| sTheRockx a întrebat:

happyAm invatat la biologie cateva notiuni despre virusul HIV/SIDA in legatura cu transmiterea si raspandirea lui, si as dori sa aflu si eu din pura curiozitate daca acest virus se poate transmite in cazul pe care il voi prezenta.Sa presupunem ca un prezervativ a fost infectat (doar la suprafata) cu virusul HIV de la o persoana bolnava in urma unui act sexual.In urma acestui contact prezervativul a fost pastrat intr-un loc uscat timp de apoximativ o saptamana. Dupa acest timp el a fost curatat doar cu apa si detergent si refolosit de catre o persoana sanatoasa din punct de vedere sexual.
In acest caz virusul HIV/SIDA se poate transmite de la persoana bolnava la cea sanatoasa? Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Sigur că da, virusul hiv este cel mai periculos și cel mai rezisten și la intemperii și la acizi etc etc... este unul dintre cei mai puternici viruși.

| sTheRockx explică (pentru Azµre):

Iar daca persoana bolnava nu a sangerat in prezervativ in urma actului sexual atunci exista vreun risc de transmitere?

| ILoveMI a răspuns (pentru sTheRockx):

Da..HIV nu se transmite doar prin sange ci si prin sperma. De aceea se ia prin contact sexual neprotejat...cate persoane sangereaza cand fac sex? Mai ales barbati...

6 răspunsuri:
| llucixxl a răspuns:

Evident, HIV se transmite prin sânge, spermă, secreții genitale, lapte matern, lichid cefalo-rahidian. Ținând cont că prezervativul a avut contact cu zona genitală desigur că infectează mai departe. Dacă se scăpa de el doar cu detergent, făceau inserții în venele bolnavilor și taaaa-daaaam (joke).

| unarab40 a răspuns:

Toti care au zis ca da se transmite in acest caz au gresit.....HIV virus nu poate traii mai mult de cateva minute in mediul exterior adica,, daca nu ai contact direct cu o bolnava sau un bolnav nu se transmite,, daca e lasat o saptamana nu are cum transmita o boala,, fiind ca e distrus. daca vrei mai discutam ca e interesant subiectul si e mediul meu de studii.

| Dimaondraxworld a răspuns:

Eu spun ca DA!

| sTheRockx explică:

Astept si alte pareri!happy