| CdZgariattare a întrebat:

Salutare!
Sunt sigura ca TU ma poti ajuta!

Am 18 ani jumatate si o relatie de 5 luni- tind sa mentionez ca aceasta e prima mea relatie, el are 25 de ani-

Eu sunt o fire foarte sensibila si grijulie..imi place sa arat si sa ofer toata iubirea din sufletul meu oamenilor,mai nou unei singure persoane : iubitului meu
Nu stiu ce am patit dar nu ma mai recunosc,de cand il cunosc pe EL viata mea si mai ales valorile mele s-au schimbat radical.

Eram foarte hotarata sa fac dragoste doar cand voi fi logodita si sigura ca EL e alesul, dar totul s-a schimbat radical.
Am facut dragoste la 4 luni jumate, iar el s-a bucurat foarte mult deoarece am fost virgina si pura si i-am zis ca vreau ca el sa fie primul si ultimul barbat din viata mea.
Dar totul s-a intamplat prea repede..mai merita sa astept,dar mi-am dat seama ca degeaba am regrete fiindca nu ma ajuta cu nimic.
Ma comport cu el foarte frumos: il sun,ii trimit mancare (el este student si locuieste la camin),ii spun ca il iubesc,am grija de el,il mangai,nu vorbesc cu alti baieti,il alint...dar el nu face la fel
Oare este inconstient? Nu vede ce i-am oferit? si ce ii ofer in continuare?
Sunt,si am fost cinstita cu el.Dar el este genul indiferent, si mi-e ciuda ca nu pot sa fiu rea cu el..nu pot sa ii impun nimic deoarece mi-e frica ca se va despartii de mine.

El imi spune ca ma iubeste si ma alinta doar atunci cand are ceva beri la cap,in rest foarte rar il apuca "dragalaseniile"
Nu ma simt bine in relatie, e foarte dureros cand il vad asa de sec
Nu pot sa fiu o femeie puternica si rea...
Ce sfaturi imi poti da?
Vreau sa ii deschid ochii, sa vada ca eu vreau sa fiu iubita si pretuita.

Multumesc anticipat!

26 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca este o diferenta la modul de gandire intre baieti si fete. Fetele se gandesc simultan la toate lucrurile, printre invatat, curatenie, gatit se gandesc si la iubire, simt nevoia sa vorbeasca si sa share-uiasca sentimentul asta si in timp ce calca haine, etc. Baietii au toate insemnate si catalogate pe categorii. Acuma ii cu categoria sport, peste o ora ii cu categoria invatat, peste doua ii cu masinile. Are si un cartoi gros cat DEX-ul numa' despre relatie si sex, dar acum ca si-a implinit nevoia, nu il scoate atat de des. Trebuie sa-l inciti sa-si gaseasca timp sa mai scoata cartoiul ala din biblioteca, daca vrei sa petreci timp bun cu el. Tine bine minte asta: el te iubeste si a spus asta, nu simte ca trebuie sa o repete din ora in ora, pentru ca odata cuvantul dat este ca lege pentru el. Daca ii spui ca il iubesti, si el iti spune ca si el te iubeste, nu o zice doar asa, pentru ca ai zis tu asta, ci pentru ca intr-adevar te iubeste.
Si inca un lucru, auzit de prin alte parti si (cred) vrednic de crezare: ca sa tii un barbat pe langa casa, trebuie sa-l tii cu burta plina si cu ouale goale... sper sa iei cont de asta fara suparare.

| DeeaMarry a răspuns:

Spune-i ce te nemultumeste! Spune-i ca tu nu esti fericita!
Daca te iubeste, o sa incerce sa faca astfel incat sa fii multumita. Daca nu, nu are rost sa te milogesti. Cu cat trece mai mult timp, cu atat vei deveni mai atasata de el, iar el va profita.
Da, ai facut o greseala, dar asta nu iti da dreptul sa mai faci si altele!

| Prezidentul a răspuns:

Nu inteleg de ce nu incerci sa ai o relatie cu un baiat mai de varsta ta? Ca sa eviti problemele de genul... Ati avea mai multe in comunt, cu cat esti mai apropriat de varsta cu partenerul de viata cu atat ai mai multe in comun, nu mai cautati "usi deschise" pe la altii... Se numeste echilibru.

| IsJustMe007 a răspuns:

Inteleg prin ce trecibig grin! Incearca sa fii sincera cu el si sa vorbesti cu el. explica'i ca vrei sa iti arate mai mult ca te iubeste! daca nici asa nu o face, incearca tu sa fii mai indiferenta, adica daca el nu iti arata ca te iubeste nu ii mai arata nici tu, astfel el iti va simtii lipsa si v'a incepe el sa secomporte frumos cu tine, la mine a mers si sunt intr'o situatie asemanatoare cu a ta big grin

| neutrino a răspuns:

