| ingh3rash a întrebat:

Se comporta urat pentru ca spune ca, candva l-am ranit prin niste cuvinte urate, ne-am impacat, am crezut ca am trecut peste, eu m-am schimbat, nu l-am mai jignit, dar se pare ca nu a trecut peste, si acum spune ca ma iubeste dar ma chinuie, face ce vrea din mine. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| floricika_1940 a răspuns:

Poarta o discutie cu el, si intreaba-l de ce se comporta asa cu tine? Ce vrea de la relatia voastra? De ce prefera sa te chinuie, in loc sa uite totul.

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E sigur ca acea ranire de inceput a fost indusa tot de el.Cind toate se tin lant,nu poate fi decit un singur oponent pentru ca toate se conformeaza pozitiei lui si, un lucru e sigur, nu doreste impacarea ci cu tot dinadinsul"dominarea".Ai de ales intre a trai exact cum simti si a deveni "sclava".

| ingh3rash explică:

Suntem de 5 ani impreuna,eu tipa romantica,cu principii,cuminte si fidela,dar ranita de cei din jur,si din cauza unei maltratari bolnava de o depresie.El baiatul de la tara,cu suflet bun,care ma cunoscut exact in momentul in care viata mea era distrusa,facusem o obsesie pentru un fost iubit,plus ca boala isi facuse si aparitia din cauza maltratarii unei profesoare, prietenii ma parasise, trecusem prin multe.Eram daramata,l-am cunoscut pe el,a avut rabdare cu mine,i-am povestit viata mea seara de seara privind stelele,s-a chinuit sa ma faca sa-l uit pe fostul, ma inteles, in viata sexuala a asteptat 4 ani,imi lua tot felul de cadouri,ma idolatriza,pretuia, daca i spuneam ceva de despartire incepea sa planga, santaje emotionale.El in 5 ani de zile nu m-a dus niciodata la el acasa,desi l-am rugat fiind foarte rusinat de situatia critica care o are,si sincer mie nu-mi pasa, mai mult lui, mai rau era ca nu puteam sa ma mut cu elel avand doar 2 camere si mai are 2 fratii.e nasol, parintii nu prea l-au ajutat, el munceste de l 14 ani.Ma enerveaza ca desi e f priceput in constructii nu-si cauta un loc de munca stabil, in plus el considera ca singura relaxare este dusul in discoteca(fiind foarte aproape de casa lui), se lasa influentat.Asta iarna s-a mutat cu mine la parintii mei sa vada daca ne intelegem,iar mie nu-mi placeau multe lucruri la igiena lui, pentru ca acasa nu a avut cine sa-l invete, avea obiceiuri proaste.Si din cauza ca nu era cum mi-as fi dorit eu,i spuneam ce nu-mi place dar il jigneam, bine, erau si schimbarile de comportament din cauza nervilor.Si s-a saturat, a plecat la el acasa, 3 luni nu a vrut sa stie de mine,daca raspundea l tel o facea doar sa ma jigneasca,tot eu m-am dus dupa el,cazusem l pat,inca n stiu daca s impacat d mila sau. iubire.Din momentul in care ne-am impacat eu m-am schimbat,am inceput sa-i spun mai desc ca il iubesc(pentru ca imi reprosa ca doar el imi spune), si latura sexuala a fost rezolvata, in plus nu l-am mai jignit.Inainte eu eram cocosul relatiei, dar aveam o limita, nu-mi bateam joc cum face el acum.Ma lasa sa plang,daca nu-l caut nu ma cauta, ma raneste, dar ciudat ca in fata tuturor oamenilor el pare un inger si eu aia rea(de fapt oamenii au inceput sa-si dea seama cum e el in realitate)IMI ARATA CA MA IUBESTE CAND VINE LA MN.bine,nu la fel ca inainte,ceva e schimbat, el are un teren acolo la tatal lui dar nu are materiale, si de 5 ani ma duce cu vorba,cateodata mi-e mila,parintii nu-l ajuta cu nimic,dar si el a devenit un tip plin cu secrete,mincinos,nu gesticuleaza bine banii(am inteles de la altii ca i-a pierdut la aparate)M-am gandit ca se poarta asa ca e stresat,ca toata lumea trage de el, cand e la mine suna telefonul sa s intoarca acasa ca la chemat nu stiu cine care are nevoie de el, el se zbate intre 2 cai:TARA,UNDE E LUMEA LUI,SI ORASULCARE SINGURUL LUCRU CARE IL LEAGA SUNT EU,nu-i place la oras.M-am gandit ca din cauza depresiei mele poate l-am imbolnavit si pe el,nu inteleg joaca asta de-a eu fi sclava si el regele, in schimb cand vine la mine e destul de dragastos, ma gandeam ca poate in sufletul lui se ascunde o frustrare ca el e mai prejos ca mine.Eu inainte aveam demnitate,eram dintr-o bucata,acum ii iert orice,ma umplu de rani,in plus de cand m-a parasit primul iubit am facut o obsesie,probabil nu suport sa fiu parasita,sau singura. Oricum eu sunt o persoana destul de singuratica.El stie toata viata mea,a vazut ce mi-au facut toti din jurul meu,el era singurul care nu-mi gresise(probabil mi-a aflat punctele sensibile)Il iubesc dar ma ranit foarte mult, eu am luptat foarte mult sa ramanem impreuna, apreciez ca a fost asa bun la inceput.Lumea spune sa ma despart dar am trecut prin atatea traume in iubire ca sunt obosita s incep alta relatie,mi-e frica,m-am obisnuit cu el, el imi cunoaste sufletul, temerile.Niciodata nu l-am inselat,i-am fost fidela,si cred ca apreciaza asta,ca aca vreodata vb cu vreun baiat p messenger si el afla reactioneaza urat, e gelos, dar nu a dat niciodata in mine.As vrea sa se schimbe,sa ma ajute sa uit toate traumele(PRIMUL IUBIT CARE MA PARASIT,PROFESOARA CARE MA BATUT)sa fie m ai matur, sa gasim o solutie sa avem si noi o casa, si datorita antidepresivelor care le iau de 5 ani,am tot auzit ca o viitoare sarcina va fi una de risc,si mi-ar placea sa mearga cu mine sa ne interesam prin doctori,vreau sa-mi pun ordine in viata,dar si el,ca si el are o viata f dezordonata,eu am suferit mult,am plans lacrimi amare la viata mea,el e constient,am dat peste tot felul de oamenii,dar mai nou cica are si el o trauma facuta de mine atunci cand a stat l mine l parintii, faptul ca il jigneam ca nu s ingrijeste, o trauma din cauza careia ma chinuie si imi face sa-mi s agraveze boala

