| Darianna a întrebat:

Virgina. am avut prima noapte de sex si nu mi-a curs nici un pic de singe, durerile nu au fost prea mari. acum cind fac sex durerile sunt mai puternice, dar nici pina acum nici un pic de singe nu s-a scurs. pot fi inca virgina?

Răspuns Câştigător
| bbydeea317 a răspuns:

Termenul de virgina exprima mult mai mult decat un act sexual, iar daca vei citi undeva, vei afla ca "virgina" inseamna sa nu fi facut nimic ce are legatura cu sexul, nici petting, nici altceva.Deci clar ca daca ne referim la acest sens, virgina nu te mai poti numi.
Durerile de dupa primul act sexual(adica al doilea si al treilea) sunt mai mari decat in primul act sexual, poate si pentru ca la primul act sexual iti faci alte o mie de griji decat ca te doare. Poti avea dureri si din cauza lubrifierii. Daca o faci neprotejat si tu nu esti destul de excitata incat vaginul tau sa se lubrifieze singuri trebuie sa folositi lubrifiant.

P.S. Himenul din vagin nu se poate rupe doar la clasica penetrare a barbatului. Se poate rupe in timpul unei cazaturi sau lovituri puternice.

Succes!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai esti virgina, din moment ce ai avut contact sexual cu un baiat.

| Alcyon a răspuns:

Nu mai esti virgina. Probabil ca himenul este elastic si de-asta n-a curs sange. Oricum, nu cred ca el e cauza durerilor, ci mai degraba lipsa lubrifierii. Trebuie sa fii foarte excitata, cand te penetreaza. De asemenea, vaginul tau nu-i obisnuit cu actul sexual, si e extrem de rigid. Nu-ti face griji, cu timpul, durerea o sa dispara.

| Alcyon a răspuns:

Nu mai esti virgina. Probabil ca himenul este elastic si de-asta n-a curs sange. Oricum, nu cred ca el e cauza durerilor, ci mai degraba lipsa lubrifierii. Trebuie sa fii foarte excitata, cand te penetreaza. De asemenea, vaginul tau nu-i obisnuit cu actul sexual, si e extrem de rigid. Nu-ti face griji, cu timpul, durerea o sa dispara.

| Danysan a răspuns:

Virgina nu mai esti din momentu ce cocoselu a vizitat scorbura -Ai doar Himenul elastic! Poti sa ai si o rana interna sau o iritatie -Normal la al 2-3 act sexual vaginul se obisnuieste!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ai himenul elastic si din cauza asta nu ti=a curs sange si nici nu ai avut dureri mari, daca s-a produs penetrarea nu ai cum sa mai fi virgina

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Nu mai esti virgina. himenul tau este elastic happy