| MaDeclarFan a întrebat:

Vreau sa fac dragoste cu prietenul meu, problema e ca parintii nu trebuie sa afle ca fac asta deoarece sunt virgina. Ei au foarte mare incredere in mine, si nu isi imagineaza ca as face una ca asta. Totusi, care ar fi posibilitatile prin care ei ar putea afla? Am sanse sa mint cumva ca sa nu isi dea seama?

Va rog, fara certuri si morala. Sunt inca un adolescent prostut care se grabeste sa faca asta, ok, nu am nevoie de critici. Multumesc

54 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești băiat și vrei să faci dragoste cu un alt băiat?
Asta îți este educația sexuală?
"Vreau sa fac dragoste cu prietenul meu,... Sunt inca un adolescent prostut...".
Deci, ce vorbim și ce dezvoltăm?
Pa, pa.

| MaDeclarFan explică (pentru Legiuitoarea):

Ce... Sunt fata! FATA! FATAAAA! Si am mentionat ca cine are chef sa judece, sa nu raspunda la intrebare. Te plictisesti? Vezi-ti de treaba

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Bună.
Înainte să faci sex vezi că ai probleme de exprimare. Ți-am pus în ghilimele ce ai greșit!
Nu te mai da deșteaptă!
Pa, pa.

| MaDeclarFan explică (pentru Legiuitoarea):

Ma, iar te plictisest? Sunt un om, un individ, pot vorbi despre mine la genul masculin chiar daca sunt fata

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Bună iar.
Nu sunt cu tine cu "ma", da?
Facice vrei cu viața ta și ÎNVAȚĂ să te exprimi!
Pa, pa.

| MaDeclarFan explică (pentru Legiuitoarea):

No vai doamne... Ai terminat? Iti mai bati capul cu mine? Sper ca nu

| LorenaTo a răspuns (pentru Legiuitoarea):

E fata, a spus ca e un adolescent deoarece s-a referit la general. Din prima fraza reiese clar ca e fata: Sunt virgina si vreau sa fac dragoste cu prietenul meu."

| LorenaTo a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Inainte de orice, te rog si eu sa te mai gandesti. 16 ani e o varsta destul de frageda, sa nu iti para rau mai tarziu. Vei avea timp de capitolul acesta mai tarziu. Nu iti imagina ca vei ramane cu respectivul pana la adanci batraneti. Daca as fi parintele tau, da, as fi foarte dezamagit.

Ei nu isi pot da seama daca tu mai esti sau nu virgina, decat daca te duc la ginecolog. Daca nu ramai insarcinata si nu ai probleme jos, nu au de ce sa te duca la ginecolog.
Si nu am inteles de ce te grabesti sa faci asta? Ai tot timpul mai tarziu, macar asteapta sa faci 18. Iti vei schimba radical gandirea.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru LorenaTo):

Bună.
Nu-ți înțeleg intervenția?
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru LorenaTo):

Bună din nou.
Vezi că ești dezorientată la comentarii, NU mie trebuie să-mi răspunzi!
Pa, pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fata draga, dar ai epuizat deja toate deliciile Petting-ului?! Oare doar ruperea himenului prin penetrare ti-a mai ramas la 16 ani?! Esti sigura ca alesul stie ce sa faca ca sa nu de doara si sa iti fie bine?! Si, mai ales, esti sigura ca nu te va parasi dupa ceva timp, cu o explicatie de genul " credeam ca va fi mai bine", "nu ma simt bine cu tine, esti prea." chiar daca nu dupa cateva zile?! La anii astia amandoi sunteti in plina dezvoltare, iar tu risti sa fi deconspirata de ceea ce vor vedea parintii pe fata ta, pentru ca tu vei incerca sa pari "la fel", dar nu vei putea! Plus, de unde stii ca nu ti se va face rau - s-au mai vazut cazuri! - si va trebui sa le ceri ajutorul?! Gandeste-te foarte bine, si intreaba-te, dar mai ales, raspunde-ti tie insati sincera, de ce vrei sa o faci acum, nu cumva "ca sa fii in rand cu celelalte care au facut-o"?! Ar trebui sa te concentrezi asupra invatatului, si sa o faci mult mai matura, dupa ce vei fi luat bac-ul, cel putin! La protectie te-ai gandit, ati exersat impreuna punerea prezervativului?! Nu de alta, dar ca sa nu scrii si tu dupa aceea aici, ca si atatea altele, "nu cumva am ramas insarcinata"?!
Mai gandeste-te!, cui si ce vrei oare sa demonstrezi?! Stii ca statistic, peste jumatate dintre fetele tinere ca tine, au ramas foarte dezamagite de primul act sexual?! Esti constienta ca, el va termina foarte repede, si tu nu vei apuca sa simti mare lucru, doar ca e / a fost "ceva" in tine?!

