| Yourgirls a întrebat:

Voi la ce varsta v-ati inceput/ va incepeti viata sexuala?
Este cineva care doreste/vrea sa ramana virgina sau a ramas pana la casatorie?

Răspuns Câştigător
| GeorgiV a răspuns:

Bună! Eu cred că ar trebui tu însuți să te gândești un pic- ce rost are să pui o astfel de întrebare? Este evident că fiecare își începe viața sexuală atunci când se simte pregătit, iar situația este discutabilă și unică pentru fiecare persoană în parte. Eu știu tipi și tipe care au început de la 12-13 ani, marea majoritate la 15-16 și o foarte mică parte peste 18-20 ani.
Cel mai probabil motiv pentru care întrebi este chiar situația ta. Numai că gândește-te, nu este o vârstă fixă la care să spui- START! Adică, totuși, dragostea, nu este o cursă (sau cel puțin nu ar trebui să fie). Mulți sunt de părere că, fiziologic vorbind, un om este gata de actul sexual la prima menstruație vs. prima ejaculare. Dar dacă este să ne gândim din punct de vedere psihic și al conflictului intern în cazul unui adolescent... nu e chiar așa. Pot să ți se aprindă picioarele pe la începutul adolescenței, dar capacitatea ta de a căuta o relație pe măsura viselor este discutabilă. Nimeni nu-ți garantează că îl vei găsi pe Făt-Frumos și totul va fi perfect, iar până la o vârstă matură ai toate șansele să devii o epavă dacă nu știi ceea ce faci (frustrările, nervii, vina, concepțiile mai mult sau mai puțin adevărate, toate, inevitabil te consumă, iar pe la 20-25 de ani ajungi să nu te mai intereseze tipii și să-i trimiți în origini).
Concluzia- eu nu militez asupra restricțiilor și a acumulării de frustrări (din orice perspectivă ai privi lucrurile), ci spun doar atât (părere personală): orice ai alege și la orice vârstă GÂNDEȘTE! Singură, singurică, nu că biblia zice, popa mă blesteamă, mama mă urlă, sau gagicu mă presează! Gândește TU singură! Ce zice suflețelul tău? E atât de pregătit și curajos, încât să suporte o eventuală ușă-n nas și palmă peste față? Este atât de puternic încât să se ridice și să nu renunțe la eventualele oportunități ce i le pune-n față viața? Este atât de deschis spre nou și experiență? Este atât de dornic, matur? Dacă da, știi și singură care este vârsta, nimeni de aici nu te poate ajuta cu statistici pentru a te ajuta să fi mai mult sau mai puțin cool pe holurile școlii! Cu adevărat cool ești atunci când zici da și nu pentru că așa simți, nu pentru că copiezi un tipar indus de alții, oricare ar fi acela!
Te pup, și îți urez succes!
O seară faină!

5 răspunsuri:
| Betty18 a răspuns:

Nu mi-am inceput-o si am 19 ani dar nu astept nici pana la casatorie...doar pana gasesc un baiat de care sa ma indragostesc si sa simt si dragoste SINCERA din partea lui...

| Candice a răspuns:

Nu mi-am inceput-o. Cand mai cresc putin happy Macar 16 ani sa fac si vad dupa. Cat despre cei care raman virgini pana la casatorie, bravo lor, nu este ceva de rusine tongue

| lauracraciun a răspuns:

Eu daca se poatelaughing
m-i se pare ca fetele deja isi incep viata sexuala la 12-13 ani si nu m-i se pare absolut deloc normal.pana se vor casatori ele(daca se vor casatori) s-au culcat cu o gramad de baieti.si nmn nu te mai iahee heetoti cu capul pe umeri isi doresc virgine sau cele care nu s-au culcat cu mai mult de 2-3 baieti.stiu ff bine cum gandesc baietii:ei se distreaza cu fetele usoare insa pan la urma tot la cele cuminti se intorchappynormal ca nmn nu isi va intemeia o familie cu o femeie usoara.care te poate insela in orice momenthee heestiu ca spunea cineva:,, c***ele sunt pentru distractie, iar fetele cuminti pentru iubit"asa ca eu ma gandesc ca nu am nimic de pirdut daca voi fi virgina pana ma casatoresc. poate ma vei crede de moda veche.insa cand te vei marita si te vei imbraca in rochie alta si vei intra in Casa Domnului stiind ca te-ai culcat cu o gramada de baieti cum te vei simtistraight face? acum parerea meahee heefiecare are principii si viataoh go on

| lauracraciun a răspuns:

Aa si mai vroiam sa adaug ca nu spun ca voi fi virgina pana la casatorie cu toate ca mi-ar dori.insa asta ethinking vedem ce se va intampla.vb peste cativa anihee hee

| Ely2010 a răspuns:

Nu poti sa-ti impui sa zicem : La 18 ani imi incep viata sexuala...adica la 18 ani te culci cu orcine iti iese in cale doar ca sa nu mai fii virgina? eu vreau sa raman virgina macara pana la 17-18 anibig grin...si chiar mai mult! atunci cand o sa fiu cu cineva pe care chiar il iubesc atunci o sa fac pasu' astabig grinlove struck

[funda?]