| justitiarul a răspuns (pentru ingh3rash):

Depresia nu se vindeca cu ajutorul unui om obisnuit ci cu ajutorul psihiatrului,la care nu e nicio rusine sa mergi!
In momentul de fata eu te vad extrem de demoralizata si fara incredere in tine, asa ca ar trebui sa ceri ajutorul unui specialist!
Tu nu poti vedea lumea clar, datorita depresiei de care suferi si prin urmare nu poti sa iei niste decizii corecte!
Deci problema ta in momentul de fata nu e baiatul asta ci boala de care suferi!

| ingh3rash explică (pentru justitiarul):

Nu stiu daca am mentionat,si daca e asa imi ceri scuze, dar ma duc la psihiatru, de aproape 5 ani,am o relatie f buna,am fost si l psiholog,dar nu e de ajuns ca sa-mi s vindece traumele sufletesti,si aici nu e vb numai de mine, ci si de el, pentru ca are comportament ciudat

| justitiarul a răspuns (pentru ingh3rash):

Daca ai fi complet vindecata nu te-ai agata ca o planta de un tip care nu promite prea mult:nu are un job,nu are scoala, etc.
Barbatilor le plac femeile puternice, independente nu cele care isi plang de mila si care se plang dupa 5 ani ca au fost batute de o profesoara.Asta nu e rationament de om "sanatos" care a trecut peste problemele din trecut!
Esti labila emotional si asta se vede din patima cu care ne vorbesti despre baiatul care te-a parasit si profesoara care te-a batut!
Daca de 5 ani frecventezi psihiatrul si reactia ta e de a ne plange pe umeri pentru traumele de acum 5 ani, inseamna ca trebuie sa schimbi psihiatrul si psihologul ca nu te-au ajutat cu nimic.
In primul rand tu ca femeie ar trebui sa fugi cat te tin picioarele de un om care te jigneste! Il vrei inapoi pentru ce? Ca acum 5 ani te idolatriza? Asta A FOST!
Acum omul s-a schimbat si nu mai simte acelasi lucru pentru tine! De ce nu ii respecti decizia de a-l lasa in pace? Pentru ca inca iti plangi de mila! Pentru ca tu asa l-ai castigat la inceput plangandu-ti de mila!
Orice om intreg la minte se satura la un moment dat si vrea langa el o femeie puternica, vesela care sa ii faca viata usoara! Eu nu cred ca el are probleme ci tu!

