| sunnylove a întrebat:

Sunt distrusa.Il plac, il iubesc, il ador.De cand este asta o greseala? Suntem colegi. I-am spus ca il plac pe messenger si mi-a raspuns cu "lol", pesemne credea ca glumesc. M-am tinut tare, de 1 Martie am fost singura fata careia nu i-a dat martisor, m-am simtit eu si i-am luat un motan de plus (porecla lui este "motanul"), m-am bucurat cand mi-a multumit pe messenger si l-a acceptat.In alta zi, tot pe messenger l-am intrebat ce parere are despre mine, si mi-a spus ca sunt doar o simpla colega si baieti mai sunt, sa nu imi fac sperante degeaba.Ieri eram cu o prietena in oras la plimbare si l-am vazut.Era cu alta fata. A trecut repede, ne-a vazut (fata respectiva e si ea colega cu noi), dar nu ne-a salutat.La scoala nu imi zice nimic, zambeste la glumele mele, mai glumeste cu mine dar... doar atat.Il iubesc, mi-as dori sa nu mai fie atat de indiferent, imi frang inima singura, imi fac sperante si plang ca proasta.Colega mea l-a intrebat cine era tipa respectiva cu care iesise in oras si i-a spus ca era o fata pe care o place si cu care a fost, care are prieten si il face sa sufere.
Ce sa fac? Cum sa il uit? Oare vreau sa il uit? Il vad zilnic, nici macar nu mi-as fi imaginat ca doare atat de tare prezenta lui in viata mea.Intru la liceu si as vrea sa fie in acelasi liceu cu mine, sunt nebuna cred sad. Ce se intampla cu mine?
Va multumesc celor care ati avut timp sa ma ascultati si va cer cu disperare un sfat.

Răspuns Câştigător
| DeeaM a răspuns:

Deci :* sa incepem
Exact in situatia ta sunt si eu, din pacate.
Dar, eu mi-am facut un fel de set de reguli, daca le pot spune asja. Stiu ca doare, dar trebuie sa iti spun ca baiatu asta nu prea te place sad. Insa, mi se pare ciudata faza cu martisorul straight face. Cum numai tie din toata clasa sa nu iti dea!? Asta este deja nesimtire. Sau cine stie. u i-ai spus ca iti place de el si acum vrea sa iti demonstreze ca nu vrea sa aiba nimic de a face cu tine.thinking
Stiu ca doare foarte tare ce iti zic eu acum, dar ti-o spun din proprie experienta.
Uite, ti-am zis mai sus ca eu mi-am facut un fel de set de reguli sau asa ceva.
1. Iignora-l total. Iesi pe coridor in pauza.incearca sa fii cat mai departe de el.
2.Pe mess pune-l pe invissible deoarece nu vrei sa stai si sa astepti sa intre pe tine sau sa speri ca vrea sa vbeasca cu u
3.Nu trebuie sa iti mai pese cu cine iese el, ce face, etc. Uita-te in jur ca mai sunt multi baieti care poate te plac.
Eu am urmat regulile astea si aproape ca am reusit sa realizez ca el nu a meritat suferinta mea. la fel cum nici baiatu asta nu o merita pe a ta.
Sper sa iti fie de ajutor sfaturile mele, si sa ma tii la curent daca o sa functioneze!
Muuuuuuult noroc! :*

16 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ai facut o mare greseala spunandu-i ca il placi, il iubesti!

Deja baiatul nu mai are ce cucerii la tine, mai ales ca la varsta lui e mai imatur si nu e interesat de stabilitate si sentimente, umbla doar dupa cucerit!

