| ANDREIBERCEA a întrebat:

Voi va masturbati?
Si daca da, de ce?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ar fi de ce sa nu ne masturbam?

| RAY a răspuns:

Cu cat e mai rar cu atat orgasmul e mai puternic

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform cercetarilor stiintifice si a concluziilor trase de catre expertii in acest domeniu a reiesit si s-a explicat faptul ca in timpul masturbarii creierul determina eliberarea a mai multe substante chimice. Astfel in timpul activitatii/procesului de masturbare se elibereaza dopamina care provoaca o stare de fericire si reduce stresul. De asemenea, mai spun specistii ca se elibereaza si endorfinele care amelioreaza/reduce senzatia de durere, inclusiv durerile menstruale la femei. O alta substanta chimica produsa in timpulmasturbarii este prolactina, care ajuta si induce un somn linistit. In concluzie masturbare este practicata atunci cand stresul hormonal si dorinta de sex devine prea intens. Altii pentru a-si produce placeri si satisfactii. Conform studiului realizat de revista Glamour vizand mai multe intrebari despre viata sexuala a barbatilor a relevat rezultate uimitoare. ""Astfel, concluzia sondajului, la care au răspuns 1.000 de bărbaţi, a fost că 31% dintre ei s-au masturbat la serviciu cel puţin o dată, 10% au recunoscut că au făcut asta şi la o petrecere, iar 24% în timp ce şofau."" Probabil ca exact din aceleasi motive se masturbeaza cam in aceeasi proportie si femeile. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dau de 10 ori pe zi.

| Frogger_Pepe_1997 a răspuns:

Intrebarea nu e "Dece?" ci, "Dece nu?".

| Bobrov_Tudor_1971 a răspuns:

Oamenii se masturbeaza din cauza stresului sau a placerii sexuale.De obicei, oamenii se masturbeaza de 1, 2, max 4 ori pe zi.
La fel si eu, ma masturbez din cauza stresului.

| laviniakzan a răspuns:

Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către bărbați sau femei. Actul mai este impropriu denumit onanie sau onanism.

Cercetările au demonstrat faptul că masturbarea este frecventă la oameni de ambele sexe și de toate vârstele, dar există variație. Multe beneficii medicale și psihologice au fost atribuite unei atitudini sănătoase față de sexualitatea umană în general și masturbare în particular. Nu este cunoscută nicio relație cauzală între masturbare și vreo formă de tulburări fizice sau mentale.[1]

Masturbarea a fost reprezentată în artă din timpuri preistorice și este menționată și discutată în scrieri foarte vechi. În secolele al XVIII-lea și al XIX-lea unii teologi europeni și medici au descris-o drept „ticăloasă", „deplorabilă" și „hidoasă", dar de-a lungul secolului XX aceste tabuuri au dispărut în mare parte. A sporit discutarea ei și explicarea ei în artă, muzică, televiziune, filme și literatură. Religiile de azi au punct de vedere diferite despre masturbare; unele o privesc drept o practică aducand daune spirituale, altele nu o văd ca dăunătoare din punct de vedere spiritual, iar altele o evaluează funcție de situație. Statutul legal al masturbării a variat de-a lungul istoriei iar azi masturbarea în public este ilegală în cele mai multe țări.[2]

În Occident masturbarea de unul singur sau cu un partener este considerată o parte sănătoasă și normală a plăcerilor sexuale, așa cum diverse autorități de sănătate s-au exprimat în broșuri și politicile lor. Masturbarea a fost observată la multe specii animale, atât libere cât și în captivitate