| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!

Sunt într-o dilemă de zile mari și sunt disperat sa-i găsesc o rezolvare cat mai repede. O sa incerc sa scurtez cat pot povestea.
Acum vreo 12 ani de zile, la varsta de 16 ani am iubit o fată frumoasa, deșteaptă si cu toate cele. Sa o numim Selena. Nu am ajuns sa facem dragoste/sex, deși am stat împreună vreun an. Selena avea 14 ani. Într-un final ne-am certat rău și ne-am despărțit. Nu am ținut deloc legătura cu ea. De ce zic ca am iubit-o? Pentru că in toți acești ani în care nu am vorbit cu ea am visat-o foarte des, ma gândeam involuntar la ea, la ce mai face, daca e bine etc., lucru care nu mi s-a intamplat in legătură cu nicio altă tipă cu care am stat in trecut.
Acum 1 an când am luat legătura cu Selena la telefon, eu deja eram intr-o alta relație serioasa începută de vreo 5 ani, cu Teresa. Selena avea o relatie de 6 ani deja, ba ca era si logodita pe deasupra. Pana doar acum 2 luni, am vorbit foarte rar cu ea la telefon, pe ascuns amândoi, avand in vedere ca ambii noștri parteneri erau foarte geloși in general și nu se punea problema sa afle de treaba asta.
Acum o lună iubitul ei a înșelat-o și au rupt relatia. Relatia mea scartaie de aproape 1 an, timp în care m-am certat extrem des cu iubita mea. De cand ne cunoaștem ne certam destul de des, dar parcă situația e din ce în mai nasoală.
Într-un final am acceptat sa ies cu Selena, avand in vedere ca nu mai era intr-o relatie. Am iesit, a fost drăguț, ne-am săturat...m-am simtit vinovat pentru ca nu sunt genul care umbla din floare in floare si nu mi-am înșelat niciodata iubita pentru ca am considerat și simtit ca o iubesc sincer. M-am ofticat pentru ca ma simteam asa ca un copil, ca un adolescent, vrăjit, îndrăgostit.

Ce ma deranjează pe mine este ca sunt extrem de derutat. Pana sa vorbesc acum 1 an cu Selena, imi imprimasem in cap ideea cum ca o visez si ma gandesc mereu la ea pentru ca poate am avut si am o obsesie puternica pentru ea, deși am incercat tot posibilul s-o uit.
Chiar dacă acum vorbim la telefon mai des, a intrat deja intr-o alta relatie cu un tip despre care zice ca nu e genul pe care sa-l iubească. Nu m-a deranjat sa aflu asta, nu ma afectează în vreun fel. Dar parca acum au revenit in minte si mai puternic trairile acelea din trecut, cand eram cu Selena.
După iesirea cu ea, am intrebat-o la telefon daca ar mai exista vreo sansa de a fi împreună. Mi-a raspuns ca nu, ca ea nu se intoarce niciodata in trecut.

Nu mai stiu ce simt. Chiar dacă mi-a zis ca sunt 0 șanse de a mai fi împreună, totusi o simt, simt ca si ea are o atractie față de mine, o simpatie. Ma enerveaza ca nu ma pot abtine sa-mi fac iluzii in legătură cu ea. Azi mi-a propus ca maine sa iesim iar. De data asta nu mai sunt entuziasmat pentru ca nu mi s-ar parea deloc ok sa se repete faza cu sarutul.
Sunt obsedat de Selena? Iubesc doua femei? Sunt un nenorocit pentru ca ceea ce simt față de Selena, nu e corect față de iubita mea actuală? Ce sa fac daca sa spunem ca Selena poate o sa isi dorească din nou sa fim impreuna? Fac bine daca renunț la o relație de 6 ani de zile pentru ea?
Simt ca imi iubesc iubita actuală, dar relatia mea e "ceartă aproape zilnic". Față de Selena oare ce simt cu adevarat? Intrebari fara raspuns. Merita sa imi mai bat capul cu Selena sau pur si simplu sa imi bag picioarele si sa imi vad de viața mea si de relatia mea?

