| Outspoken2 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiil intre cei de la 12 ani, credeti ca acei copii sunt pregatiti pentru a avea asa ceva.Sunte-ti de acord? Vad fete de 12 ani cu prieteni de 19 ani, sarutandu-se.Vi se pare normal?

Răspuns Câştigător
| Simona1984 a răspuns:

Buna.
Personal, nu mi se pare normal.Varsta de 12 ani este o varsta foarte frageda, la care copiii, in special fetele, consider ca ar trebui si ar fi normal sa se comporte inca precum niste copii, nu precum adolescentii si/sau oamenii maturi.Ce poate sti o fetita de 12 ani despre relatii? Unii ar raspunde "foarte multe, in ziua de azi, poate chiar mai multe decat adultii", dar eu nu sunt de acord.La 12 ani o fetita habar nu are ce e iubirea intre un barbat si o femeie (poate stie ce este sexul, dar nu stie ce este iubirea).Iar de relatiile intre o fetita de 12 ani si un barbat de 19 ani...ce sa spun? Daca un tip de 19 ani prefera sa aiba o relatie cu o fetita de 12 ani, in loc sa aiba o relatie cu o fata de varsta lui, fiind constient ca fetita aceea este imatura, ca este un copil, de fapt, dar gandind "lasa, ca asta cade repede, ca e mica si prostuta", cred ca poate fi numit pe buna dreptate pedofil sau infractor (poate exact asa au gandit si legiuitorii, cand au introdus in codul penal infractiunea de "intretinere de relatii sexuale cu un minor?").Iar alte motive, pentru care un tip de 18/19 ani (sau mai mult), sa aiba o relatie cu o fetita sub 15 ani, eu nu gasesc (iar de iubire adevarata, despre care pomenea cineva inaintea mea...nu cred ca se pune problema).
Craciun fericit tuturor!

16 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
Din pacate, varsta de 12 ani este o varsta fragila, unde deja se face tranzactia dintre copil si adolescent. Dar nu trebuie privite fetele de 12 ani ca pe un copil de opt ani care nu stie sa se spele singur, pentru ca deja sunt preadolescente, aproape adolescente. La varsta aceea unele fete sunt mai mature decat altele, majoritatea indreptandu-se spre "maturitatea" adolescentei, in timp ce foarte putine (in ziua de azi) inca se mai joaca jocuri. Dar asta nu e neaparat ceva de rau, pentru ca te simti ciudat la acea varsta in acelasi timp sa te joci (cum ar fi sa vezi o fata de 12 ani jucandu-se in nisip cu papusile), sau sa te duci in club. La acea varsta fetele incep sa cunoasca mai multe, sa devina adolescente (studiile spun ca aproximativ la 13 ani esti adolescenta, dar aici depinde de fiecare). Dar nu trebuie sa le condamnam ca fac lucruri mai mature, pentru ca ele nu stiu ce sa faca, nu pot nici sa se joace, nici sa fie adolescente. Iar in legatura cu relatiile cu baieti de 19 ani aici chiar e o exagerare, de obicei la varsta asta fetele "stau" cu baieti cateva saptamani si abia incep sa cunoasca ce sunt cu adevarat relatiile (chiar daca teoretic stiu).
Sper ca te-am ajutat, Craciun fericit happy.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Normal nu e, dar se leaga puternic de ceea ce vezi in casa si care este educatia pe care o primesti.

Răspuns utilizator avertizat
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Cum să mi se pară normal? Băieţii îşi bat joc de ele că sunt mici şi ele sunt mari "vedete", mai târziu numai le vezi la televizor cum au născut.

| Outspoken2 explică (pentru misterioaѕa):

De acord! Dar sa recunoastem ca sunt si fete care sunt in stare sa meraga in chiloti pe drum pentru a mai atrege un baiat.

| misterioaѕa a răspuns (pentru Outspoken2):

Da,sunt în stare să facă orice!

| Dumnezău a răspuns:

