| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG SA AVETI RABDARE SA CITITI TOT SI SA MA AJUTATI, AM MARE NEVOIE sad!
Salut TPU! Vreau si eu niste pareri, sugestii, sfaturi de la voi! O sa incerc sa rezum ce mi se intampla de ceva timp happy!
Acum cateva luni am cunoscut o fata pe net.La inceput eu nu prea am bagat de seama, nu am dat prea multa importanta, pentru ca gandeam eu e doar internet.nimic real.nu se poate intampla nimic etc. vorbeam, radeam, ne intelegeam bine(cu mentiunea ca incepusem sa tin la ea, dar nu prea lasam sa se vada). Dupa vreo doua luni in care interactionam din ce in ce mai mult(ea insista sa ne vedem) imi spune ca incepe sa se indragosteasca de mine, fapt ce m-a determinat sa vad cu alti ochi tot ce se intampla.Intr-un final ne-am vazut, a fost o intalnire reusita (insa fara niciun eveniment neobisnuit sarut sau altceva) ne-am distrat, a iesit bine.De aici eu am crezut ca intre noi va incepe o relatie obisnuita, incepusem si eu sa impartasesc acelasi sentiment de dragoste, insa de aici incepe tot "calvarul". Ea fara nici un motiv incepuse sa fie din ce in ce mai rece (in comparatie cu lunile anterioare) eu de cealalta parte eram din ce in ce mai insistent (incercam sa ne vedem.sms.tel.incercam mereu sa-i spun o vorba buna.sa-i arata ca sunt langa ea.asa cum puteam. ea nimic). Dupa o perioada in care starea dominanta a fost confuzia, i-am spus ca nu inteleg de ce se comporta in felul acesta etc. Spre surprinderea mea am primit un raspuns la care nu ma asteptam, mi-a spus ca tine enorm la mine, ca eu nu-mi dau seama, ba chiar mi-a spus ca ma iubeste happy nu stiam ce sa mai zic/cred, insa ma bucuram nespus ca "raceala" fata de mine era ceva involuntar si ca are aceleasi sentimente fata de mine.
Dupa aceasta discutie lucrurile nu s-au schimbat deloc, se comporta la fel si intr-un final am inceput sa ma racesc si eu fata de ea (cu gandul ca-si va da seama ca greseste). Nu a fost deloc asa, dupa vreo saptamana in care nu am vb deloc, a inceput sa-mi zica ca in tot timpul asta mi-am batut joc de ea, ca sunt un "fake", ca mereu am mintit-o, ma facuse si pe mine sa cred ca tot eu sunt ala vinovat, am inceput sa-mi cer scuze, dar toate astea pentru ca tin enorm la ea.
De aici situatia nu a inceput deloc sa fie cum eu imi inchipuiam, ba mai rau ea facand cateva lucruri aiurea care pe mine m-au durut, dar de dragul ei si ca sa nu mai apara alte discutii nu i-am spus.Intr-un final am avut iar o discutie de genu, spunandu-mi ca nu merita o astfel de persoana ca mine, dar eu i-am replicat ca nu-i nimic trecem si peste astea si totul va fi bine.
(ar mai fi de spus dar deja se lungeste prea mult si nu cred ca o sa mai aveti chef sa citit tot)
...Acum de ceva zile nu i-am mai dat nici un semn(sms, tel, pe mess nu-i scriu) vreau sa vad ce e in mintea aia a ei straight face nu stiu ce sa mai cred straight face eu chiar tin mult la ea, dar nu stiu ce gandeste ea happy i-am spus de atatea ori cat de mult inseamna pentru mine si are acelasi comportament, nu a incercat in nicio secunda sa revina la comportamentul de altadata straight face

VREAU SA-MI SPUNETI PAREREA VOASTRA DESPRE CE MI SE INTAMPLA SI POATE MA AJUTATI CU CATEVA SFATURI CE SA FAC, CUM SA PROCEDEZ IN CONTINUARE!
VA ROG MULT SA NU OCOLITI SI SA MA AJUTATI!

MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| Alina0491 a răspuns:

Uffff... e ciudat. Totusi cred ca ai facut deja prea multe pentru ea. tu ai fost cel care a gresit desi nu era asa, tu ai fost cel care a trecut cu vederea pentru a nu iei o cearta, tu ai cautat`o mereu... Nu e bine asa. Dragostea pe care o simti trebuie sa o areti ca persoana de langa tine sa faca acelasi lucru. Tu i-ai aratat ce simti pentru ea insa ea nu a facut acest lucru. Eu spus sa nu o mai cauti, sa nu o mai " deranjezi ", las-o pana te cauta ea, si daca o sa spuna iarasi ca`ti bati joc de ea si ca este un fake ii spui " gandeste`te cate am facut pentru tine si apoi intreaba`te daca chiar sunt un fake ". Iti urez mult succes si ai grija de ce vei face, viata`i scurta si merita traita la maxim tongue

7 răspunsuri:
| dan_2834 a răspuns:

Din tot ce spui, imi dau seama de faptul ca ea nu te-a iubit si ca nu te iubeste asa cum poate crede ea, sau cum vrea sa te faca pe tine sa crezi.Raceala ei fata de tine asta denota.Ai facut bine ca nu i-ai mai dat nici un semn de viata.Pentru ca asa o sa vezi daca tine la tine.sau sunt doar vorbe. Daca tine la tine sau daca se gandeste la tine va incerca sa ia legatura cu tine,dar daca nu, nu are rost sa te amagesti.E clar ca fata nu te iubeste si cred ca ar fi mai bine sa o uiti, sa incerci sa iti gasesti pe altcineva.Si inca ceva, nu iti mai face prietene de pe net.Risti sa fii dezamagit.

