intai grupa mare de muschi si apoi cea mica. Nu fa mai mult de 2 grupe intr-o zi
Mergi la sala cu zile de pauza.
Bea multe lichide pentru ca te ajuta