| Bianca_papusha a întrebat:

Stau cu un baiat de 7 luni si nu am avut relatii sexuale cu el.Insa e o mica mare problema el nu-i de conceptia sa foloseasca prezervative, ca lui nu-i place cu"cauciucuri" alea alea.Eu ma gandesc si la eventualele urmari,
Ce ma sfatuiti?
Fundita

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Eu zic sa nu te lasi prostita sub nici o forma de fraze de genul "Nu-mi place cu cauciucuri, nu simt nimic".

Tu te gandesti la eventualele urmari ceea ce denota ca esti matura,
Pe cand el, daca e in stare sa zica asa ceva e mai mult decat imatur.
Spune-i ca daca vrea sa faca sex cu tine va trebuii sa mai astepte pana se maturizeaza. Daca incepe cu fraze de genul "Nu ma iubesti./Ne despartim daca nu vrei sa faci sex cu mine" Atunci poti sa-l parasesti linistita.Nu vrea altceva decat sa se foloseasca de tine, pe urma dupa ce reuseste va avea el grija sa va desartiti oricum.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai peste 17 ani, faceti-va intai toate analizele, amandoi: HIV, sifilis, hepatita B si C. Sa le plateasca el, daca tot nu vrea prezervativ. Apoi mergeti impreuna la ginecolog (sau la medicul de planning daca tu esti virgina) sa-ti recomande alta metoda de contraceptie. Daca ai sub 17 ani, mai asteptati.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ori folosește prezervativul ori să te lase în pace.
Ce atâta comoditate din partea lui, nici urmă de respect pentru tine!
Dacă rămâi gravidă ce faci? El cu distracția și tu cu necazurile!
Dacă te contaminează cu vreo boală cu transmitere sexuală (B. T. S.), ce faci? El cu plăcerea și tu cu tratamentele.
Vorbește deschis și răspicat cu el despre acest lucru, nu este de glumit!
Baftă.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ai o anumită vârstă, faceţi nişte drumuri la spital şi foloseşte tu anticoncepţionale dacă chiar e aşa mare problemă cu prezervativele.
Dacă vă faceţi amândoi analizele şi constataţi că nu aveţi nicio boală şi tu iei anticoncepţionale atunci e ok şi fără.
Spor!
P. S.: Dacă ai mai puţin de 17 ani, mai bine mergeţi cu prezervativ sau deloc! E prea mare riscul. Din punctul meu de vedere sarcina este cel mai mare risc!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu zic sa te ti tare pe pozitie! Tu o sa tragi daca o sa fie o sarcina sau cine stie ce boala, care la barbati nu se manifesta dar sunt purtatori si o transmit! Nu mai zic de bolile grave cu transmitere sexuala!

| catthshshshs a răspuns:

Tu o tragi consecintele daca o sa ramai insarcinata, el o sa isi ia palaria si o sa plece.
Nu accepta in niciun caz fara prezervativ, indiferent ce ti-ar spune el.

| :X pinky love you :X a răspuns:

Ia zii sa se bucure sa fie tatic sa vezi cum tace.

| candycarrie a răspuns:

E de apreciat ca te'a asteptat atata, dar ideea cu "cauciucurile alea" e de'a dreptul.penibila:-s prezervativele te protejeaza atat de o sarcina nedorita cat si de boli cu transmitere sexuala, deci nu sunt doar niste "cauiciucuri" laughing. Ar trebui sa ii spui clar ca nu vrei sa te trezesti ca esti gravida, la varsta asta (banuiesc ca ai intre 15 si 17 ani) te marcheaza foarte tare un avort.plus ca mai e si stresul(iti zic din proprie experienta) sa umbli dupa teste de sarcina in fiecare luna cand trebuie sa iti vina. E foarte mare stresul.Ar trebui sa foloseasca "cauciucurile alea" pentru tine, daca el crede ca e asa o mare prostie, spune'i sa se gandeasca la tine si la ce simti tu si la ce riscuri esti supusa:* big hug succes!

| Georgiana_4310 a răspuns:

Daca ai incredere in el, fa-o fara. Dar daca nu, nu accepta. Poti suferi dupa!

| chrystyna a răspuns:

Inseamna ca nu e responsabil si nici nu se gandeste la urmari.Stii de ce nu se gandeste? Ca pana la urma tot ce ar urma(o sarcina nedorita sau vreo boala), nu ar fi problema lui. Tu te vei confrunta cu toate si tu vei avea de suferit.In cazul unei sarcini, fie ca faci avort, fie ca nasti, tu vei avea de dus greul, el nu pare deloc responsabil. Daca totusi vrei sa iti incepi viata sexuala cu el(ceea ce eu nu ti-as recomanda cu un astfel de tip), si el nu vrea sa poarte prezervativ, mai sunt si anticonceptionalele.Insa ele nu te scapa de boli. E decizia ta, insa baiatul cu care esti nu se gandeste deloc la tine, la relatie, la urmarile rezultate din conceptiile astea ale lui. Te sfatuiesc sa ai o discutie serioasa cu el si sa-i spui ca daca vrea sa aiba relatii sexuale cu tine sa foloseasca prezervativ, daca nu, ii spui pa.Vezi cum reactioneaza, si daca o tine tot pe a lui, e clar ca nu ai ce face cu el.