Eu zic ca nu are rost sa plangi dupa el si cauta sa il uiti cat mai curand!

| OanaG a răspuns:

Uita`l... daca el e atat de rece cu tine, si a zis sa nu-ti faci sperante...

| smooth a răspuns:

Grav draga... ce pot sa-ti spun e ca nu ai sa poti face nimic in privinata asta chiar daca ochi care nu se vad se uita si ale alea ai sa mai plangi pana ce te vei satura si vei zice stop.''chiar nu am de ce sa plang '', momentul acela e de saturatie de situatie. asa ca nu are numeni cum sa te scoata din suferinta ta sa-i zic asa. doar tu. sunt ''iubiri'' inocente de scoala de liceu care mai tarziu te vei amuza foarte tare pe seama lor pentru ca vor fi altele mult mai importante.asa ca bafta happy

| eu.;] a răspuns:

Uite care e faza.
asa e si la mine. dar putin. putin diferit.totodatabig grin
imi place de un baiat cu vreo 5 ani mai mare.nu e vorba de placut. imi place foooooarte mult, nu pot explica.
si i-am bagat id-ul, vorbim mult, nu stiu.incerc tot timpul sa gasesc un subiect nou. Suntem prieteni foarte buni. Dar daca nu se poate altceva... oricum o sa continuui sa imi placa de el, clar dar daca el vrea sa film bff's mai bine asa decat nimic.
asa esti si tu. te-ai indragostit!
si p. s:poate faza cu martisorul a fost o intamplare.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cum se spune: Ochii care nu se vad, se uita.
Iti va fi foarte greu sa dispara iubirea pentru el, atata timp cat ti legatura cu el.
Sfatul meu e sa nu mai vb cu el pe mes si sa il eviti cat poti.
Iti va fi greu acum, dar va fi bine pentru tine pe mai tarziu.
Iubirea nu dispare pur si simplu. Asta e, e un risc care ni-l asumam atunci cand iubim.
Daca doresti sa il uiti? Cam asa e: gandesti cu mintea si iti spui in sine ca trebuie sa il uiti, el iubeste pe altcineva si asa e mai bine.
Pe de alta parte, gandesti cu sufletul, care iubeste acea persoana, si parca nu ar vrea sa renunte la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu esti nebuna esti doar indragostita poate peste masura dar asta e ...trebuie sa intelegi ca nu e vina ta ca ti s-au aprins calcaiele dupa acel baiat ci asta e viata... mi se pare ca nu te ia in serios si nici nu pare sa aiba ceva ganduri cu tine + din moment ce ti-a spus ca nu te considera decat o simpla colega ar trebuie sa-ti dai seama ca nu are ganduri cu tine si mai umbla si cu alte fete care ii frang inima adica cea ce iti face el tie.incearca sa-l uiti sau nu stiu daca vede ca stai si salivezi dupa el nu vei face altceva decat sa te injosesti in fata lui cea ce nu ti-as recomanda; te crede cam proasta si mai bine incearca sa-l uiti sau sa-ti iei un iubit fals (gasesti tu pe cineva care sa te placa) si ai grija sa te afisezi tot mai mult cu acel baiat in prezenta tipului pe care il adori. daca nu poti face asta cel mai bine este sa treci peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste-ti altu care te place nu mai astepta dp el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin asta am trecut si eu... asemanator. Era coleg cu mine de clasa in liceu. L-am iubit, Doamne cat l-am mai iubit. Tot liceul. Acum termin facultatea, au trecut 7 ani de cand l-am vazut prima data. 7 ani in care l-am iubit incontinuu. A incercat sa-l uit. Am incercat sa nu ma mai gandesc la el. Degeaba! De fiecare data cand il intalneam intamplator roseam. Ieri m-am intalnit cu el. La un suc. AM incercat sa fiu distanta (prin distanta cu el a se citi: sa ma comport normal). Pentru ca eu tind sa fiu subiectiva, a mai venit si cea mai buna prietena a mea, care a fost colega cu noi de clasa in liceu. Se uita la mine, ma analaliza, imi zambea. Eu recunosc, nu am trecut peste. Sincera sa fiu, nicio secunda nu mi-am dorit sa trec peste. Mereu mi-a fost frica de "ce-ar fi fost daca", asadar am facut tot ce mi-a stat in putinta sa il cuceresc. Nu am reusit. Dar tot nu ma las. De ce? Pentru ca o viata nu-mi ajunge sa-l iubesc. Poate am dezvoltat o obsesie, nu zic nu. Dar cui pe cui se scoate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuiiisad ce aiureah jursad...in primul rand incearca sa nu te mai gandesti la el stiu ca ii super greu dar decat sa te chinui singurasad. Incearca sa te rupi de anturajul lui profita de faptul ca o sa intri la liceu si posibil nu ai sa-l mai vezi(daca nu intra la acelasi liceu ca si tine)fa`tsi un iubit stiu ii super greu! dar daca ii place de alta fata nu are rost sa te chinui meritsi si tu un baiat care sa te iubeasca! vezi ce faci :*:*:* ai grija de tine>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec prin ceva asemanator! Ma numesc Flavia si am 18 ani acum 3-4 luni am cunoscut un baiat imi place foarte mult de el! pot sa zic am devenit obsedatasad! chiar nu stiu ce sa mai fac!

