| TotulPentruUna a întrebat:

Salutare TPU, nici nu stiu cum sa incep, deci am un fel de fantezie sa zic asa, mi-ar place mult sa fac sex neprotejat cu prietena mea, adica fara prezervativ ( le urasc, ma deranjeaza nu stiu, nu ma simt bine cu ele... ) dar... sa ma si termin in ea in timp ce inca ne`o tragem, stiti voi. Dar nu stiu, am vorbit acum cateva zile cu ea si mi-a raspuns NUUUUUUUUUUUU, findca ii e frica sa nu ramana insarcinata.

Si acum inca o intrebare, sa spunem ca o conving sa o faca, ce medicamente ar trebui sa ia imediat dupa sau inainte sa nu ramana gravida, ca sincer si mi`e mi-e frica asta mi-ar mai lipsi acum un copil. Dar mi-ar place sa o fac, nu stiu dc poate findca nu am facut`o niciodata fara... big grin

9 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Ar trebui sa ia anticonceptionale, recomandate de medic, dupa un consult de rutina.Ar trebui,de asemenea, sa va faceti analizele, sa vedeti daca nu cumva aveti vreo boala cu transmitere sexuala.

| RXN a răspuns:

Daca aveti analizele la punct, vorbeste cu ea sa mearga la medic.happy E mult mai bine cu anticonceptionale, mai ales daca aveti o viata sexuala regulata.

| Lovely a răspuns:

Imi pare bine ca esti o persoana constiincioasa si te interesezi pentru a nu avea supriza unui"bebe".

Pai poti avea cateva solutii:
- Fie dupa contact, fata ia pastila de a2a zi ( potinor sau asa cred ca se scrie). Ea costa cam 80-90 lei.
- Fie incepe sa ia anticonceptionale.
- Fie opteaza pentru metoda calendarului si se bazeaza pe zilele nefertile ale lunii ( nu o recomand insa, pentru ca exista si aici riscul unei sarcini).

Aveti grija de voi!

| TotulPentruUna explică:

Analizele sunt okay, le-am facut amandoi in ianuarie. happy Eu la fac la fiecare 3 luni si am luat`o si pe ea cu mine acum.

| TotulPentruUna explică:

@micky19, Asta si era ideea, vreau sa imi dau drumu in ea... big grin

| Adinuzza1 a răspuns:

Ar trebui sa-i respecti decizia.,
daca accepta, si iti dai drumu` in ea, spune-i sa se duca la farmacie sa cumpere pilula de a IIa zi (se ia de cel mult 2 ori pe an, sunt pastile foarte tari, exista si reactii adverse, greata, sangerari. etc. si sa existe o perioada mare intre pilule.
funda

| yasmin1407 a răspuns:

Ar trebuie sa te gandesti si la ea in primul rand, daca si ea isi doreste puteti sa folositi anticonceptionale dar au si efecte adverse nu prea frumoase, eu folosesc asa ceva pentru ca am o problema la ovare si nu le'am luat pentru a face sex neprotejat, nu recomand solutia asta... puteti sa o faceti fara dar inainte trebuie sa va faceti niste analize.doar nu vrem sa contactam niste boli nu? si mare diferenta nu e, cu prezervativ sau fara

| yasmin1407 a răspuns:

Vb cu ea despre anticonceptionalebig grin

| micky19 a răspuns:

Mmm sex neprotejat... multe fete fug de asta. Exact cum ai spus si tu, se tem sa nu le bata barza la usa. eu cred ca teama asta vine si din chestia ca ea poate nu are incredere in tine si ca tu te vei scapa in ea.Ar putea sa se gandeasca si la asta. Cum sa o convingi sa faca fara nu stiu ce sa iti zic... Iar la faza sa termini in ea poti sa o faci dar sa fie fata calculata ea, adica in primele 10 zile de ciclu ai putea sa termini in ea, dar si asta este oarecum riscanta.