| Sonny a răspuns:

Uite "dau si eu cu parearea " happy, eu zic ca e tipul de fata, dependenta de drama, care toata ziua ar manca drama pe paine, doar genu asta de fete ar face, ca vina ei, sa fie pusa pe umeri tai, nu e corect moral, fiindca tu ai incercat sa faci tot ce se putea sa dati drumul la "relatia " asta.
Pe langa ca dependenta de drama, mai e si de atentie/afectiune, fara da nimica in schimb inapoi, fiindca altfel nu imi explic cu poate sa se comporte asa.
Nu stiu daca nu cumva, ea a aruncat cu vorbele alea, ca tine la tine ca te iubeste, doar pentru ca sa nu te raneasca, sau sa piarda prietenia ta de care 100% e dependenta, in sensul ca are nevoie de ea.
Eu cred ca te-ai avantat prea repede, in relatie, trebuie mai intai sa astepti, sa vezi, ce fel de caracter e ea cu adevarat, face to face, nu pe net, ca pe net toti suntem perfecti, fiindca, aici putem scrie ceva, sterge, regandi si da un raspuns perfect. Oricum ca idee de incheiere, as vrea sa iti zic ca ar trebui sa te pui si sa porti o discutie matura cu ea, pe fata, sa-ti pui toate intrebarile, care le ai pe suflet si sa vezi ce vrea si ea cu adevarat, fiindca daca nu faci asta, nu o sa afli niciodata ce o impiedica, sa isi dea interesul pentru relatia voastra. Si sa nu iti fie frica sa iti spui toate sentimentele fata de ea, si lucrurile care te-au deranjat la ea. Daca purtati discutia asta, si chiar ii pasa de voi 2, atunci sigur va lua atitudine, in special daca ii spui /arati ca o iubesti cu adevarat, daca nu va lua atitudine, move to the next one, nu are rost sa te inpotmolesti in ea, daca nu impartasiti acelasi senstimente cu adevarat.
M-am cam lungit, scuze... dar am tendinta sa fac asta mai tot timpul.
Bafta oricum! happy sper sa o duci pana la capat.
PS : Nu asculta de toata lumea care iti zice simplu, "las-o frate ca mai sunt altele ". Deal whit the problem like a smart man.

| RuXy12 a răspuns:

Escapeofsadness.blogspot.com
Poate te regasestiwinking

| MissAndreea a răspuns:

Uite,eu nu am fost in asemenea situatii(adica cunoasterea pe net) dar iti pot spune ce sa faci.Vad ca tii enorm la ea si ca ai face orice pentru ea,dar daca nu iti spune ce are,si se comporta asa ciudat,ar trebui sa ii dai un ultimatum""Uite,eu nu stiu ce ai patit, ce ti-am facut, sau ce crezi ca fac.Eu tin la tine enorm dar daca te mai comporti asa,sa stii ca nu mai merge.Tu nu imi spui motivul pentru care esti asa rece,iar eu incep sa cred ca S_A TERMINAT intre noi". Poate ca e cam dur dar daca gasesti tu alte solutii da-mi un mesaj privat.

Sper ca te-am ajutat!
(uite,poate ca nu ti-am dat sfaturi bune, dar sa fim seriosi, am 11 ani)

| alina_3921 a răspuns:

Vreau sa spun ca am citit printre randuri, am inteles in mare parte despre ce este vorba.eu zic sa te comport la fel cu ea adica indiferent, e cel mai bine si pentru tine si pentru ea.

| Maaria a răspuns:

Pai in primul rand daca si ea tine la tine ar trebui sa iti confirme nu sa te lase cu ochii in soare, sau poate este timida si atunci cand ti-a spus ca tine la tine i-a trebuit mult curaj sa o spuna si poate ii este frica sa-si arate prietenia(dragostea) fata de tine iar in acest caz nu cred ca tu esti cel de vina, dar poate daca o placi asa de mult incearca sa mai vorbiti, sa mai iesiti impreuna si poate ca pana la urma o sa va impacati de minune.

| sweetgirl16 a răspuns:

Am trecut si eu printr.o situatie extrem d asemanatoare.Atunci cand el a inceput sa fie rece cu mine am inceput sa cred si eu ca isi batea joc d sentimentele pe care i le purtam. Cu timpul sentimentele incepusera sa dispara. Aveam vreo 6 luni d cand nu ma mai bagat in seama. Intr.o zi am intra iar pe site.ul pe care l.am cunoscut si spre surprinderea mea el era conektat. El m.a bagat in seama si am iceput sa vb. El mi.a spus ca inca ma mai iubeste dupa tot acest timp. Insa eu nu l.am crezut. Sincer, eu inca il mai iubesc dar imi este tema sa nu ma indragostesk nebuneste d el si sa nu se intample din nou ca inainte. Nu cred ca as suporta sa se intample iar.
E posibil ca fata pe care u o iubesti sa gandeaska in acest fel. Asa ca sfatul meu este sa o "deranjezi" in continuare. Poate asa va realiza ca u chiar o iubesti. Eu cel putin asta as astepta daca as fi in locul ei...