| MaDeclarFan explică (pentru PsihoSex):

Apreciez sincer ca ai tinut sa imi scrii toate astea si ca te gandesti sa ma mai trezesti la realitate. Sunt sigura de toate lucrurile, mai putin de cum o sa fiu eu dupa ce o fac. Imi e teama doar de parinti, imi e teama sa nu ma schimb asa mult incat sa intuiasca ceva sau, cum am mai zis, sa fie nevoie sa merg pe la ginecolog si sa ma descopere el

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru PsihoSex):

Ma tem ca gresesti din mai multe puncte de vedere. Are 16 ani deja, cred ca inceperea vietii sexuale nu e chiar asa de mare problema. Sa fie alesul? pentru ce? de unde e apetenta asta pentru "ales" cand oricum pana pe la vreo 25 ani oricum se leaga rar relatii stabile ce duc la casatorie. De ce sa nu se bucure de tinerete si sa ajunga sa faca sex abia pe la 25 sau mai rau? Ca sa ce?

Partenerul poate face si pe dracu-n paispe, daca e sa doara deflorarea o sa doara. Poate doar daca o adoarme cu formol. Stii bine ca la fiecare fata e diferit si nu se poate anticipa lucrul asta.

Ce aberatie sinistra e asta cu "ce vrei sa demonstrezi?'? Sexul e sex. prin sex te-ai nascut si tu, e o pornire normala a unei fiinte normale. Suntem ca si delfinii si probabil si alte specii posesorii apetentei pentru sex de placere. Si cred ca intr-o lume care iti ofera rareori alte placeri, cand ai ajuns la 16 17 ani si ai ocazia, de ce sa nu faci sex? Ce esti maicuta la manastire?

Si daca va ramane dezamagita de primul act sexual care fie vorba intre noi e nesatisfacator la mai mult de 70% si e la fel de scurt pentru amandoi, nu mai exista si un al doilea, si un al treilea act si tot asa?

Sa i se faca rau dupa sex? Da daca are un psihic labil si imediat i se pare dezgustator cum se intampla femeilor frigide sau cu o indoctrinare religioasa. De la ce sa i se mai faca rau ca pana acum zau n-am mai auzit asa ceva.

