| anonim_4396 a întrebat:

Situatie interesanta... totul a inceput la ora de sport cand instinctiv m-am dus la baschet cu cativa prieteni. Ne-am inceput jocul si ulterior am observat ca o fata ma privea timida. Fara sa vreau, am aflat dupa ore ca ma place si mi-am zis "oke" nu vreau sa-mi bat joc de ea si de ce simte pentru mine. Mi-am intrebat cativa amici despre ea si mi-au spus ca este in clasa a V-a, este nascuta pe 18 oct. (eu pe 17) si ca ii plac aproximativ aceleasi lucruri ca si mie. Afland acestea mi-am zis ca trebuie sa fiu foarte atent cu ea caci prima dragoste te marcheaza si am incercat sa vorbesc cu ea ca amici. Ironic mereu cand ma uitam la ea se inrosa si fugea de mine. Eu incercam sa-i spun macar "buna, ce faci?" iar ea se indeparta. Mi-am zis ca ii trebuie putin timp sa se obisnuiasca cu ideea si am lasat-o mai moale cu discutiile pentru o perioada intrucat nu imi place sa fiu stresant. Zilele au trecut insa ea inca nu si-a facut curaj sa imi vorbeasca. Am intrat in discutii cu cativa colegi din clasa ei si mi-au spus ca aproape toata ziua vorbeste despre mine. Ma asteptam la asta oarecum insa m-am gandit imediat ca trebuie sa ii fie frica de o relatie si am acceptat asta. Nu vreau o relatie cu ea atat timp cat ea nu vrea si nu as face nimic din ce nu ar vrea ea insa continua "sa fuga" de mine. Imi doresc cel putin sa putem vorbi daca mai mult nu se poate. Timp este destul insa nu va mai prea fi daca lucrurile continua asa. Nu vreau sa ma joc cu situatia asta intrucat nu se face si as vrea parerea si cateva sfaturi ce ne-ar putea ajuta sa comunicam (repet este foarte foarte timida in legatura cu mine)

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Eu cred ca fata totusi te place dar trebuie sa intelegi ca nu de tine fuge, face asta pentru ca e timida si stiu cum e, si eu am fost timida in trecut si daca placeam un tip atunci cand ma intalneam intamplator cu el preferam sa l ocolesc pentru ca imi era rusine apoi imi parea rau ca am procedat asa, mai asteapta si poate o sa scape si ea cat de cat de timiditate mai ales daca observa ca nu ai intentia de ati bate joc de ea

4 răspunsuri:
| Adinel a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vb cu o colega de a ei sa ii spui ca iti place de respectiva dar nu sti daca si ea te place(tu stii ca te place dar te faci ca nu sti)prietena ei ori iti va spune ca nu stie daca te place oti iti va spune ca da si ea te place.in ambele cazuri va alerga la respectiva si ii va spune ca thu o placi. dupa asta ast 2-3 zile apoi mergi din nou la prietena ei si intrebare ce mai e... dupa care vezi ceiti spune si du-te la respectiva si spune-i ce simti. apoi spune-i ca o lasi sa se gandeasca daca vrea o relarie etc. daca mai vreialte sfaturi spune-mi.Acum nu prea pot scrie asa mult.Te pup

| Scarpinici a răspuns (pentru Adinel):

Da, insa vezi...ea este foarte timida si ma gandesc ca ar reactiona gresit daca as spune asa de direct sti... ea nu vorbeste cu mine si e prea radical sa-i cer o relatie, intelegi?

| Adinel a răspuns (pentru Scarpinici):

Da..inteleg..si eu sunt timida si mi-ar placea sa mi se zica ca si persoana pe care o plac ma place..ideea e ca ea sa afle sigur ca si thu o placi si atunci va mai disparea si din timiditate..nu trebuie sa ii spui din prima:stii eu vreau o relatie. poti doar sa o faci sa afle ca o placi.asta e primul pas..si apoi incetul cu incetul poate iese ceva.

| Scarpinici a răspuns (pentru Adinel):

Am facut deja asta si acum ne merge bine, deja suntem amici. Daca va fi mai mult sa fie insa pentru moment nu pot sa cer imposibilul. Vreau sa fac totul cu pasi mici dar siguri si daca se va intampla, norocul nostru daca nu eu ma bucur doar sa o am langa mine. Este o fata speciala si chiar m-am atasat de ea