| sweetcassie a întrebat:

Se poate ramane insarcinata daca sperma a atins doar exteriorul vaginului?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| sweetcassie explică (pentru bursuc001):

Am vazut ca tu ai raspuns la majoritatea intrebarilor mele asa ca o sa te intreb mai direct sa imi zici parerea ta... luna trecuta pe data de 8 mi-a venit menstra, dupa vreo saptamana, maxim doua, iubitul meu mi-a bagat un deget in vagin de vreo doua ori, (dar inainte de asta nu si-a facut laba, nu nimic, posibil dimineata sau cu o zi inainte seara, nu l-am intrebat). Luna aceasta am inceput cu duphaston din 1 pana in 5, menstra nu a venit nici acum, iar ieri eu cu iubitul meu ne-am masturbat reciproc. el primul, dupa eu pe el. m-am murdarit cu sperma pe mana apoi am mers la baie, m-am spalat, dupa am pus mana la mine pe vagin sa vad daca nu cumva a ajuns si pe acolo din greseala, dar era uscat. apoi m-am imbracat. Crezi ca e vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata? Sunt foarte paranoica, si astazi a inceput sa ma impunga ceva in burta, dar doar cand ma pun jos.

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetcassie):

În aceste condiţii, NU cred că poate fi posibilă o eventuală sarcină happy

Lipsa menstrei se datorează ovarelor polichistice şi faptului că Duphaston-ul nu şi-a făcut efectul scontat.

| sweetcassie explică (pentru bursuc001):

Sa mai iau Duphaston inca 10 zile, sau sa stau linistita? sau sa iau vreun test de sarcina? sad

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetcassie):

Medicul curant TREBUIE să-ţi precizeze dacă este de acord să mai iei Duphaston încă 5-10 zile!

NU te-am consultat eu, deci, NU pot să mă pronunţ în locul acelui medic happy

Aşa cum îţi spuneam ( pe site ) şi la întrebarea referitoare la Duphaston, TREBUIE să mergi IAR la acel medic pentru un nou consult şi, probabil că, îţi va prelungi tratamentul cu Duphaston pe încă 5-10 zile...

Oricum, NU cred că e nevoie de test de sarcină : NU cred că ai cum să rămâi însărcinată în condiţiile menţionate de tine!

Multă sănătate.

| sweetcassie explică (pentru bursuc001):

Doctorul meu mi-a mai prescris tratament de 10 zile cu duphaston, dar alt doctor mi-a zis ca pot sa iau si 5 zile. Oricum multumesc anticipat.

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetcassie):

Cu plăcere!

Dacă medicul curant ţi-a prescris tratamentul pe 10 zile, atunci ar fi trebuit să-l iei 10 zile happy
Acum, dacă tot l-ai întrerupt după 5 zile, poţi să-l continui încă 5 zile ( diferenţa )...

Dacă nici după cele 5 zile nu va apărea menstruaţia, atunci trebuie să mergi IAR la medic.
Probabil că o să-ţi facă o nouă ecografie şi, apoi, eventual, o să-ţi prelungească tratamentul...

O seară/noapte frumoasă.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este suficient o singură picătură să alunece în vagin și poți rămâne însărcinată.
Pa, pa.

| MiruD a răspuns:

Nu.

| e1xtz a răspuns:

Eram in autobuz...la urmatoarea statie, un baiat ce statea pe scaun a coborat.m-am asezat in locul lui, si am mai mers doua statii, mentionez ca aveam absorbant, chiloti, strampi si pantaloni..credeti ca am ramas insarcinata?!

| e1xtz a răspuns:

Maine voi merge la piscina impreuna cu prietena mea, suntem vizrgini amandoi, si ne este frica de o eventuala sarcina..probabil ne vom lua in brate, deoarece ea nu stie sa inoate foarte bine..credeti ca ar trebui sa folosesc prezerbativ?!

| e1xtz a răspuns:

Iubitul meu si-a facut o l.aba la mine in dormitor, eu eram imbracata oe fotoliu, doar m-am uitat la el..cand a terminat s-a sters le maini doar cu servetele uscate si a plecat acasa.L-am condus la usa, si am atims clanta de la usa dupa el, si fara sa imi dau seama am fost la baie si am facut pipi..credeti ca ar trebui sa iau pastila de a doua zi?

| sweetcassie explică (pentru e1xtz):

Ce vrei sa zici cu raspunsurile astea? happy

| unknøwn a răspuns (pentru sweetcassie):

Doar îţi satiriza prostia.

| JAYBEE a răspuns:

Nu.
Spermatozoizii trebuie sa ajunga in vagin pentru a-si punea continua drumul pentru a ramane insarcinata.

| Fârțade_Ana_1996 a răspuns:

Pana la urma ce s-a întâmplat?