| YoSiAtat a întrebat:

Curiozitate. Cum apare virusul HIV/SIDA sau cum a aparut?
Stiu cum se transmite si stiu si cum sa te protejezi. Dar nu stiu cum apare virusul asta(sau cum a aparut).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Virusul HIV este un virus de provenienta animala. S-au gasit tulpini de virus HIV la maimutele din africa. Se presupune ca a ajuns la om datorita consumului de carne de maimuta (prevalenta infectiei HIV/SIDA este mai mare la femeile care prepara carnea de maimuta).

| IMC90 a răspuns:

Este evident ca a fost creat in laborator. Asta cu modificarile genetice sunt prostii de prostit prostii. Este prea ''perfect'' facut ca sa fie natural.

| YoSiAtat explică (pentru IMC90):

Daca ar fi fost creat in laborator dc nu pot gasi un antidot pentru el?

| IMC90 a răspuns (pentru YoSiAtat):

Intrebarea este urmatoarea : exista vreun interes sa fie facut public antidotul? Eu unu nu am auzit ca niciunu din marile capete ale lumii sa moara de hiv. Gandeste-te ca suntem 7 miliarde de oameni (parca), de 2 ori mai multi decat poate intretine planeta asta in mod natural.

| gyzzard a răspuns (pentru IMC90):

1) La nivelul actual de dezvoltare pamantul poate sustine de 3 ori mai multi oameni.
2) Sti care e prevalenta si incidenta la nivel global a infectiei HIV?
3) Vaccinul anti HIV este in dezvoltare. Si problema majora e ca Virusul HIV e un virus ARN => ritm de mutatie mare=> receptori membranari instabili.

| IMC90 a răspuns (pentru gyzzard):

Cum iti explici atunci faptul ca HIV nu a facut nici o mutatie din anii 70-80 si pana acum? din cate stiu eu formula lui este identica. com'on astea sunt lucruri spuse ca sa indoctrineze populatia. daca era asa mutagen se schimba structura de 7 ori din anii 80 si pana acum.

legat de capacitatea de sustinere a pamantului, permitem sa te contrazic. deja se trag peste tot semnale de alarma. resursele se secatuiesc incalzirea globala si saracia cresc.

| gyzzard a răspuns (pentru IMC90):

Te inseli amarnic. Exista multe tipuri subtipuri de virusuri HIV. Din 70 s-au modificat multe. Din 90 in Romania s-a schimbat si subtipul dominat. Pe langa asta, variabilitatea cauzata de mutatii a tulpinilor de virus HIV, sunt foarte mari. Atat de mari incat la un om pot sa se gaseasca mai multe tulpini, fiecare cu receptori membranari diferiti.

Capacitatea de sustinere a pamantului e o chestie diferita fata de capacitatea de sustinere a vietii moderne. Incalzirea globala e cauzata de societatea de consum si de industrializarea excesiva si non-ecologica. Iar saracia e data de proasta gestionare a resurselor. Verifica care e rata agriculturii, unde sunt zonele puternic agricole, cat la suta din pamantul agricol e folosit (in momentul actual in unele zone se taie padurea sa se faca loc pentru noi terenuri agricole, in timp ce jumatate din suprafata agricola disponibila in unele parti e lasa prada ierburilor, sau se face agricultura ineficienta).

| foxi a răspuns:

Se presupune ca a fost creat in laborator!

| YoSiAtat explică (pentru foxi):

Si daca a fost creat in laborator care ar fi scopul acestui virus, acestei creatii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Na fost nici un laborator, el a aparut prima oara la prostituate deoarece ele au relatii cu mai multi barbati si dupa care sau produs unele modificatii genetice, si tot asa se transmite prin relatii sexuale dar nu se transmite prin atingere sarut sau transpiratie si ca sa nu fii infectata protejeazate cu prez...
Si chiar imi pare rau ca unii infactati cu acest virus sunt dezavantajati in societate in fond sunt si ei oameni merita si ei putin respec.

| Dragoselu12345 a răspuns:

Prin sex daca faci sex neprotejat si acea persoana are hiv/sida vei lua si tu.

| YoSiAtat explică (pentru Dragoselu12345):

Asta e o modalitate de transmitere ci nu o posibila teorie a aparitiei (existentei) virusului.

| Boss_Ionutz_1997 a răspuns:

Mie mi s-a spus de o doamna respectabila si foarte inteligenta.Mi s-a spus in urmatorul fel:
Oamenii de stiinta credeau in 3 posibilitati prin care a aparut virusul Hiv :
1) Credeau ca virusul Hiv a aparut in Africa prin contacturi sexuale a omului cu maimuta care era purtatoare de virus Hiv sau prin consumul carnii de maimuta. Dar dupa mai multe documentari au aflat ca acea maimuta purtatoare de virus Hiv nu era in Africa.Asa ca teoria pica.
2) Era posibil ca virusul hiv sa fi fost creeat in laborator pentru a fi folosit in scopuri militare (Arma bioligica).Dar si teoria aceasta pica deoarece ce folos are o astfel de arma(virusul Hiv) daca nu ucide imediat?
3) Se credea ca a aparut intr-o clinica de homosexuali din Olanda (Deoarece in acea perioada cei mai multi homosexuali se aflau in Olanda). Deoarece ei consumau niste calmante(nu le mai stiu numele...) care erau recomandate a fi luate timp de 5-6 zile.dar ei le-au luat timp de 5-6 ani.
Si adevarul este ca Hiv nu exista...este o boala cauzata de ( depresii, consum excesiv de medicamente, din cauza gloantelor sau a loviturilor puternice etc.). Mi s-a spus ca un om a iesit in fata oamenilor sa afirme ca VIRUSUL HIV NU EXISTA! Si asupra lui au avut loc 4 atentate la viata lui...(Deoarece fabricile de astfel de medicamente ar trebui sa plateasca foarte multe despagubiri consumatorilor de medicamente.Si trebuiau sa-i inchida cumva gura.)

| Boss_Ionutz_1997 a răspuns:

Se mai spune ca un doctor a cercetat aceasta boala la care nu s-a gasit nici un antidot ( cum sa se gaseasca antidot la o boala care nu exista?) a reusit sa vindece 5 persoane de aceasta boala. Cum a reusit? Pai foarte simplu. A tratat boala de la cauza (cele 5 persoane purtatoare de Hiv aveau fiecare probleme de stres, lovituri etc.).

Virusul Hiv se poate lua prin: sange,sperma(sex neprotejat)etc.,Dar nu prin: folosirea tacamurilor, saliva(sarut), stranut etc.

winking Sper sa v-a ajute cu cevawinking Eu spun ceea ce mi s-a spus si cred ca ar trebui auzit tongue

| Boss_Ionutz_1997 a răspuns:

Se mai spune ca un doctor a cercetat aceasta boala Hiv si a reusit sa vindece 5 persoane de o astfel de boala. Cum? Prin tratarea bolii de la cauza( Acele persoale purtatoare de o astfel de Boala aveau depresii, urme de lovituri puternice, au consumat asemenea medicamente etc...).
Virusul Hiv nu se poate lua prin: transpiratie,saliva(sarut),stranuturi, folosirea tacamurilor etc.Dar se poate lua prin Sange, sperma(sex neprotejat)etc.
Multumesc mult sper ca aceste raspunsuri o sa va fie de folostongue eu spun doar ce mi s-a spus si ar trebui impartasit...