| Anonim2133 a întrebat:

Vi se pare normal ca acei copii de 11-12 ani sa se masturbeze si sa aiba prieteni? happy Adica, mie unul mi se pare cam deplasata chestia sincer. laughing

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logic ca nu

| mihai69 a răspuns:

Da' care e problema până la urmă?!? Eu tot de la 12 ani am descoperit masturbarea și uite că am supraviețuit! destul de mult chiar, aș îndrăzni a spune. (peste 40 de ani). E ceva tipic vârstei, mai ales la băieți. Ce e mai îngrijorător e faptul că acum și fetele au ajuns să fie mai active din punct de vedere sexual de la vârste mai fragede. Deși la ele instinctul și hormonii nu „fierb" la fel de rău ca în corpul băieților.
Cât despre prieteni - să fim serioși, doar n-ai vrea să fie o generație de pustnici, să stea fiecare în grota lui! E normal să ai prieteni! Ce, tu n-ai avut niciunul, niciodată?!?

| Anonim2133 explică (pentru mihai69):

Ce om. laughing Ba da normal ca am avut, dar ma refeream la faptul ca cei de 11-12 ani mai putin si se *** pe strada decat cum spune sofisis, cel mult sa se tina de mana si sa se sarute un pic. Ei deja se cred prea mari pentru varsta lor, unu de 11 ani sau una deja spune ca e matur/a. Oricum, e penal

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim2133):

Prietenii NU se sărută! e nevoie de alte sentimente pentru asta...
Bag de seamă că întrebarea ta e din cauza asta ambiguă - prieteni e normal să aibă, amanți... mai va!

| OnuOnulică a răspuns:

Asta e noua generaţie fie că vrem fie că nu trebuie să îi suportăm.Nu mi se pare normal dar nu pot să îi opresc fiecare face ce vrea cu viaţa lui.

| doctorandus a răspuns:

Iti ofer un citat asupra consensului medical: "Masturbarea in copilarie este un comportament normal, care incepe adesea la varsta de doua luni si atinge varful la patru ani si in adolescenta. Totusi masturbarea excesiva produce anxietate parintilor." http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17315592

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mi sa pare normal, dar nimeni nu ne mai intreba!
Asta e generatia de azi.

Parintii nu stau de vorba cu ei, nu-i supravegeaza indeajuns.
Acei copii se simt marginalizati daca nu se masturbeza de la 11 ani sau nu fac sex de 13!

| sofisis a răspuns:

Curiozitatea sexuala apare de timpuriu, cand organele genitale incep sa se dezvolte. Oamenii, de fapt, se masturbeaza de cand sunt bebelusi.Isi examineaza corpul si cand gasesc un punct care stimulat ii face sa se simta bine, au obiceiul de a stimula acea zona.Masturbarea este normala, da.
Problema e ca nu se mai face diferenta intre auto-explorare si viata sexuala completa. Asta e de fapt ceea ce ar trebui sa ne preocupe. Faptul ca nu mai exista acele reguli nescrise care erau cand eram noi mai mici. In copilaria mea, am cunoscut o singura fata care avea 13-14 ani si facea sex si era considerata...nici nu vreau sa reproduc.
Parerea mea e ca totul se datoreaza dezinformarii si parintilor. Daca parintii ar sta mai mult si mai deschis de vorba cu copiii lor, ar fi mai putine sanse sa se ajunga la anomalii de genul asta.
Eu la 12-14 ani stiam aproape tot ce se poate stii in materie de sex. De la mama. Stiam ce inseamna, cum se face, ce riscuri implica..tot. Si stiind toate astea, desi curiozitatea fizica era, nu era totusi ceva atat de apasatoare incat sa ma faca sa imi incep viata sexuala.
Cat despre prieteni, da, mi se pare normal sa ai prieten/a. Dar vorbim de genul ala de prietenie unde cel mult va tineti de mana si va furati cate un pupic.

| pietrean a răspuns:

Cui oare i s-ar parea normal,ca niste copii nedezvoltati psihic,sa se ocupe cu aceste probleme? Dar,vezi tu,pana si copii care sunt dat de catre parintii care muncesc,la camine, fac aceste probleme(stiu cazuri), deoarece nu sunt supravegheati de catre cele care ar trebui sa stea mereu in preajma lor. Unul, care afost "instruit"sa faca asa ceva, ii invata si pe ceilalti.Si uite asa, la 11-12 ani, deja sunt experti, iar pe la 13-15 ani,deja fac sex diversificat(am intalnit pe acest site destule exemple),fara sa stie nimic despre sexologie si riscurile actului sexual,protejat sau neprotejat.
c sa aiba prieteni,la varste mici,nu ar fi nimic rau,dar ei sunt disperati ca "iubita/iubitul" nu fac sex,sau altii sunt satui de sex anal,oral.Dar mereu ne intreaba,"oare sunt gravida","oare am luat vreo boala"?
mereu ii fac sa inteleaga,prin raspunsurile mele,ca ar trebui sa se intereseze mai mult,despre tot ce inseamna sex,riscurile lui,inainte de a face un lucru la care nu se pricep de loc.Dar hormonii lor,le intuneca judecata, faptul ca ar putea ramane in urma, fata de cei ce fac acest lucru, nu ii mai lasa sa judece! Si am primit destule vorbe urate, de la acesti pusti nestiutori.

| Hakuouki a răspuns:

Sa fiu sincer, am ascultat intr-o melodie si un vers mi s-a parut asa de tare si acum mi se pare potrivita metafora pentru marea majoritate a copiilor de pe TPU, as vrea sa scriu versul dar chiar si cenzurat, tot ar fi sters. Sincer nu mi se pare normal, dar mai anormal este ca fetele la 11-12 ani fac anal, oral, de toate. Pacat ca lumea s-a umplut de copii nestiutori.

| Blamely a răspuns:

Nu, nu-i deloc normal.

Răspuns utilizator avertizat
| varcolaccc a răspuns:

Oricum racim "gura" de pomana, nu contează părerea noastră oricum tot asta fac acești copii.

| BornToBeLoved a răspuns:

Dezastru...

| Hace a răspuns:

Cam deplasata? E chiar foarte deplasata, sunt niste dezaxate/ dezaxati si asta doar din cauza "divelor" care apar la tv care mai de care mai topless si abordeza subiecte sexuale. Pe de alta parte, tenta sexuala care ii instiga la relatii (de orice tip) o regasim si pe posturile destinate exclusiv copiilor, prin desene sau filme (ex: Hanna Montana laughing )

| Anonim2133 explică:

Ma refeream la prieteni = iubit/a.