| Hanneloreeeee a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de 5 luni si inca nu am facut sex ca imi este rusine si sunt inca virgina. Cum fac sa nu imi mai fie rușine? Cum este prima data, va rog sa imi spuneai tot

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Inseamna ca ori esti prea mica ori nu-i baiatu potrivit. Daca e cine trebuie n-o sa simti decat dorinta s-o faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu 1 luna in urma iti placea de un baiat si iti era rusine sa-l lasi sa te sarute, iar acum spui ca esti de 5 luni in relatie?
Eu spun ca esti foarte micuta de varsta si de aici toata rusinea asta.
Asadar, sexul se face cadn esti pregatita fizic si mental, in principiu, dupa 17-18 ani, nu dupa 1 luna de relatie si in nici un caz la varsta asta mica.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca la inceput pentru o perioada de cateva luni sa practicati pettingul si numai dupa ce canalul vaginal iti va fi largit intr-o oarecare masura prin masturbari repetate si numai pe urma dupa ce vei/veti ajunge la concluzia ca este suficient de largit canalul vaginal, numai incepand din acel moment sa intretineti si primul act sexual real. Doar daca veti proceda asa, va dispare si semtimentul de rusine care te copleseste in acest moment si in plus poti fi foarte sigura si convinsa in privinta faptului ca in momentul intretinerii primul act sexual real durerea resimtita in momentul penetrarii ''pasaricii'' tale va fi acceptabila. Iar in cazul in care prin masturbari repetate lumenul canalului vaginal va fi suficient de bine largit s-ar putea ca primul act sexual real/adevarat sa fie acceptabil/placut in cazul in care vaginul va fi suficient de largit si bine pregatit pentru a fi penetrat si cu penisul indiferent de marimea acestuia. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poate fi așa:
http://www.tpu.ro/......vorbit-va/
... sau nu. Dar în 90% dintre cazuri, băieții caută următoarea victimă după ce le cedezi.
Prima dată nu prea e ceva plăcut, nici de care să-ți aduci aminte cu nostalgie peste ani de zile. Așadar, dacă nu ești 100% sigură că „el" e alesul tău, amână decizia.
De mare ajutor ca să treci peste stângăciile primei experiențe ar fi să te înveți mai întâi singură cum să-ți oferi plăcere prin masturbare - îți masezi zonele erogene, organul genital până simți orgasmul. Plus pregătirea psihică - te gândești că nu e nimic anormal, greșit, indecent într-un act sexual, în ciuda celor care de-a lungul vremii te-au învățat exact pe dos.

| minrest a răspuns:

Unei femei sa ii fie rusine ca este virgina, sa ii fie rusine ca nu si-au batut joc de ea toti golanii? Ciudat!

| SG1995 a răspuns:

Prima dată, ca femeie, e nașpa, e foarte dureros din ce-am citit mai ales dacă nu te-ai masturbat și ai canalul vaginal sunbțire.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Sebi, masturbarea feminina se face la exterior, acolo e organul placerii; sigur, dupa o varsta, unor femei ajunge sa le placa si masturbarea vaginala; deasemeni, din curiozitate unele fete baga obiecte, iar apoi regreta; dar in general, ''bataia pestelui'' e un pic mai sus.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu ti-e rusine ca te uiti la Insula iubirii si ti-e rusine cu asta?

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

Bravo, Supica!

| Plato a răspuns:

Faci doar cand de simti 110% pregătită, deoarece e o decizie foarte importanta, mult mai importanta decat crezi.
Daca insista sau incearca, sub orice forma, sa te convinga, inseamna ca pentru el ai statutul de obiect, iubirea iasa din ecuație. Nu ai absolut niciun motiv sa te grabesti.
Nu te mai intreb ce varsta ai, ca sa nu gandesc rau in perioada asta, dar, daca ai sub 18 si nu e o relatie foarte serioasa, e imoral si de prost gust sa iti incepi viata sexuala.

| mihaicelsfant a răspuns:

De ce dracu tiar fi rusine?laughing in loc sa te mandresti cu chestia asta
acum fiecare cu prostia lui

| 2EXA a răspuns:

Rusinea inseamna nepregatire. Probabil esti prea mica sau probabil el nu iti ofera comfortul sau siguranta necesara. Toate vin la timpul lor. Daca este "alesul" sau cel potrivit nu vei simti rusine sau alte ezitari. O seara faina sa ai, iubita :*!

| eugeniu2020 a răspuns:

Daca iubitul tau e grosolan si va da in tine ca boul prima data cand veti face sex, va fi naspa, te va durea, va fi sange, dar daca ai un iubit grijului care te va lua incet, atunci totul va fi placut!

| Mariavasile a răspuns:

La mine nu a fost dureros. Contează foarte mult de partener. Trebuie sa simtă sa te protejeze nu sa fie sălbatic și brutal cu tine. Contează într-adevăr să fie și zona ta foarte lubrifiată că altfel va fi foarte incomod. Rușine îți este poate pentru ca iubitul tău nu te face sa ai încredere deplină în el. Eu i am spus direct" sunt virgină" el s-a bucurat enorm. Și asa am ajuns la concluzia ca ne trebuie un lubrifiant ca să ne descurcăm mai ușor.

| Mariaaa23 a răspuns:

Depinde de fiecare persoană. Poate fi destul de dureros+sângerare după. Dar există si posibilitatea de a nu avea dureri și nici sângerare.