| PsihoSex a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Pentru toate minorele! - si nu numai! Sexul nu este ca ciocolata, sa fie destul sa o bagi in gura si gata, place! E mult mai complex, necesita timp de cunoastere a celuilalt, a propriului corp si sine, felului cum te simti in proximitatea maxima a celuilalt si in interactiunile cu el, etc. Placerea sexuala este de obicei fada initial, si creste progresiv, destul de lent, in functie de mai multi factori/variabile, care nu sunt deloc foarte sub controlul celo 2 actori! cel mai trist este ca Prima data sa dureze doar cateva secunde, pentru ca protagonistii nu stiu ce si cum functioneaza, sau, mai rau, sunt ignoranti, si se lasa condusi doar de niste emotii si senzatii noi, carora nu stiu cum sa le faca fata. Repet, faceti Petting, mult si bine, e totul si super, dar FARA penetrarea cu penisul! Cititi, rascoliti netul si informati-va temeinic! E cel mai bun lucru pe care il puteti face la rece! La cald, doar Petting, pentru virgine! Si mare atentie la igiena manuala, genitala si orala! Spalati-va pe maini mereu, imediat dupa intrarea in casa, si mai ales inainte de a va juca cu partenerul! E o dovada minima de respect si responsabilitate!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Esti ori foarte obosit si confuz de la prea multele tale talente adiacente, ori altceva, si mai grav, daca excludem ca esti vreun tinerel pus pe "bifat" prospaturi!
Am mai avut un raspuns anterior, in care specificam sa amane pana dupa ce ia bacul, nu sa faca doar Petting!
Sa nu ai oare nici o contributie la faptul ca nu mai este acel raspuns, ca tu sa bati campii aici, ca un tehnocrat ce nu vede, sau nu vrea sa inteleaga anumite adevaruri elementare? Daca sora ta ar fi in cauza, ai zice la fel?! Ma indoiesc! Mai bine te-ai limita la blogul tau, daca esti cat de cat corect, dar nu intelegi gravitatea complexa a unor situatii!

| JohnnyBi a răspuns:

Normal pentru orice parinte sa nu vrea sa aiba o c**va la usa. si la 16 ani ai cam la fel de mult creier precum o maimuta in calduri daca vrei sa te arzi si sa o tii secret. daca sunt parinti o sa isi dea seama oricat incerci tu sa ascunzi

| Crazyfish a răspuns:

Oa,pai daca afla tac-tu te-ndoaie...
Si n-ar face rau, sis.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cati ani ai?

| MaDeclarFan explică (pentru AlexanderAdrian):

16 anisori big grin (sper ca nu vrei sa ma certi)

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru MaDeclarFan):

15 ani e varsta legala de la care iti poti da consimtamantul pentru un act sexual. Iar eu am fost mereu de parere ca de la 16 ani in sus poti face sex fara probleme. Din punctul meu de vedere parintii nu au ce sa comenteze. Desigur trebuie s-o faci protejat, sper ca deja ai luat legatura cu un medic specialist ginecolog pentru pilulele contraceptive si sincer vorbind ar trebui totusi sa ai o discutie deschisa cu mama ta pe tema asta sa vada ca esti informata, stii ce faci, sa vada ca esti responsabila. Daca o faci fara sa vorbesti cu ea si afla, o sa i se para o dovada de iresponsabilitate. Desi desigur nu intotdeauna e asa, insa parintii au dreptul sa-si faca griji.

| MaDeclarFan explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu, mama nu e genul ala de mama careia sa ii pot spune ca ma culc cu prietenul meu, ea moare daca ii spun ca m-am pupat cu el pe gura. Deci nu, vorbitul cu mama nu intra in discutie.

| ionescuandrada2000 a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Eu vreaulaughing)! Sexul trebuie facut dupa varsta de 18 ani, atunci cand aparatul genital este pregatit pentru asta! Nu este bine sa faci sex de acum! Plus ca daca faci asta, nu vei mai fii atenta la nimic, te vei gandi numai la asta!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Posobil sa afle doar daca mergi la ginecolog...dar nu neaparat oricum sunt si fete virgine care merg, eu prima oara am mers la 15 ani pentru ca aveam o problema cu menstruatia si eram inca virgina.

Nu trebuie sa le spui daca nu vrei, si oricum de aflat nu cred ca o sa afle, si sa nu spui nimanui chestia asta nici celei mai bune prietene pentru ca poate sa isi dea drumul la gura si adio, de la altii afla cel mai usor deci mai bine fermoar la gurita si nu spune nimanui ca nu mai esti. happy

| anonimg a răspuns:

"Totusi, care ar fi posibilitatile prin care ei ar putea afla?" Minciuna are picioare scurte. Si chiar daca nu ar afla, este un inceput in care mai tarziu nu o sa mai ai nici tu incredere in tine; cu cat mai mult nu vor mai avea altii. Caci niciodata nu este bine sa tradezi increderea. In ochii parintilor nu vei mai fi niciodata aceeasi. Niciodata.

