| Eddys a întrebat:

Va rog TPU am nevoie urgent de ajutorul vostru ...Pe voi m`am bazat de multe ori si mi-ati raspuns! Va rog ajutati`ma pls... Dau funda : este vorba de :

Discutati, pe grupe, aducand argumente in sprijinul ideii ca textele studiate in aceasta unitate apartin genului liric. Aveti in vedere :

-la ce se refera tema textelor (stari, sentimente si idei sau intamplari expuse intr-o anumita ordine);

-cine si cui comunica (marcile eului liric in text, cui i se adreseaza acesta )

-felul in care sunt exprimate ideile si sentimentul (limbaj, figurat sau folosirea cuvintelor cu sensul propriu, tonul general etc')
Scz categoria...Va rog ajutati-ma, si o sa vedeti ca nu o sa va para rau...

Răspuns Câştigător
| Gabica a răspuns:

In opinia mea,tema poeziei este una melancolica,trista,nostalgica,sentimente ce toamna le aduce in sufletul omului,sentimente de dragoste pierduta,instrainare In primul rand,autorul foloseste monologul liric adresat,care se exprima prin eul liric:marcile lexico-gramaticale-verbe si pronume la persoana I si a II-a(ma tem ca n-am sa te mai vad etc). In al doilea rand,autoul isi exprima sentimentele prin limbajul conotativ(figuri de stil,imagini artistice). Metafora,,ca o sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori" exprima teama autorului,teama de moarte,de a nu-si sfarsi zilele inainte de a-si indeplini visul,acela de a-si revedea sortita. La nivel stilistic,expresia,,ca i sa te ascunzi intr-un ochi strain" este o metafora si sugereaza dor,nerabdare,frica de a nu pierde ocazia de a-si trai visul,pierzandu-si aleasa in favoarea unui strain. In concluzie, poezia denota dragoste pura nostalgica, dragoste tomnatica. Incearca si tu sa mai adaptezi ce-am spus eu la preferintele profesorului! Sper ca te-am ajutat! Bye!

3 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Ar trebuie sa ne dati si textele ca sa te putem ajuta...

| Eddys explică (pentru Gabica):

Textul este :A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
Mă tem ca n-am să te mai vad, uneori,
ca or să-mi creasca aripi ascutite pana la nori,
ca ai să te ascunzi intr-un ochi strain,
si el o să se-nchida cu o frunza de pelin.

Si-atunci mă apropii de pietre si tac,
iau cuvintele si le-nec în mare.
Suier luna si o rasar si o prefac
intr-o dragoste mare.

Te rog ajuta`ma nu o sa regreti...Te rog din toata inima ajuta-ma! big grin Multumesc

| Eddys explică (pentru Gabica):

Iti multumesc!

| Gabica a răspuns (pentru Eddys):

In opinia mea,tema poeziei este una melancolica,trista,nostalgica,sentimente ce toamna le aduce in sufletul omului,sentimente de dragoste pierduta,instrainare In primul rand,autorul foloseste monologul liric adresat,care se exprima prin eul liric:marcile lexico-gramaticale-verbe si pronume la persoana I si a II-a(ma tem ca n-am sa te mai vad etc). In al doilea rand,autoul isi exprima sentimentele prin limbajul conotativ(figuri de stil,imagini artistice). Metafora,,ca o sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori" exprima teama autorului,teama de moarte,de a nu-si sfarsi zilele inainte de a-si indeplini visul,acela de a-si revedea sortita. La nivel stilistic,expresia,,ca i sa te ascunzi intr-un ochi strain" este o metafora si sugereaza dor,nerabdare,frica de a nu pierde ocazia de a-si trai visul,pierzandu-si aleasa in favoarea unui strain. In concluzie, poezia denota dragoste pura nostalgica, dragoste tomnatica. Incearca si tu sa mai adaptezi ce-am spus eu la preferintele profesorului! Sper ca te-am ajutat! Bye!