1.Sunt pregatiti pe dracu.Sunt multi idioti care se baga in relatii doar ca sa nu faca ceilalti misto de ei, gasesc si aici pe la D&S intrebari cu nemiluita cu subiecte asemanatoare, dar in realitate e si mai aiurea. Zici ca traim intr-o societate distopica.Idiotii astia cu cativa ani mai mici decat mine, cred ca daca au prieten(a) de la 9 ani si invata tehnicile penetrarii duble la 11 ani sunt maturi si pregatiti pentru viata; au conceptii total gresite, si despre ce inseamna dragoste, si despre ce inseamna o persoana care sa te iubeasca.Pe scurt, astia nici nu stiu pe ce lume traiesc.Nu sunt sub nicio forma pregatiti, ceea ce cred ei ca este iubire este cel mult o simpatie, un ''crush''. Multi oameni nu experimenteaza ceea ce este cu adevarat iubirea nici la 40-50 ani, dar revin la dracii mici-le este alterat universul de chestii cum ca nu esti culean/dă gască daca nu ai prieten.Chestia asta nu se face pentru popularitate sau integrare in societatea/modul de viata al unora,o faci pentru ca asa simti nevoia,pentru ca nu ai alta cale de iesire, decat sa dai peste unul/una, sa te ginesti ca taranu' in ochii lui/ei pentru 2 secunde, si gata esti, nu pentru iti zice cineva ca a avea prieten(a) e un ''must''. Absolut penibili astia.
2.Nu e normal.Aia-si aici,chiar daca in general sunt misogin,ii blamez pe baieti acum-nu se gandesc decat s-o fu*ta pe aia cat mai repede,de ce nu chiar sa ii si distruga universul, si dupa aia sa plece nepasatori. Iubirea nu inseamna exploatare, obligare.Aia este orice numai iubire nu. Fetele, si ele sunt batute in cap in cazul prezentat, pentru ca cred ca daca umbla cu unul cu +4 ani mai mare decat ele le face mature,stapane pe situatie,sau mai stiu eu ce. FUCKING WRONG! Iubirea nu tine cont de varsta e o vorba in mare adevarata,dar la ei nu este vorba de nicio iubire.El vrea sa inscrie,sa urmeze sistemul ''hit and run'', iar ea vrea doar sa obtina cu relatia asta niste ''bragging rights'', sau puncte de popularitate pe romaneste.Sunt inconstiente ambele parti in relatii de genul asta,ele pentru ca sunt oarbe,ei pentru ca pe langa ca sunt insensibili,se si mint singuri,pentru ca, sa fim sinceri, ce vede un baiat de 19 ani, la una de 12, dpdv fizic, cand ea e doar o prada usoara? Superficialitatea si incapacitatea fetelor de a pune piciorul in prag duce la situatii din astea.Pentru ca ele, cat inca nu au 25, ca o femeie e complet maturizata in opinia mea, pe la 26, 27, nu vor sti ca ce e mai impresionant nu e neaparat si cel mai bun lucru pentru ele.Si aici nu vorbesc doar despre baieti, ci despre o gama larga de probleme.Penibile ambele cazuri!

| onnylife a răspuns:

Pai nu e nimic rau pentru noi ca suntem mici...dar trebuie sa stii cum sunt parinti tai si sa vezi daca te lasa daca nu te lasa... daca vrei poti sa fii cu un baiat pe ascuns

| adelinaaabubulina a răspuns:

Nu prea dar daca e iubire adevarata mai merge

| Outspoken2 explică (pentru adelinaaabubulina):

Nu cred ca axista iubire adevarta la 12 ani.este varsta la care ar trebui ca copii sa inevte sa se documnteze. unii nu sunt in stare sa isi tina capul pe umeri.Da am avut colege care la 12 ani au avut prieteni si nici o saptama nu a durat si altu, altu pana acum exemplu de iubire adevarata.Iti multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Ce parere aveti despre relatiil intre cei de la 12 ani'' - eu zic ca iubire adevarata exista, doar ca in alta forma, neoficiala si imatura. Ah, si exista intre doi oameni maturi, nu alea comerciale, unde despartirea apare din nimicuri dupa 2 weekenduri durata.
''Vad fete de 12 ani cu prieteni de 19 ani, sarutandu-se.Vi se pare normal?'' - normalul este ceva relativ, in functie de individ, educatie si convingeri. Dar in normalul meu, nu mi se pare. Aia care se saruta, o fac ca sa para interesanti, si fetele sa para mature ca se uita cei mari la ele. Iar apoi, vin pe TPU cu intrebari de genul : ''buna TPU am 12 ani iar el 19 am facut sex si apoi m-a parasit, ce sa fac sa il aduc inapoi? dau funda urgent''.

| Battery a răspuns:

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui. Pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic ca o fata de 12 ani si-o trage cu un tip de 19 ani. Nu mi se pare normal, nu as vrea ca, copii mei sa aiba o astfel de atitudine, dar pana la urma, astfel de exemple sunt la tot pasul, asa ca nu stiu daca sa plang sau sa rad.

| ionutdrago a răspuns:

O_O anormal

| Alle000 a răspuns:

Hmm...
pai cred ca la 12 ani deja este normal sa ai o relatie laughing...cred straight face
Dar pustoaice de 12 ani cu baieti de 19 laughing hai sa fim serios ce ar putea sa vrea de la ea in afara de SEX straight facestraight face
Daca ar fi o relatie draguta intre doi copilasi mergeawinking
Dar mie nu mi se pare normal sa stea cu unu de 19 straight face