| anonim_4396 a întrebat:

Sunt virgina si ma intilnesc cu un baiat. el vrea s-o facem, dar eu simt ca nu sunt inca pregatita si nu stiu daca el este capabil sa m-ai astepte ceva vreme. ce sa fac? nu vreau sa-l pierd. ((

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Vorbeste serios cu el si spune-i ca,desi ai ceva sentimente pentru aceasta relatie,nu esti inca pregatita sa ai contacte sexuale cu el.
Cel mai probabil,in incercarea de a te convinge,va spune multe chestii de genul "Te iubesc,ma iubesti,este momentul sa o facem", "Nu iti fie frica de durere,este ceva normal.", "Voi ramane alaturi de tine si dupa si te voi sustine.","Voi avea grija sa nu imi dau drumu` inauntru deci nu vei ramane gravida.", "Parintii tai nu vor afla de toate astea daca tu nu vrei.","Nimeni nu va afla de asta.", "Mi-am facut toate analizele si sunt sanatos,nu am nicio boala.", "Vom ramane impreuna si vom fi fericiti.".
Daca nu va merge cu aceste promisiuni "total adevarate",atunci va trece,cel mai probabil,la santaj emotional: "Daca nu o faci,inseamna ca nu ma iubesti/nu tii la mine/nu ai sentimente pentru mine/aceasta relatie nu conteaza deloc pentru tine/eu nu insemn nimic pentru tine." sau "Daca nu o faci cu mine,sunt mii de femei pe lumea asta care sunt dispuse sa o faca." sau(in cel mai grav caz!) "Daca nu o faci cu mine,le voi spune tuturor,inclusiv prietenilor tai si parintilor tai,ca am facut sex la cererea ta."
Astea sunt doar cateva exemple,constrangeri,santaje emotionale la care vei fi supusa daca tipul vrea decat sex si atat.
Spune-i clar si raspicat ca,daca te iubeste sau tine la tine,atunci te va astepta pana vei fi pregatita. Spune-i, de asemenea, ca nu vreo sa o faci din obligatie sau doar ca sa fie el fericit ci vrei sa fi si tu 100% pregatita sa faci acest pas, atat din punct de vedere fizic cat si psihic.De asemenea,vrei sa te informezi despre metodele de protectie ca sa ai o viata sexuala lipsita de griji si o viata lipsita de un copil in carca(cel putin, deocamdata!) sau macinata de cine stie ce boala.
Daca te va intelege si va accepta acest fapt, nu te va forta/constrange/santaja atunci poti sa fii sigura ca aceasta relatie merita mai multa atentie din partea ta si ca totul este bine deocamdata.
Daca nu te intelege si foloseste una dintre replicile de mai sus chiar si dupa ce i-ai spus situatia atunci inseamna ca vrea decat sex iar in acest caz poti sa ii spui sa se duca la alte fete "care ar fi dispuse oricand sa o faca" pentru ca tu nu mai vrei sa ai de-a face cu el.Rupe-o cu el pentru ca astfel de tipi(destul de intalniti in zilele noastre,poate chiar mai mult decat ar trebui!)nu merita nici atentia ta,nici atentia altor fete care vor ceva mai mult decat sex.
Il vei uita, vei trece peste iar la un moment dat, cand vfei fi 100% informata si pregatita,iti vei incepe viata sexuala cu baiatul potrivit, la momentul potrivit, la varsta potrivita si in circumstantele potrivite.
Byee :*!

9 răspunsuri:
| zayidee a răspuns:

Stai tu linistita, ca el mai sunt o multime. Daca intr-adevar tine la tine ar trebui sa te respecte si sa te inteleaga. Este un moment delicat din viata unei fete insa te asigur ca e cu mult mai placut atunci cand o faci din dragoste si la momentul potrivit

Răspuns utilizator avertizat
| Negative a răspuns:

Fa-o pana la urma nimanui nu-i pasa daca ai facut-o sau nu...tot o s-o faci pana la urma, nu vad rostu', bineinteles daca ai 12-13 ani stai dq cuminte...

| chakuza a răspuns:

Si daca nu te asteapta ce pierzi? Lasa-l bre ca nu merge asa treaba! Se gaseste prin toate colturie.Zi ce varsta ai.Nu te mai gandi la chestii din astea, esti fata.Relax.

| alexaalexandraa a răspuns:

Ai putea sa astepti daca nu te simti pregatita. Daca ar tine la tine te-ar intelege. Nu trebuie sa-ti incepi viata sexuala doar pentru ca iti este frica ca il pierzi. Oricum, dupa s-ar putea sa-l pierzi, depinde cum este el. Cat ani ai, ai 18, cel putin?

| Catalin_1945 a răspuns:

Poti sa o faci dar este riscul sa te lase dupa aia poate asta vrea el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti zice unu din exemplele date de Ramona din cele doua categorii, raspunsul e simplu.
Daca zice ca nu se va intampla nimic, si sa ai incredere in el, raspunsul e : Nu cu pretul vietii mele.
Si daca o baga paia : Daca ma iubesti faci dragoste cu mine. Raspunsul : Daca ma iubesti nu ma fortezi.

Tine-te tare, si nu renunta. Aceasta e dorinta ta si nu vei renunta la ea prea curand, nici acum, nici peste 3 luni sau 7. El trebuie sa inteleaga asta si tu trebuie sa iti fixezi asta.

| Bublikutza a răspuns:

Clar crede-ma un biath care te iubeste ast pana esti u pregatita:p deci spune-i verde in fata asa inseamna ca vrea doar corpul tau nu fa pasul asta:p nu-i ultimu baiat

| Turbo_9753 a răspuns:

Clar daca nu te va astepta, nici macar nu tine la tine:-J