| ingh3rash explică (pentru justitiarul):

Domnule, Eu nu am scris pentru oamenii ca dvs,pentru acest tip de oamenii eu am cunoscut multi,de tot soiul,cei care par culti de fapt aceia au o mentalitate gresita,intotdeauna am luptat pentru dreptate,dat fiind faptul ca nu am fost inteleasa de oamenii ca dvs,care in loc sa ajute bolnavul de fapt il critica,dar de aceea exista Campania''De la inima la inima'' care lupta impotriva nedreptatilor initiata chiar de mine. Puternica consider ca sunt destul de mult,pentru ca am trecut prin situatii extreme,si am trecut cu bine,datorita unei forte de sus care ma protejeaza, datorita unei inteligente emotionale, datorita pasiunii pentru proza sau cantatul.Sa stiti ca si cei cu depresie gandesc, si cei cu depresie sunt oameni, in ciuda criticilor.In spatele unei femei puternice se regaseste un moment de sensibilitate cand are nevoie de o incurajare,de un sfat,nici un om fie el cu depresie sau nu,nu e perfect,nu stie intotdeauna ce sa faca,pierde carma, dar eu, prin fiecare problema trecuta am acumulat si mai multa latura spirituala devenind mereu tot m-ai puternica.Sa stiti ca eu am recunoscut ca am depresie,nu mi-e rusine,viata mea e limpede ca apa,am o viata pura,si sunt mandra,ca desi nu e perfecta,am facut multe fapte bune,am fost o fata corecta, cinstita, cu principii.In societate sau mass-media exista multi oameni care au nevoie de un sfat dar le este frica sa vorbeasca pentru ca depresia nu este vazuta ca oricare alta boala,sunt si anumite persoane mondene care cunosc si au aceste probleme,daca socieatea nu ar m ai fi asa dura,viata bolnavului ar fi putin m ai usoara,el are nevoie sa vorbeasca, sa exprime ce simte, nu intotdeauna sunt banii de psiholog.Sa analizam comentariu dvs.Inainte de toate tin sa spun ca m-am documentat si eu de depresie, deci daca aveti impresia ca vb cu o ''crazy'' care nu stie de capul ei va inselati. Niciodata nu am sustinut ca sunt vindecata, trageti concluzii pripite, cititi de 2 x judecati o singura data,e mai bine, prietenul meu are un job,dar nu e stabil,are o scoala,domnule. Daca am trecut sau nu peste problemele din trecut,este ceva serios, nu aveti de ce sa ma numiti pe fata nebuna,pentru ca sa invingi propia lupta cu o boala,cu tine insuti nu e asa usor,e nevoie de un proces lung, in acest proces exista si recaderi, cea ce nici o pastila sau psiholog garanteaza.Ca m-a batut profesoara nu este un lucru de ras, dar nici un lucru decare sa-mi fie rusine, in fiecare an in mii de scoli se intampla acest lucru iar nimeni nu face nimic.Nu o sa-mai imi plang de mila cand nu vor mai exista oamenii ca dvs.asta e clar.Dvs, sunteti 100% labil psihic? Nu crd, in lumea care traim ma indoiesc.In fine.Prietenul meu intr-adevar s-a schimbat,dar nu vrea sa-l las in pace,nu acesta e scopul lui,el sufera pentru ca trece printr-o perioada grea din cauza stresului,stres creat de probleme financiare care le intampinam amandoi,din punct de vedere al caracterului inca m-ai ma idolatrizeaza deoarece sunt o fata cuminte,frumoasa,cu principii,doar ca problemele vietii,plus o truma care spune ca o are,in combinatie cu faptul ca i-am