Ai picat prost si repede. Acum tu esti doar o femeie de care el se foloseste, dar de care nu este mandru.

| sofisis a răspuns:

In primul rand barbatii apreciaza virginitatea doar pentru orgoliul lor. Ei nu o percep ca pe ceva sfant cum ai tu pretentia. Ce i-ai dat? Ceva ce i-ar fi dat orice femeie : sex. Ca era si o pielita pe acolo, asta e. A fost si s-a dus.
Cat despre comportamentul lui, asa era de la inceput sau asa a devenit? Este foarte important detaliul asta. Daca asa era, asta ii e felul si nu stie/poate sa fie altfel. Nici al meu de exemplu nu e maestrul romantismului si al dragalaseniei. Dar eu il iubesc si am acceptat ca asa e el.
Daca in schimb al tau s-a schimbat intre timp, e clar ca relatia nu mai e asa de importanta pentru el.
Sfatul meu : nu ii mai trimite mancare, fii mai ocupata, nu mai fii asa disponibila. Nu trebuie sa fii rea neaparat, ci pur si simplu sa vada ca ai si tu o viata si ca e liber sa iasa din ea daca are chef. Asa daca te vede pe tine ca te intinzi dupa el ca guma, normal ca nu isi face griji ca o sa pleci sau ca te ridici cu pretentii.
Si de ce esti asa de disperata dupa el? Si daca te lasa, ce? Care e problema? Ce, nu mai exista barbati pe lumea asta?
Si, el la 25 de ani e inca student?

| cristimihailov a răspuns:

Relatia voastra s-a terminat.

Il sufoci.

In plus, la camin, este o cu totul alta viata. Si multe fete. Si libere. Si libertate.

Cu cat il uiti mai repede cu atat mai bine pentru tine.

In plus uita-te si tu la filme cu liceeni, cu studenti, citeste niste carti.

Cauta-ti un altul si incearca sa nu il mai sufoci.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca la batura o spune, probabil ca asa e. Nu glumesc. Am intalnit odata o tipa care mi-a zis ca asa iubeste ea, nu simte nevoia sa o spuna sau sa o arate tot timpul. Spunea,, asa sunt eu''. Poate e si cazul tau sau poate dupa ce a primit ce si-a dorit vrea sa scape de tine. Nu exclude nici asta. Discuta cu el. E cel mai ok.

| Mussette a răspuns:

Ai picat prea repede. Daca vroiai o relatie care sa dureze, trebuia sa mai astepti, virgina fiind. Nu te-ai gandit ca un baiat de 25 de ani are si alte asteptari si acum le-a obtinut. Cam asta a vrut. Inca o fata care se indragosteste de el, iar el o bifeaza dupa o luna. Din moment ce e student, iar tu acasa, sigur mai sunt alte fete care se invart in jurul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect, EU te pot ajuta.

Primul pas: da-i papucii!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

N-auzi domne ca fata il iubeste? Cum sa ii dea papucii? Si daca pleaca cu tot cu papucii fe-tii? Numai sfaturi rautacioase dai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Dar... dar eu chiar o pot ajuta crying

Daca il iubeste cu adevarat, atunci nu-i va pasa ca a plecat cu toate perechile de papuci! Asta inseamna sa iubesti, sa nu iti mai pese de papuci!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce te faci cand el abuzeaza si ia si papucii tai si ii tine si pe ai lui?
Unde mai e reciprocitatea? Stai, scriu mai razlet ca sa intelegi : re-ci-pro-ci-ta-te. Asa.
Lasand nota umoristica deoparte asa ar fi ideal, sa ii dea papucii, dar cum sunt sigura ca nu o va face, macar sa mai incline putin balanta in favoarea ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Cand pleci de la ideea ca vei fi pretuit intr-o relatie, pentru ca esti dispus sa faci sacrificii, e imposibil sa nu te arzi. In primul rand pentru ca nu este o regula, doar pentru ca oferi nu inseamna automat ca vei si primi ceva in schimb. In al doilea, pentru ca pana la urma se presupune ca sacrificiile pe care le faci intr-o relatie, le faci pentru ca relatia sa mearga (adica pentru tine), nu pentru celalalt. In al treilea, oamenii sunt mai obisnuiti sa primeasca decat sa ofere. Cand cineva primeste ceva prima lui reactie este sa ceara si mai mult, nu sa ofere altceva inapoi.

Eroina noastra principala nu intelege niciunul dintre aceste concepte de baza. Ea stie ca ofera si se intreaba de ce nu primeste mare lucru, in schimb. In loc sa realizeze ca asteptarile sale in privinta relatiilor si le-a construit pe niste principii false, prefera sa se chinuie singura cu intrebari si sa traga concluzii false. In final, ea va fi dezamagita pentru ca lumea nu e formata din ponei si curcubee iar el va ramane cu buza umflata pentru ca a luat tot ce facea ea de bun si nu a realizat ca are pretentia sa primeasca un tratament special in schimbul comportamentului sau. Ea are asteptari greu de atins iar lui nu ii pasa destul de mult sau nu e genul de om care sa adopte comportamentul pe care ea il asteapta de la el.