| cryss_1476 a răspuns:

Impune-i sa foloseasca prezervative, explica-i ca se poate intampla ca u sa ramai insarcinata din cauza lui. Scuza-ma dar prietenul tau cred ca nu este constient ce se poate inatmpla, chiar daca, probabil ca iti spune, ca are grija, nu poti sa stii niciodata ce se poate intampla! fi hotarata si spune-i in fata ori cu prezervative, ori deloc. sa vedem atunci ce spune.

| HelpBoy a răspuns:

E mai bine cu prezervativ ca nu iei nici o boala.

| LOVEsick a răspuns:

Daca nu vrea sa se trezeasca cu un bebe ar fi bine sa renunte la acea conceptie si sa foloseasca. Sau ar mai fi ceva, abstinenta, desi nu cred ca-i suna prea bine. Exista desigur masuri si in ceea ce te priveste. anticonceptionalele - trebuie sa consulti un medic inainte de a le lua pentru a vedea ce se potriveste organismului tau, nu le lua asa de capul tau caci pot avea reactii adverse, diafragma. in cazul cel mai rau pilula de a 2-a zi, pe care o iei de maxim 2 ori pe an. Te sfatuiesc sa vorbesti cu el inainte de a face pasul asta, nu cred ca va doriti un copil. Vorbiti ca doi oameni maturi. Prezervativul te fereste de acea sarcina nedorita si te fereste de asemenea si de boli cu transmitere sexuala. Daca nu intelege, sfatul meu e sa nu te lasi induplecata si sa nu faci asta fara sa te protejezi de sarcina in vreun fel.

In speranta ca ti-am fost de folos happy.

| LOVEsick a răspuns:

Daca nu vrea un bebe ar fi bine sa renunte la conceptia asta. Sau ar mai fi o solutie, abstinenta, dar sunt sigura ca nu ii suna prea bine, chiar deloc. Si in ceea ce te priveste ar fi masuri ca diafragma, anticonceptionalele ( nu le lua de capul tau, trebuie sa le iei la recomandarea unui medic pentru ca altfel pot avea reactii adverse )... in cel mai rau caz pilula de a 2-a zi pe care o poti lua de maxim 2 ori pe an. Documenteaza-te mai mult, mergi la un doctor, iti poate explica foarte bine. Vorbiti amandoi serios si pune in discutie eventualele riscuri. Nu cred ca vreti sa va treziti cu un copil pe cap. Tot "cauciucul" ala, cum ii spune prietenul tau e mai bun. Te fereste de nedorita sarcina si de bolile cu transmitere sexuala. Sper sa renunte la conceptia aceea. Trebuie sa fiti pregatiti sa faceti asta fara prezervativ, explica-i. daca nu pricepe. nu stiu ce sa-ti spun. Nu fa prostia sa faci asta fara sa te protejezi.

In speranta ca ti-am fost de folos :*.

| silver19 a răspuns:

Hai ca asta-i tare spune-i prietenului tau ca aici nu trebuise sa-i placa lui neaparat, cauciucu ala conteaza enorm... lol tu vezi ai grija sa nu te trezesti dupa aia cu vreo boala sau vreun copil.

| luana1 a răspuns:

E foarte simplu :lui nu-i plac cauciucurile prin urmare nu il intereseaza consecintele, consecinte pe care le vei simti tu, nu el. El poate face pasi foarte usor dupa aceea.

| tia a răspuns:

Eu zic sa nu te lasi intimidata de atitudina lui si sa nu accepti asta. De ce sa fie cum vrea el? La urma urmei e in joc sanatatea ta. Gandeste-te mai bine, dar nu fa prostia de a accepta.
Bafta!

| wdsasd a răspuns:

Eu zic sa ii faci un prezervativ de lana daca e alergic la cauciucuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam un coleg la profesionala si imi zicea ca e alergic la prezervative laughing cai apar bube pe p... si nu le foloseste cu prietena lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu iti dai seama la ce imens risc te expui, daca il accepti?!

Boli, sarcina, si poate te si paraseste dupa aceea!

Nu fa niciodata fara prezervativ! - inseaman ca nu te respecta, si nu da mare lucru pe tine! - adica TU NU CONTEZI, ci numai sa se simta el bine?!

Cauta unul responsabil si corespunzator! - pana nu e prea tarziu!

Acum cateva zile doar! am scris aici ca s-a anuntat ca a crescut numarul de imbolnaviri cu HIV/SIDA la fete, grupa de varsta 16-24 ani, datorata neutilizarii prezervativului!

Vrei sa ajungi si tu un nr. in statistica negativa a tarii?!

Fii responsabila si apara-ti sanatatea! Numai cu prezervativ! - sau Petting!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data cel mai bine e sa folosesti acele " cauciucuri " si dupa aia dupa mult timp poti sa nu mai folosesti daca el e sigur pe el si nu se termina repede tongue da cel mai bine e sa folosesti...