Totul a inceput cand eu mi-am facut un alt anturaj atunci l-am cunoscut pe el.Nu a fost dragoste la prima vederestraight face dintr`o prostie am inceput sa ma indragostesc de el. El la inceput nici nu se uita la mine chiar nu existam dupa cateva saptamani (deoarece mergeam prin aceleasi locuri pe unde mergea si el) a inceput sa ma analizeze se uita la minee dar fara sa imi dau seama cand eu imi intorceam privirea spre el, el isi schimba privirea si tot asa.Prietena mea imi tot spunea ca se uita dupa dupa mine.Am inceput incet incet sa vorbim. de fapt el se baga in seama cu diferite subiecte eu incerkand sa arat ca nu is atenta la ce vorbeste el, poate aici am gresit pentru ca eu nu i-am aratat niciodata ca SUNT INDRAGOSTITA de el de fapt pot sa zic ca ma comportam indiferent si chiar urat!sad dar chiar nu vroiam sa isi dea seama! Chiar as vrea sa ii spun ca imi place de el dar nu stiu daca ar fi o idee buna! HELP plssss[-o< pupiciiiii aveti grija de voi!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in cam aceeasi faza...eu zic sa il uiti... daca are pe alta asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva haide sa iti spun si povestea mea. Imi place de un tip de cand eram la gradinita iar acum sunt clasa a8a. Sunt innebunita dupa el si este foarte popular la scoala lui. In clasa a5a m-am mutat la alta scoala cu toate ca stam pe aceeasi strada si il vad zilnic pana cand la ziua prietenei mele s-a uitat la mine si apoi, trecand o fata pe langa el a luat-o de mana si a sarutat-o. De atunci de cate ori trec pe langa casa lui mi se rupe sufletul si imi vine sa plang. Si ma gandesc in felul urmator...lasa ca mai sunt baieti si am timp...cu toate ca inca il iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci. sunt aproape in aceeasi situatie:*> doar. ca lui i-a placut de mine si mie nu. iar acum mi-a zis "nu te plac adica te plac dar ne intelegem extrem de bine "i.am zis ~so friend? si a zis bf" na eu l-am uitat. dar a venit. balul si am dansat tot balul cu el oh go on. nu mi. l poat sscoate din minte. ideea mea este sa incerci sa ii arati ca nu il placi doar asa te comporti ca friends incerci sa te intelegi din ce in ce mai bine cu el. depinde si de tinebig grin> si daca ajungeti. bff. iti spun eu :*> timpul tot timpul rezolva. tot. daca nu te place. uiti de el >D: daa?:* mult norroooccc:*

| EpicFlippyxX a răspuns:

Cand ti-a zis,, lol,, voia sa zica aiurea

| karo a răspuns:

Stiu prea bine cum e! sigh Frate! Urasc cand imi zice ca sunt o fata obisnuita. Si zice de colega mea: e draguta, dar nu-mi place de ea. "100%"! Pe deasupra, zice de prietena mea ca e urata dar de treaba. Si l-am intrebat daca are aceeasi parere si despre mine. A facut o pauza, apoi mi-a zis ca da. M-am suparat. Normal! Cu ce e mai draguta ca mine? Serios vorbesc! Cu nimic! Absolut! Stiu ca par laudaroasa, dar asta e adevarul! O sa incerc sa-l uit, cu toate ca-mi va fi FOARTE greu. Dar voi incerca! Stii cu se zice: incercarea moarte n-are!

| sunnylove explică:

Mentionez ca fata cu care era el nu este colega cu el, ci fata cu care am iesit eu este happy.