| andreea2andu a întrebat:

Sunt nelinistita, nu stiu ce sa intampla cu mine, ma doare foarte tare burta in ultimul timp si cel mai tare ma tem de o sarcina. Insa de cand nu am mai facut sex neprotejat am avut 2 cicluri(22.12.2014 si 22.01. 2015), insa ultimul a durat doar 2 zile si a fost in cantitate foarte mica. Am aceste dureri cam de inainte de craciun + dureri foarte mari de burta, unele simptome de apendicita, ameteli, greata, dureri de cap. Pe data de 7.01. 2015 am facut o ecografie la endocrinologie si am urmatoarele rezultate : VU : In semireptetie, Ax lung = 43, 3, Uter :Anteversat, DIAM A-P 37 (miometru inters congestiv) - endometru 6, 3 mm. DIAM TRANSV: 50 mm. Anexa Dr: 29/15, 5 mm aspectmicrochistic cu chisti dispusi in coroana de cca 8 mm. Anexa Stg: 19/17, 7 prez aspect microchistic cu chisti dispusi in coroana de cca 6mm. Fiind speriata, pana la menstruatie, am facut inca 3 teste de sarcina care au iesit negative. La venirea menstruatiei, care a durat foarte putin, a curs foarte putin sange, m-am speriat mai tare. Am facut inca un test ( negativ) apoi am fost la ginecolog, pe data de 26.01. 2015. Doctorul m-a consultat, mi-a facut o ecografie transvaginala si mi-a spus ca am un chist ovarian stang. Nu a zis absolut nimic despre o sarcina, insa nici eu nu l-am intrebat? Credeti ca ar mai putea fi vorba de o sarcina? Sau poate fi apendicita, chistul sau altceva? Va rog foarte frumos sa ma ajutati. Daca este nevoie scriu si rezultatele care sunt scrise pe ecografia transvaginala. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Simptomele pe care le ai se datorează faptului că ai ovare micropolichistice sad
Rezultatele la prima ecografie "explică" destul de CLAR acest lucru.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o problema ginecologica.Ai putea merge sa te consulte un alt medic ginecolog ca sa iti dai seama daca au aceeasi parere si dau acelasi diagnostic. Sarcina se depista in mod cert deci din acest punct de vedere poti fi linistita iar cantitatea redusa de menstra se explica prin prezenta acelui chist care ti-a dereglat intregul sistem hormonal.

| SkyPilot a răspuns:

Nu pare a fi o sarcina. Poate fi o simpla dereglare hormonala, sau chistul. Apendicita este usor de identificat, intreaba prima data cand mergi la doctor (poti sa il intrebi si pe ginecolog).
Ar fi bine sa postezi intrebarea si la Sanatate. Acolo ai sanse mai mari sa primesti un sfat competent.