| AleNNNoNNe a întrebat:

Sunt mult prea gelos, cand vad ca un baiat ii scrie prietenei mele, sau ca ii comenteaza la poze sau ca vorbesc altii cu ea, ma iau nerviii direct. Ce pot face pentru a nu mai fii atat de gelos, pur si simplu ma distrug singur, sute de nervi... Mai ales si cand vad ca ea mai le si raspunde uneori, ma autodistrug, nu ma pot controla ce pot face?!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata sa o iubesti si sa o respecti. In momentul in care vei incepe sa tii cat de cat la ea (chiar si foarte foarte putin, doar sa-ti pese), vei incepe sa o consideri buna si demna de incredere si cea mai mica umbra de gelozie ti se va parea o jignire groasnica. Vei zice: prietena mea este fidela si demna integral de incredere, nimeni niciodata nu are voie sa o suspecteze de absolut nimic, stiu ca ea niciodata nu ar face nimic rau si nici o ispita nu o poate abate. Din clipa aceea vei fi furios numai pe ideea de gelozie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Greu de scapat de aceasta afectiune psihica.Nu ar strica sa apelezi la cateva sedinte de discutii cu un psiholog. In unele cazuri da rezultate si chiar poate ajuta.Succes.

| peperonies a răspuns:

Poti sa incerci sa iti scoti capul din cur si sa mirosi aerul proaspat de afara. e clar ca te insala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa iti cauti ceva de facut. daca stai si o urmaresti pe ea tot ce face pe internet e clar ca nu ai nimic mai bun de facut.si o vizita 2 la psiholog nu ar fi rau, ai probleme care pe viitor se pot agrava. astia ca tine isi ucid fostele cand le vad cu altii ca lor li s-a dat papucii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E-te ca asa cum iti place tie de ea,le place si altora,si asa cum vrei tu sa i-o pui,vor si altii,deci nu pre ai ci face,ea hotaraste, tu lupta.da nu cu ei, nici cu ea, ci cu tine insuti.Ea e libera la fel ca tine, doar nu e a ta, nici daca ai fi casatorit nu o stapanesti cu totul.

| BubbleTea a răspuns:

Ea te iubeste numai pe tine, stii asta, in plus, poate nu petreci prea mult timp cu ea.

| 1Lex a răspuns:

Eu zic să o faci și pe ea geloasă exact cum face și ea. Dacă nu merge ar trebui să vorbești cu ea despre asta nu e bine pentru tine. happy