spus ca il iubesc si si-a luat-o in cap,la deviat putin de pe drumul cel bun,dar eu il voi ajuta sa-si revina,ne vom ajuta unul pe celalalt prin comunicare,calea Bisericii, terapie prin ocupatie si daca vom vedea ca nu da rezultate, vom recurge iar la un psiholog.Prietenul meu,in afara de truma care spune ca i-am creat-o desi e mult spus trauma,nu are treaba cu boala mea,el insusi prin problemele care nu le poate rezolva a devenit foarte stresat,nervos,ia eu incerc sa-l ajut, nici eu nu sunt perfecta, dar sunt putin mai comunicativa.Eu nu il castig,pentru ca nu e premiu,noi ca oricare alti,avem o poveste,si a vazut multe sentimente bune in mine, in ciuda necazurilor care le-am avut in viata, la fel si eu in el.Sa stiti domnule ca eu cand m-am nascut radeam,sunt o persoana foarte vesela,rar,dar merg in cluburi,acasa ma joc cu el cu perne,merg la petreceri,la liceu aveam un colectiv destul de mare care ma ghiia(un sfert de clasa)altii ma urau,INTOTDEAUNA CHIAR SI LA LICEU,AM LUPTAT PENTRU DREPTURILE OMULUI,in plus sunt o persoana sociabila,cu imaginatie(de aici provine si talentul la proza) ma aranjez destul de mult,aspectul fizic conteaza,spun glume, vorbesc mult,sunt sociabila,iar prin prisma talentului meu am avut ocazia sa cant pe o scena,sa compun poezii in diverse limbi straine,chiar sa particip l marele show x factor,dar asta nu inseamna ca nu am si momentele mele triste,momentele in care ma simt descurajata,chiar daca zambesc,problemele exista undeva in interiorul meu,dar viata m-a invatat ca nu este bine sa mai povestesc oricui,am crezut ca aici pe TPU, voi da peste oamenii majoritatea buni, dar vad ca m-ai dau si peste oamenii care critica.Ca sa criticati sa va priviti intr-o oglinda sa va intrebati ce e perfect la viata dvs,sau la dvs,sau daca sunteti in masura sa criticati alta persoana,am citit si eu Biblia si stiti ce a spus Isus inainte ca femeia sa fie lovita cu pietre?''Cine e fara de pacat sa ridice primul piatra'',sau eu stiu,cred ca nu stiti in ce tara traim,din pacate formata din multi oameni ca dvs,dar rar sa stiti ca exista si oameni buni, aceia care nu ar trebui sa fie judecati dupa o boala sau situatia materiala ci dupa ce au de spus, eu de exemplu ascult mereu pe baiatul de la Romanii au talent care spune:Striga tare esti roman.Eu mult timp am fost moderatoare la un post de radio si oamenii simt nevoia sa vorbeasca fara a fi judecati,exista multi oamenii rusinati de bolile lor,sau care li s-au comis o nedreptate... Daca imi spuneti ca sunt nebuna,nu ma supar,traim intr-o lume de nebuni,dar altadata masurati faptele dvs,ce reprezentai pentru societate pentru a da un sfat? si chiar daca reprezentati ceva anume,orice om se inseala chiar si preotul,chiar si psihologul,chiar si eu chiar si dvs! Daca cititi comentariul dvs majoritatea sunt jigniri subtile,dar o sa va ignor pentru ca eu nu doresc sa primesc sfaturi de l oamenii ca dvs,ci de la oameni obiectivi care principul lor este sa dea un sfat concret,nu sa fie in defensiva, sau s judece dupa aparente, doresc sa impartasesc pareri de viata de la oameni trecuti prin situatii asemanatoare deci, sunteti in plus!