"Am sanse sa mint cumva ca sa nu isi dea seama?" Nu exista un raspuns concret. Depinde de tine, daca esti deja invatata sa minti sau nu. Daca nu esti, atunci sa nu fii niciodata.
Trebuie sa incepi autoeducarea sau autodisciplina). Daca nu faci asta acum, mai tarziu iti va fi mai greu; sau mai rau, o vei neglija toata viata.
Concret, trebuie sa urmezi ratiunea, si nu sentimentele:
1. te culci doar cu sotul tau; altfel, vei fi catalogata ca toate celelalte fete: usuratica, si asa vei fi vazuta de baieti cat timp vei trai.
2. nu tradezi increderea nimanui niciodata -indiferent de imprejurari, de circumstante. Acestea trebuie sa iti fie principii si sa nu le incalci niciodata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stii, exista o vorba,, de ceea ce ti-e frica, nu scapi ''!
Exista posibilitatea ca patintii tai sa afle! Daca esti minora si sub tutelela lor, oricand te poate duce la ginecolog daca observa ceva ciudat la tine, asa ceva nu prea se poate ascunde.
Ai 16 ani, zic ok, cica legea nu te poate opri sa faci dragoste, dar corpul tau ce zice? E pregatit?
Apoi ai cunoastinte miminale in cea priveste pregatirea sexuala? Pentru ca vad ca unii nu sunt pregatiti nici daca trec de 20 de ani si fac greseli.
Nu zic sa renunti la ideea de face dragoste (orice am zice noi, tot ce vrei tu faci), dar trebuie sa stii ca inceperea vietii sexuale este un pas important din viata oricarui adolescent si implica in primul rand responsabilitate
Si sa stii ca minciuna are picioare scurte.

| minrest a răspuns:

Parintii nu au cum sa nu afle.Se aduna mici indicii pana cand, intr-un an maxim doi, situatia este clara.

| Felys a răspuns:

Daca iti doresti atat de mult sa faci sex nu te poate oprii nimeni,totusi, ca sa nu intampini probleme pe viitor sa fie litera de lege protectia, sub nici o forma sa nu accepti sa faci nimic neprotejat si in felul asta vei fi scutita de probleme de orice natura, in rest, distractie placuta

| MaDeclarFan explică (pentru Felys):

big grin desigur, nimic fara protectie. Toate lucrurile astea sunt deja discutate cu partenerul si clarificate happy

| Felys a răspuns:

Ti-am recitit intrebarea,de fapt tu vroiai sa stii ce poti face in legatura cu parintii tai sa nu afle ca nu mai esti virgina, pai nu scrie in fruntea nimanui ca e sau nu virgin, ai grija sa nu iti schimbi comportamentul, fi naturala, iti vezi in continuare de scoala si atata timp cat iubitul nu va povestii prietenilor sa se duca vorba nimeni in afara de voi doi nu va stii nimic

| Alcyon a răspuns:

Ce-or sa spuna parintii, ar trebui sa fie ultima ta problema. Cand iti incepi viata sexuala, apar probleme de care acum nici n-ai habar: o sa stai cu frica in fiecare luna, sa nu fi ramas gravida (si daca-ti intarzie menstruatia, deja o sa dai in paranoia), o sa te confrunti cu tot felul de afectiuni ginecologice, va trebui sa mergi regulat la ginecolog (fiindca multe BTS-uri sunt asimptomatice si nu pot fi depistate decat la un control), e posibil sa ramai insarcinata (prezervativele din pacate mai aluneca sau se rup; si chiar daca le folosesti perfect tot exista un risc de 2% de sarcina), plus ca daca nu te cunosti bine dpdv sexual, e foarte probabil sa nu simti mai nimic, cand o faci. In afara de asta, daca incepi viata sexuala, vei vrea s-o faci macar o data pe saptamana. Si daca nu locuiesti cu partenerul, e foarte greu. Trebuie sa cheltuiesti o caruta de bani pe hoteluri, sau s-o faci acasa, pe ascuns si sa tremuri de frica sa nu te prinda parintii.

