| ckris a întrebat:

Stie Cineva Cum decurge un control la ginecolog sa vada dka o fata mai este virginaa? Rog seriozitate!

10 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

O controleaza "manual"

| Well a răspuns:

Nomral ar trebuie sa te cotroleze adica sa se uite in... ca sa vada daca mai esti sau nu. Doctorul ar trebuie sa-si dea seama imediat pentru ca are specializare. Daca esti baiat la baieti cred ca se uita sa vada daca s-a rupt ata. Sper ca te-am ajutat.

| trăncănici a răspuns:

Inspecţie exterioară şi echografie.Se mai poate şi prin control anal, palpînd abdomenul în acelaş timp.

| carmen13 a răspuns:

Ckris ce varsta ai? daca vrei sa spui bineinteles...

| ckris explică (pentru carmen13):

16 ani jumate.dc?:-s

| carmen13 a răspuns:

Pura curiozitatehappysper ca nu te-a deranjat intrebarea mea

| Andr3Yush a răspuns:

Eo zic ca e indeajuns sa vada vaginul, mai mult nu pot sa-ti zic ca-s baiat sad. Vorbeste cu mama ta poate iti va da ia niste indicatii, sau daca te ascunzi de ia eu zic ca e incurcata situatia...

| Ralucaaaaaaaaaa a răspuns:

Doctorul inspecteaza vulva sa vada daca exista probleme evidente.Acestea pot fi, de exemplu, modificari ale texturii pielii sau umflaturi.Cu betisorul cu vata se recolteaza secretii si celule, care vor fi apoi trimise catre laborator pentru analize.Cateodata se poate face consultul cu ultrasunete, cu ajutorul unei sonde vaginale(ecografie). Astfel doctorul poate verifica organele interne.Dar tu daca mai esti virgina, consultul cu ultrasunete se face din exterior pe suprafata abdomenului.Doctorul introduce adeseori un deget in vulva si palpeaza cu cealalta mana abdomenul, uterul si ovarele. :*

| ckris explică (pentru Ralucaaaaaaaaaa):

Sh controlul se face cu parintii inautruu?:-s

| Ralucaaaaaaaaaa a răspuns (pentru ckris):

Nu! intri singura fara mamica, ginecologul nu are voie(obligat si prin lege, isi poate pierde locul de munca) daca lasa pe cineva inauntru, intri singura, iar daca ceva nu e in regula, ginecologul ii zice mamicii doar cu raspunsul tau. Sper ca te'am ajutat:*