| justitiarul a răspuns (pentru ingh3rash):

Da-mi un link cu campania asta promovata de tine te rog! Chiar sunt curios!
N-am criticat pe nimeni:ti-am spus ca trebuie sa schimbi medicul!
Referitor la termenul de "labil psihic" cred ca trebuie sa iti aduc o corectura:labil=instabil, nestatornic, in dezechilibru!
Un om labil psihic este un om cu probleme psihice.Deci 100% sa fiu labil psihic nu am cum, ca ar trebui sa fiu internat undeva nu sa stau pe TPU.
Eu ti-am spus ca esti labila emotional(asta e cu totul altceva).
Tu spui ca ai o gramada de calitati fizice, psihice ba chiar ca ai o viata completa si o cariera de succes la 21 de ani(moderator la un post de radio,ai initiat o campanie al carei link vreau sa-l vad si eu pentru ca ma indoiesc ca esti tu initiatoarea acestei campanii) dar culmea e ca in ciuda acestor calitati vrei langa tine un tip care te jigneste, care nu are un job stabil, dar are scoala(ai spus ca munceste de la 14 ani si nu are un job stabil, de unde era sa stiu ca are scoala?)!
Sunt niste contradictii in spusele tale!
Nu te-am jignit spunandu-ti ca nu esti vindecata ci ti-am spus ca ar trebui sa apelezi la un alt medic.Chiar am vazut ca si tu te indoiesti de psihiatrul la care mergi pentru ca ai pus o intrebare in care esti curioasa daca depresia se poate vindeca prin hipnoza.
Deci recunosti ca inca mai ai probleme si eu exact asta ti-am sugerat:sa te pui pe tine pe primul loc,sa iti rezolvi problema pe care o ai, apoi sa te gandesti la relatia nereusita pe care o ai.

Si pentru ca aici suntem toti pentru unul si tu spui ca ai initiat astfel de campanii si prin urmare esti un sustinator al oamenilor te invit sa citesti urmatoarele:
Exista un utilizator pe acest site, a carui casa a ars in urma cu aproximativ doua saptamani!//...ina-2.html
Il poti ajuta si tu depunand un leu,sau cat iti permite buzunarul, in conturile ce le gasesti la acea postare. Ajutandu-l, putem dovedi ca suntem toti pentru unu! Multumesc!

| ingh3rash explică (pentru justitiarul):

Aceasta Campanie a fost promovata la alpha tv,si desigur,pe blogul meu.Dvs nu recunoasteti critica, chiar mi-ati spus sa consult un psihiatru desi eu aveam scris la comentariul anterior ca am consultat insa problemele nu trec, iar la psiholog am fost o perioada iar acum situatia financiara nu-mi permite.Referitor la labil psihic,este mea culpa, recunosc, vroiam sa va intreb cat de sanatos sunteti dvs din punct de vedere psihic.Am o gramada de calitati fizice pentru ca dvs prin comentariu incercand sa trageti o concluzie,ma tem ca a fost pripita avand in vedere ca nu ma cunoasteti,si dvs a ti pus totul inyr-o lumina proasta avand,latura mea mentala,de aceea am fost nevoita sa exprim si partile mele frumoase,ca orice om am si calitati si defecte, daca ai depresie sau o problema nervoasta asta nu inseamna ca nu poti sa fi un om minunat, m-ati judecat prin prisma bolii.Nu am de ce sa demonstrz nimic in legatura cu campania mea,ci important e sa stiu eu ca exista,indoiala dvs nu ma apasa chiar deloc,nu e chiar atat de indoielnic ca o tanara poate avea ideei bune, chiar as putea sa dau cateva amanunte despre ea, dar nu se merita.Prietenul meu a invatat si muncit incercand cu greu sa le echivaleze pe amandoua,iar faptul ca ma jigneste,el nu sa purtat asa niciodata,iar in viata noastra a fost mult stres, greutati si este clar ca ceva a intervenit, ceva ce trebuie sa rezolvam.Imi pare rau,extrem de rau pentru persoana care i-a ars casa,menirea campaniei mele e sa redau zambetul pe fata oamenilor,poate asa prin ei,fiind folositoare la ceva,m-as putea ajuta sipe mine,dar in fata unei asemenea nenorocirii nu sunt cuvinte,cea ce pot tranzmite acelei persoane este; ATUNCI CAND O PERSOANA ARE O VIATA PLICTISITOARE,DESTUL DE BUNA,FARA SA INTELEAGA CE SE INTAMPLA DE NU I SE INTAMPLA NIMIC,INSEAMNA CA dUMNEZEU SA INDEPARTAT DE EL, pe omul bun Dumnezeu il pune la incercare cercetandu-i corpul si sufletul, cea ce inseamna ca Dumnezeu este langa el.Banii foarte multi nu am,daca voi face rost de cativa,voi ajuta, dar nu promit, dar pot face camai multa lume sa-l ajute, chiar maine dimineata ma voi ocupa de acest lucru

| ingh3rash explică:

Am vorbit cu el si spune ca wste f stresat,simte ca sa imbolnavit cu nervii,pentru ca parintii lui care nu produ un ban ii cer intruna banii,si el este f stresat pentru ca nu poate sa-si puna ordine in viata,nu stie cum sa faca sa aiba o casa, o familie, toate solutiile i se par imposibile

| ingh3rash explică:

Am vorbit cu el si spune ca ste f stresat,simte ca sa imbolnavit cu nervii,pentru ca parintii lui care nu produ un ban ii cer intruna banii,si el este f stresat pentru ca nu poate sa-si puna ordine in viata,nu stie cum sa faca sa aiba o casa, o familie, toate solutiile i se par imposibile

| ingh3rash explică:

Si toti si comentariile celor''dusi''sunt citite.Nu te-a obligat nimeni sa citesti,curiozitatea a omorat pisica,in cea ce priveste afirmatia ta iti dai seama ca nu are cu ce sa ma deranjeze pentru ca pentru mine esti o straina,si apropo,ca sa stii si tu,cand faci o afirmatie trebuie sa ai niste baze solide care sa demonstreze cea ce spui,o propozitie aruncata acolo la nimereala demonstreaza ca m-ai prost e acela care se pune la mintea celui care nu cere,eu nu cer nimic din partea ta,sau celor care fac cometarii rautacioase,ci un sfat bun din partea celor care au sufletE usor sa dai cu parerea avand la baza comentariile de sus,insa eu nu ma grabesc sa te judec pe tine,chiar nu ma intereseaza cine esti, ce studii ai, s vede clar cum gandesti.Acum si cu pripitul asta in afirmatii e ceva...,pentru ca nu ma cunosti si poate te inseli in privinta mea,si nu se stie niciodata peste cine dai in viata,poate peste unul care u il considerai dus, avand in vedere ca viata ne conduce pe diverse drumuri, si poate vei avea nevoie de un ajutor care eu as putea sau nu sa ti-l ofer.In loc sa scrii si u banuiesc,dintr-o nota frustranta,simtindu-te bine ca parerea ta conteaza,dar pentru mine,nu,m-ai bine ai vedea de viata ta linistita,fara sa te grabesti s judeci pe altii,sau daca tot vine Craciunul sa faci o fapta buna,exista multe otfelinate cu copii care asteapta un cadou,cat m-ai mic,sau poti ajuta citind comentariul lasa de persoana care mi-a scris mai sus,sau te poti duce la Biserica sa dai o lumanare cu o paine la o persoana amarata,de Craciun trebuie sa fim m-ai buni, sa stim sa iertam, de aceea te las sa crszi ce vrei despre mine si prefer sa te iert! Sa fi om e lucru mare!

| alexeanca a răspuns (pentru ingh3rash):

Respecta si tu regulile de ortografie, mai pune cate un alineat din cand in cand ca nu reuseste nimeni sa-ti citeasca matele desirate!
ALINEÁT ~e n. 1) Rând dintr-un text care începe mai la dreapta decât celelalte.
Si referitor la ce am spus:chiar esti!
Ti-am citit intrebarile,ca explicatiile sunt imposibile de citit(te incurci in idei,o iei de la capat,nu ai nimic clar in minte in a ne transmite) si m-a mirat faptul ca dupa ani si ani tu suferi pentru o palma sau o bataie de la o profa blonda si grasa.
Fata mea, tu ai parinti? Ei ce au pazit de nu au dat in judecata idioata aia atunci? De ce nu s-au luat masuri imediate?
Si daca tu iti pierzi mintile de la un conflict cu o profa, ce o sa faci cand doamne fereste viata iti va lua parintii? Daca o sa ti se imbolnaveasca copii? Cum vei reactiona?
Eu cred ca nu ai fost nicio clipa la psihiatru iar depresia ti s-a agravat!
Ai grija intai de tine si lasa orfelinatele oamenilor care au posibilitati materiale si mai ales nu au problemele tale! Tu ai nevoie de doctor!
Faptele bune daca le fac nu le insir aici sa ma dau mare.

| ingh3rash explică (pentru alexeanca):