Răspuns utilizator avertizat
| SebastianCMT a răspuns:

Depinde si de varsta, adica pana la urma urmei nu e o tragedie asa de mare, din punctul meu de vedere! Daca il iubesti si tii la el, si acelasi lucru il simtit si din partea lui e ceva ok, ceva normal! Numai sa fii sigura de pasul pe care vrei sa-l faci pentru ca unii o fac si te lasa cu buza umflata! Nu uita sa te protejezi! Si nu, nu au cum sa isi dea seama parinti ca nu mai esti deci multa bafta!

| MaDeclarFan explică (pentru SebastianCMT):

Sunt sigura sigura sigura sigura. Dar ma gandesc, daca o sa ma ceva problema dupa ce o fac... daca apar ceva complicatii si e cazul sa merg la ginecolog? Adica stiu ca himenul se poate rupe daca faci sport (iar eu am facut mult) si toate cele, dar ginecologul nu poate spune clar daca s-a rupt din cauza ca am facut sport sau din cauza ca m-am culcat cu un baiat, nu? Nu?

| SebastianCMT a răspuns:

Totusi sa nu fim asa de de critici acuma! Ma cam scaie chestia asta cu vezi ca nu ai scris corect, lasati fratilor sunt altii care scriu numai cu k fara virgula si multe altele! Daca fata isi doreste ceva ne-a intrebat sa o ajutam nu sa fim asa asprii cu ea! Si nu, nu au cum sa-si dea seama daca mai esti sau nu, atata timp cat esti cuminte nu au de ce sa te duca la ginecolog!

| SebastianCMT a răspuns:

Imi pun maine in cap la cate raspunsuri ciudate primeste saraca fata, adica suntem aici sa ne ajutam nu sa ne scoatem ochii ca vezi cum scrii... Raspundeti la intrebare si gata!

| intelboss a răspuns:

Daca ai 16 ani multi inainte si nu e important actul in sine ca sa te dezvirginezi important e sa te poti dezbraca in fata lui ii pui un prezervativ il lasi sa isi bage penisul intre picioarele tale cat mai aproape de pasarica il lasi sa iti faca oral ii faci si tu daca nu ti se pare ceva urat un anal iar e super ok daca ai sani dezvoltati il lasi sa se joace intre ei si poti si cu mana sa ii faci un handjob asa fac si eu cu prietena si e superb importante sunt atingerile si faptul ca nu va este rusine sa fiti dezbracati unul langa altul si il lasi sa termine unde vrea el in afara de pasarica cel mai ok pentru inceput e pe sani ...multa bafta

| intelboss a răspuns:

Si inca ceva nu asculta de oameni care vorbesc la caterinca nu e o varsta anume dar nici una foarte frageda primul pas il faci cand simti ca esti pregatita si e pacat sa iti dai virginitatea de pe acum poate pentru cineva cu care maine nu vei mai fi iar mai apoi lumea te critica mai tare decat cum o face acum in aceste comentarii traieste clipa la maxim pura ii va placea si prietenului tau enorm sa te stie pura dar si in aclasi timp ca se bucura de placere alaturi de tine

| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Sa inteleg ca esti gay. Pai... Nu am de ce sa te critic. Pai, daca nu le spune nimeni nu prea au cum sa afle.
Daca te simti pregatit, fa-o. Asta conteaza.

| MaDeclarFan explică (pentru MidnightMemoriesMM):

Esti a 2a persoana care crede ca sunt baiat... Ce se intampla aici? Suntem atat de obisnuiti cu anomalii incat nu ne mai gandim si la normalitate?

