| UnBroken2016 a întrebat:

Vazand copiii din ziua de azi din ce in ce mai obsedati de sex, multe fete pe la 15 ani insarcinate, la ce varsta ar fi normal sa vorbesti cu copilul tau despre sex?

17 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cand incepe sa se dezvolte, la pubertate

| Musique a răspuns:

Ai mei m-au sfătuit prima oară pe când aveam 14 ani.

| Kaℓi a răspuns:

Pe la 13, 14 ani.
Cred ca de la varsta aia iti poate explica toate nelamuririle pe care le ai despre subiect big grin

| RAY a răspuns:

Se stie faptul ca copii isi mangaie organele sexuale inca de la 3 ani asa ca nu e nici o obsesie, timp de mii de anii neam mintit ca suntem superiori altor specii azi aflam ca suntem ca ele, trebuie sa vorbesti in primul rand despre riscurile care implica sexul ceea ce nu se invata la scoala, iar parnti doborati de viata frumoasa care o duc nu au timp de asa ceva, eu spun ca varsta potrivita e cand are habar de el, cam de la 13, 14 ani, din pacate unele fete deja au expriente la varsta aia ceva normal fetele faceau sex si inainte la varsta aia, ciclul e semn ca fata poate face sex

| corbulalbrosu a răspuns:

Educatia sexuala in mod normal ar trebui inceputa si sa fie prezentata si explicata mai pe larg incepand din momentul intrarii in perioada pubertala deci de pe la varsta de 11-12 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe la 12 ani ar trebui sa te asiguri ca stie ce este sexul. Nu de alta, dar la cat material pornografic exista, ar putea prelua niste idei tampite, mai ales in cazul baietilor.
Apoi, probabil la 15 ani ai putea aprofunda discutiile, sa vorbiti despre protectie, etc.
Insa depinde mult de familie, multi tineri invata 'sexologie' mai mult cu prietenii, si de pe internet, cu parintii n-au discutat mare lucru.

| Drimmero a răspuns:

Pana sa intre in pubertate este ok sa li se vorbeasca asta, acum le baga educatie sexuala in scoli, ii invata despre prevenirea bolilor sexuale si lucrurile de baza, au ce invata acum.

| Emilian65 a răspuns:

La 15 ani este cam tarziu sa mai vorbesti cu un copil despre probleme sexuale. Este bine sa discuti cu el inca de la varsta de 10 ani sau chiar mai devreme.

| R0R0 a răspuns:

15 ani.
Depinde de cat de pregatit e el pentru asta.
Poate a aflat mai devreme de la scoala.Dar nici sa il lovesti din plin cu informatii nu poti.

| UnBroken2016 explică (pentru R0R0):

Nu crezi ca e cam tarziu? Majoritatea nu mai sunt virgini la varsta aia ce naiba.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Intr-un fel, ai dreptate. Poate e prea tarziu.
Dar nu poti sa ii explici unui pusti de 8 ani asa ceva.

| Oana92 a răspuns:

In jurul varste de 10-11 ani, iar explicatiile trebuiesc adaptate varstei. Si bineinteles, sexul trebuie prezentat ca ceva normal si firesc, nu ca pe ceva care aduce consecinte negative.

| NH4OH a răspuns:

10-11 ani, poate, atunci intră în adolescență la propriu. Oricum, depinde de copil. Majoritatea la 11 ani tratează totul ca pe o joacă și sunt foarte imaturi, nu trebuie să te aștepți la mari performanțe sau schimbări din partea lor. Le spui lucrurile astea normale, despre sexualitate și poate le rămâne în minte ca a fi ceva folositor, eventual când aud vreo poveste de pe internet sau de la cineva să o împărtășescă cu părinții și să-și supună curiozitatea la ce e bine în treaba aia și ce nu, care sunt consecințele.
Lumea devine din ce în ce mai complicată, copiii din ce în ce mai curioși, nu se gândesc la consecințe și aleg să facă ceva plănuit de ei, fără ca părinții să știe.

| Lola05 a răspuns:

Iti dau un articol care sper sa te lamureasca. Mie mi s-a parut foarte inteligent scris.
http://www.printesaurbana.ro/......ranta.html

| Andrei7600 a răspuns:

Pe la 18 ani, pentru ca majoritatea nu mai sunt virgini la varsta aia.

| Papp_Francesca_1976 a răspuns:

Majoritatea deja au aflat de la scoala. Doar traim in Romania, sexul este peste tot... la baieti pe la 9-10 ani, la fete pe a 10-11. La sfarsit dupa ce ii spui, poti sa il lasi sa-ti puna intrebari.Nu uita sa ii specifici ca este un lucru normal, dar sa nu uite sa se protejeze. Sper ca te-am ajutat!

| Ale2409 a răspuns:

La 4 sa fie pregatit la 5