| Gygylika a întrebat:

Vreau sa întreb și eu ceva am frecat penisul prietenului meu și pe urmă am pus mâna jos la vagin dar nu am băgat degetul doar am pus mâna și mie frica de ce se poate intampla,specificat ca nu am făcut altceva adică nu am avut contact sexual si eu fiind virgina, în cazul această poți rămâne gravida, va rog mult de tot să îmi raspundeti sincer si fara sa râdeți va rog ca va întreb serios pentru că mie frica.Multumesc

Răspuns Câştigător
| dorin1995 a răspuns:

Pai nu ai cum. doar daca prietenu l tau ti a exaculat pe mana. dar nu cred asta deci nu ai cum sa ramai gravida happy nu te ingrijora esti in afara oricarui pericol

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu maxima atentie urmatoarele precizari deoarece iti lipsesc informatiile cele mai elementare si tu la fel ca si aproape toti ceilalti te panichezi in mod inutil, fiind convinsa ca ar putea exista automat posibilitatea aparitiei unei sarcina uneori doar prin simpla atingere a penisului de vagin sau chiar himen. De asemenea majoritatea considerati ca este suficient ca penisul sa penetreze vaginul indiferent de data/momentul ciclului menstrual si este suficient ca penisul sa aiba pe el chiar si acel lichid preejeculator pentru a apare o sarcina. Cu totii uitati insa faptul ca o noua forma de viata poate lua nastere doar prin fecundarea unui ovul care se poate realiza intro perioada cuprinsa intre 1 si 6 zile adica PERIOADA FERTILA din cele 28-30 ale unui ciclu menstrual mediu. Posibilitatea de a ramane insarcinata poate exista DOAR intr-un singur caz si anume : numai DACA femeia este in PERIOADA FERTILA, indiferent de modul prin care ajunge sperma in vagin sau in ce cantitate. Spermatozoizii existenti in sperma respectiva, trebuie sa intalneasca in mod OBLIGATORIU un OVUL VIABIL pentru ca fecundarea acesteia sa devina posibila/realizabila in vederea producerii unei sarcini. In concluzie daca sperma ajunge in vagin in afara perioadei fertile formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Producerea unei sarcini se poate asemana cu prepararea (daca vrei sa mananci) unei papare/omlete/ratote, aceasta nu se va putea realiza punand doar ulei in tigaie, fiindca pe langa ulei mai este neaparat nevoie de inca ceva, si anume ingredientul principal, trebuie sa ai macar un OU. Tot asa este si cu sarcina, pe langa sperma trebuie sa existein mod obligatoriu un OVUL. Iar cu privire la folosirea pastilei de a 2-a zi nici nu poate fi vorba intro asemenea situatie. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si aveai sperma pe degete, este posibil sa fi ramas gravida.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Stai linistita. Sarcina nu poate fi, dar daca prietenul tau are vreo ceva cu transmisie sexuala, se poate lua si prin "transmitere cu mana".