| MidnightMemoriesMM a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Ai scris adolescent, de asta. Oricum... E acelasi raspuns. Daca esti pregatita, fa-o. Dar nu uitati sa va protejati si incepe sa iei anticonceptionale.
Homosexualitatea in ziua de azi e ceva normal. Poate nu in Romania, dar in alte tari e.

| MaDeclarFan explică (pentru MidnightMemoriesMM):

Am scris "adolescent", "sunt virgina" nu se ia in calcul? In fine...

| MidnightMemoriesMM a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Eh... Nu am fost eu atenta. Scuze.

| arazazaraza a răspuns:

Anii astia nu se mai intorc. Traieste ti etapa de adolescenta! Sex-ul tine de maturitate si responsabilitate. Sigur, din punct de vedere fiziologic esti pregatita pentru contact sexual. Insa din punct de vedere psihic, nu cred. Imagineaza ti pentru o secunda ca dintr un joc, accident ( ruperea prezervativului, etc) ramai gravida. Esti capabila la 16 ani sa iti asumi asta? Esti destul de matura psihic pentru asta? Mie mi e frica sa raman gravida la 23 de ani pe care ii am. Il iubesti pe prietenul tau, ok, foarte bine. Dar puteti sa va simtiti bine si fara sex. Nu ai nevoie la varsta ta de un stres in plus. Asteapta macar pana la 18 ani. Gandeste te bine! Traieste ti varsta pe care o ai, fiecare varsta are etapele si frumusetile ei. Nu sari etapa asta. Daca faci sex, vei sari de la o copila adolescenta la o fata nepregatita de maturizare. Stiu ca pana la urma vei face ce vrea, dar iti spun cu toata sinceritatea si grija ca nu e momentul. Crede-ma, NU E MOMENTUL!

| Medeline94 a răspuns:

Draga mea, sa faci sex nu este un lucru rau atata timp cat ai grija sa iti iei toate metodele de precautie (prezervative, anticonceptionale) dar si persoana cu care vrei sa faci acest pas trebuie sa fie pe placul tau. Sexul este important si trebuie tratat cu responsabilitate. Ca acest moment sa fie unul placut nu te grabi, asteapta sa fi pregatita. in legatura cu parintii tai, ar fi ok sa ai o relatie deschisa si ca ei sa afle acest lucru, insa daca nu vorbim de asemenea confidente. singurul mod de a afla ar fi sa te duca la un ginecolog. Tine minte prima experienta sexuala este o amintire pentru toata viata, sa fi sigura pe tine si sa stii ca orice ai face cred ca parintii tai vor fi alaturi de tine pentru ca ei ti-au dat viata! Mult succes!

| Teresa02 a răspuns:

Buna....mai bine ar fi sa stai cuminte deocamdata...nu se stie ce se poate intampla pe parcurs uite si eu am varsta ta....cu toate ca stiu destule nu imi sta gandul sa imi incep de acum viats sexuala deoarece mai tarziu cine stie ce le poate da prin cap parintilor... Te-ai gandit vreodata daca ti-ar zice sa mergi la ginecolog sa vada daca mai esti virgina ca sa aiba aceeasi incredere in tine? Poate nu. Dar eu am tecut prin asa ceva si asa vruiam sa fac si eu la fel ca tine sa imi incep viata sexuala cu prietenul meu...dar m.am gandit si am zis " daca eu imi incep viata sexuala de acum iar mama si tata vor afla, si cum toata lumea are gura mare o sa zica ca sunt c***a si dupa o sa ma simt si eu pros iar parintilor mei le va fi rusine cu mine" si asa am stat cuminte iar acum e totul bine.....Nu o lua ca pe o morala sau o critica dar eu ti.am zis ca acum stii tu vorba aia " nu ai deschis ochii bine ca sa iti dai seama ce faci dar cand ii vei deschide o sa iti dai seama cum stau lucrurile". Sper sa intelegi si sa faci ceea ce trebuie....pa pa succes... funda?