Problema e simpla. Doar EU o pot ajuta, prima afirmatie din intrebare chiar este adevarata!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii care e chestia? Eu nu cred ca el nu poate fi mai atent cu ea. Eu cred sincer ca nu ii pasa si eventual le mai si povesteste razand colegilor de "fraiera" de acasa care ii trimite mancare.
Ea fiind mica si naiva, intr-adevar are impresia ca virginitatea ei a fost ceva atat de deosebit incat ala trebuia sa fie picat pe spate. Cine stie cate fete o mai fi dezvirginat baiatul asta...
D'aia zic eu mereu ca virginitatea nu inseamna nimic. Conteaza cum te respecta partenerul/a ca om si ce calitati vede in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai incompetentii nerecunoscatori dau peste fete de treaba. cliseul etern.
cand o sa plece cu alta, sa nu te superi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea prost sa fii, sa nu iubesti o fata ca tine, nici nu ma intereseaza cum arati, daca te gasesc te iau de nevasta! Daca stii ca e sincer cu tine crede-ma te iubeste chiar daca nu o arata!

| PeFuga a răspuns:

Nu ai ce schimba si nici nu ar trebui sa vrei sa il schimbi. Accepta-l cum este pentru ca asa e el, mai putin iubaret, mai "sec", etc. Nu toata lumea e romantica din pacate, iar tu ar trebui sa intelegi lucrul asta, eventual asteapta pana termini liceul si mergi la facultate in acelasi oras cu el (daca o sa mai fiti impreuna atunci), atunci poate se mai schimba lucrurile...
Sau mai exista varianta in care nu-i prea pasa de tine. La urma urmei sta in camin studentesc in alt oras. E usor de inteles care ii sunt tentatiile laughing

| RedDeath a răspuns:

Daca el a fost primul, nu inseamna ca esti acum legata de el! Daca ii un porc, da-i pace in cocina si gaseste altul!

| NoRegretsxx a răspuns:

E ocupat, invata! Nu are timp sa iti arate iubire. laughing
Treaba e simpla. Tu esti genul mimimi mumumu, el NU. NfuckinU.
Ori accepti treaba asta si vs vedeti linistiti de relatie ori va despartiti si fiecare cu viata lui.
Ce tot atatea pretentii si drama si vaicareli?
Vrei sa te mangaie si sa te alinte si sa te pupe non-stop si sa iti sufle in cu* pentru ca il suni tu si ii trimiti mancare samd?
Intr-o relatie nu te astepta sa primesti nimic inapoi daca tu daruiesti.
Nu te simti bine in relatie, renunta la ea.
Nu te asteapta sa il schimbi.
Mult succes!

| JustMe34 a răspuns:

Sunt sincera si de aia iti spun ce cred.El a obtinut ce a vrut de la tine..azi e indiferent, maine nu te mai suna si incet incet o sa vrea sa va despartiti.Cam asa sta treaba in ziua de azi. Daca ii daruiesti ce ai mai frumos o sa te raneasca si o sa se comporte cu tine ca si cum ai fi un obiect sau mai rau.Eu zic sa nu te injosesti mai tare decat ai facut-o, cand iubesti o persoana nu conteaza cat de rece, indiferent sau dur esti, iti arati sentimentele fata de persoana iubita mai ales cand ea face ce faci tu.Grija mare si nu mai avea incredere in toti porcii

| Psihedelic777 a răspuns:

Pari o fata minunata din ceea ce spui si o sa fie bine, iti garantez.Da...pai tu i-ai oferit toata iubirea si dragostea pe care o puteai oferi ceea ce este minunat.Cat despre el... spune-i tot ceea cete apasa, spune-i ca simti ca nu iti arata cat de mult te iubeste. Spune-i ceea ce ai scris si aici. Vorbeste-i sincer si din inima, iar daca el te iubeste cu adevarat v-a intelege si va face in asa fel incat sa te faca fericita.Ai incredere ca totul va fi binehappy. Baftahappy

| Waffen18 a răspuns:

Pai nu ti-ai dat seama? big grin No love, just sexwinking

| marian5888 a răspuns:

El nu e ca tine, il accepti sau il lasi.

| LOUDER a răspuns:

Atunci cand zici tu ca "are ceva beri la cap" el de fapt e mai sincer decat a fost vreodata, alcoolul are si efectul asta, deci poate nu o arata, dar inca tine la tine, exact cum a spus si IsJustMe007, incearca sa vorbesti cu el, dar nu incerca sa fii indiferenta cu el, risti sa se desparta de tine de-a binelea

| CdZgariattare explică:

Neutrino..de ce zici ca nu e mandru de mibe? In ce sens
:-)?