Vad ca nu te lasi,continui, se pare ca alta treaba nu ai. In primul rand nu trebuie sa-mi dai explicatii din Dex,pastreaza pentru tine,sunt genul care scrie repede tot, in afara de cea ce este cu advevarat pentru mine:cv-uri sau altele, si p tel mobil l fel scriu.asa m-am obisnuit, asta nu inseamna ca nu am cunostinte.in fine,nu ma intereseaza pe ce pui u pret,pentru mine esti nesemnificanta, la fel si ideeile tale, doar ca sa-ti clarific niste lucruri.Matele desirate cred ca le regasesti la neamurile de la tara cand se taie porcul., nu te obliga nimeni sa-ti bagi nasul unde nu fierbe oala, nici sa citesti.Ma repet, nu ma intereseaza parerea ta despre mine, nu ma ajuta, nu-mi da de mancare asa ca stau linistita.Eu nu sunt fata ta,si da,am parintii,si daca nu au dat profesoara in judecata au fost din alte motive,cred ca daca ai gandi ai intelege motivul,dar nu-ma chinui sa-ti deschid mintea. Daca tu ai fi patit aceasta nedreptate nu cred ca ti se parea absurd,nu judeca o persoana care nu poate trece peste un anumit lucru,de cele mai multe ori aceste persoane din contra,sunt m ai puternica ca restul. Viata ne ofera si bune si rele,eu am trecut prin foarte multe rele, cand viata imi va da alte lovituri voi incerca sa ma mentin fiind o persoana puternica, daca nu voi mai putea voi lasa o pauza si sper ca Dumnezeu sa -si aminteasca de mine pentru a indura totul putin m ai usor.Cat despre copii nu te grabi cu subiectul.pentru mine e delicat, si ma tem sa nu-mi cunosti si cealalta latura in care nu mai masor cuvintele si ma apar ca o leoaica.Tocmai,ca am fost la psihiatru, sau ai nevoie de un print ca sa vezi registrul unde sunt inscrisal a domna doctora? Tu ai impresia ca stai de vorba cu o fatuca de 21 de ani care poti tu sa-o superi prin cuvintele tale? Nu! Fata a invatat sa se apare,tocmai ca ma duc la doctor si iau tratament,de aceea problema cu copilul este un subiect delicat! Cea m ai mare grija de mine are Dumnezeu,El stie tot ce-am patit,cum am reactionat,de cate ori am luptat sau cedat,si ma mandresc cu un suflet curat,mereu am luptat pentru dreptate chiar daca am fost judecata de oamenii ca tine,insa pana la varsta aceasta am reusit sa nu fac rau nimanui,poate am multe probleme dar nu sunt saraca cu Duhul,cand nu m-ai pot,il am pe Dumnezeu,El ma cerceteaza,nu ma lasa de izbeliste,cu cat am m-ai multe probleme cu atat trebuie sa lupt m-ai mult,iti imaginezi ca nu esti prima care ma judeca,dar apa trece,pietrele raman,si pentru ca stiu ce inseamna o boala,stiu ce inseamna suferinta ma simt foarte bine ajutand pe cei care au nevoie.Te rog sa nu-mi spui tu de ce am eu nevoie,astept sfaturi unor oamenii care cu siguranta nu gandesc ca tine,am si eu parintii,am si eu fratii,dar cine m-ar intelege cel m-ai bine este o persoana care a trecut prin ce-am trecut si eu. Daca nu-ti place cum scriu,cum gandesc,vezi-ti de viata ta,nu mai imi scrie replay,fiecare pom are umbra lui,exact,asa fiecare,sa-si vada de viata in modul sau. Faptul ca superi o persoana care tocmai ca nu are voie s supere,ti se pare o fapta buna! Deci te rog lasa-ma cu,cuvinte inteligente si lucruri de acest gen,pentru ca la prima vedere toti stim sa judecam,sa ne aratam inteligenti,si sa judecam o persoana,dar pana la urma,nu ma cunosti,nu sti ce personalitate am,nu sti ce viata am asa ca,exact cum i-am spus si domnului care a scris, intai priveste-te pe tine intr-o oglinda inainte sa judeci pe altul.Te rog sa nu mai scrii, chiar nu am nevoie de rautatile tale!

| alexeanca a răspuns (pentru ingh3rash):

Si? Cum iti mai merge?

| deyutzyk97 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu el sa vezi ce se intampla este doar o problema ca oricare alta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie e mentita sa te faca sa te simti bine. Daca stresul acumulat dupa o zi grea nu dispare in prezenta lui, e clar ca el nu iti face bine. Ce fel de om care pretinde ca iubeste se razbuna? Lasa-l, sunt altii mult mai buni pentru tinehappy