Teresa, iubita mea, are un suflet extraordinar, probabil ca nici nu o merit in multe momente. E frumoasa, deșteaptă si fidelă. Simt de cele mai multe ori ca o iubesc...si totusi, de ce reactionez asa cand intra in peisaj Selena? De ce simt uneori ca doar pe Selena am iubit-o si ca a fost singura mea iubire adevarata? De ce visez des ca ma iubesc cu ea?
Simt ca traiesc un coșmar pentru ca dilema asta imi roade sufletul pe zi ce trece.

Multumesc sincer, in avans, celor care au avut răbdare sa citească toată povestea si apreciez enorm orice raspuns serios si matur.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna dimineata! Intr-adevar, ai facut o obsesie pentru Selena. Acea obsesie nu te-a lasat in pace sa iti vezi de iubita ta actuala. Obsesia te face sa si te certi cu iubita, Dupa cum ti-a zis si Selena, nu se poate sa fiti impreuna.Raspunsul meu este NU. Nu te duce si nu mai insista la Selena, Te-ai intalnit cu ea, te-ai sarutat.Gata cu obsesia.Te simti si tu acum dezamagit pentru ca Selena nu e ca in visurile tale.Ea e posibil dornica de aventura.Te intrebi de ce nu mai este cu iubitul tau? Esti pregatit sa suporti o mare durere si dezamagire daca Selena nu e ca in visuri? Sa suporti apoi gandul ca te-ai inselat si ca mai bine si mai buna era Teresa care, dupa cate ai spus e iubitoare si desteapta? ce daca va certati? Asa e in ai toate cuplurile.Si tind sa cred ca obsesia pentru Selena te face sa te certi cu iubita actuala.Bine ca nu toti suntem usi de biserica, dar ai putea incerca sa lasi obsesia pentru Selena, vazand clar ca raspunsul ei este NU. In asa fel, te vei roienta cu mai multa atentie relatiei actuale, sa vezi cum si de ce se isca certuri intre voi.Si pentru aorice cojoc, exista un ac.Rezolvi problema dom'le ca de-aia m-am casatorit cu o femeie, sa avem liniste nu balamuc toata viata. Succes.

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si cat timp crezi ca vei rezista asa,sfasiat intre incertitudinile tale cu Selena si vinovatiile fata de Teresa?
Ma simt ca intr-un roman de-al Sandrei Brown,raspunzandu-ti,sincer!happy
Esti matur,suficient de matur sa intelegi ce anume doresti de la viata si ce anume ti-ar umple tie sufletul.
Si,daca e sa-mi spun parerea,probabil te-ai rutinat langa Teresa si Selena e un fel de vis neimplinit,inca te intriga si ai vrea sa rezolvi si ecuatia asta,esti curios.
Crezi ca daca ii permiti sa-ti distruga binele si zona de confort in care esti azi,o va putea inlocui vreodata pe Teresa?
Eu nu cred.
Uita-te ce ai si gandeste-te si ce pierzi.
Tu actionezi de la "caldurica",o ai pe Teresa sigura si-ti permiti sa visezi cai verzi cu Selena,care iti ridica nivelul de adrenalina in mod pozitiv,in loc sa folosesti acest timp cautand o solutie serioasa la certurile cu Teresa.
Rezultatul va fi o Teresa plecand,tu usurat petrecand-o la taxi si apoi, o viata fada, seaca si plina de o Selena absenta, cand iti vei dori sa o ai pe Teresa inapoi, chiar de-ar fi sa va certati de zece ori pe zi!
Dar tu alegi.
Eu mi-am permis doar sa-mi spun parerea.

| dinhoo a răspuns:

Este foarte frumos sa iubesti. Chiar daca sentimentul nu se intoarce inapoi. Macar ai incercat si ai observat tu singur ceea ce a fost si ceea ce va fi. Este experienta ta.