| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca varsta consintamantului sexual pentru fete si baieti in Romania este de 15 ani?

Nu e de 18 ani cum crede majoritatea oamenilor.

La noi, varsta asta a fost de 16 ani in Vechiul Cod Penal, apoi s-a schimbat la 13 ani, dar din cauza protestelor a fost urcata la 15 ani. In prezent este de 15 ani.

Stiati?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu este vorba de nici un consimtamant sexual ci de faptul ca, de la varsta de 15 ani, nu se pedepsesc actele sexuale liber consimtite.
In al doile rand tu doar acum ai aflat? Actualul Cod penal a intrat in vigoare din 1 februarie 2014 si am aflat aceasta inainte de intrarea acestuia in vigoare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Azi am aflat. Pana acum credeam e minim 18 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ce, doar nu vrei sa faci sex cu fete de 15 ani, sa le distrugi viitorul, sexul dragul meu, se face numai in cadrul căsătoriei, nu asa oricum si cu oricine.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu vreau sa fac sex cu fete de 15 ani. Am 19 ani, apropo.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si cum le distrug viitorul daca fac sex cu ele?

| mihai69 a răspuns:

Da.
Alte noutăți?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Alte noutati nu mai sunt.

| T0T a răspuns:

Hai să le ****.

| Dontsaygoodbye a răspuns (pentru T0T):

Ce schimbare laughing

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Cati ani ai?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mulți ca ai tăi, stai chill

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Atunci hai sa nu le ****. Multi inainte, oricum.

| Emilian65 a răspuns:

Da, stiam.

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

Lol Sunt singurul care nu stia? Si mai am si 19 ani.

| Tpuist a răspuns:

Zi și tu ceva nou! Tot cu știri de acestea din 1900 toamna vii?

| anonim_4396 explică (pentru Tpuist):

Ceva nou.

| AlaskaYoung17 a răspuns:

Nu stiam. Dar mi se pare cam trist.

| anonim_4396 explică (pentru AlaskaYoung17):

Te inteleg laughing