| iubitha15 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 2 ani și o luna eu am 17 el 20. Anul trecut mama a văzut niște mesaje intre noi 2 care le.a păstrat sa îl bage la corupere de minori. Ea nu este de acord cu relația noastră așa ca am vrut sa nu mai afle ca sunt cu el. Mama este foarte eexigenta nu mă lasă cu băieți. Dacă mă lasa sa ies mă lasă de ex de la 17:00-19:00 niciodată nu am avut voie după ora 19:30 afară. Eu nu mă înțeleg deloc cu ea orice asface nu e bine. La 18 ani vreau sa plec cu el într-o vacanta. Mama dacă afla ca am plecat cu el mai poate face ceva cu mesajele acelea? Îi poate face rau? Va rog ajutați! happy

Răspuns Câştigător
| superuamen a răspuns:

Cand o sa ai 18 ani nu o sa mai fi minora happy deci nu are nici un drept sa-l bage la corupere de minori cand tu in prezent ai 18 ani, poti sa spui si ca abia acum v-ati impacat pentru ca tu fata buna nu ai vrut sa faci ceva impotriva vointei mamei tale, asa ca acum ai tot dreptul! si de ce nu faci cumva sa le stergi daca tot esti asa ingrijorata? daca nu poti stai calm..nu se intampla nimic

5 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Daca ai avea putina minte ai intelege cat de multa grija are mama ta de tine, cat te iubeste si cat de mult insemni pentru dansa.
Ia in calcul urmatorul scenariu...te duci cu el si mai sunt si alti baieti acolo si te violeaza adica ti-o baga in gaurica si te lecuiesti.
Poate, spun poate, se intampla si alte lucruri mai grave... sechestrare de persoana, amenintari cu moartea si lista ar putea continua. (nu spun prin asta ca primele fapte enumerate nu-s adevarate). Pune-te in pielea mamei tale si pune-ti intrebarea ce va simti saraca mama ta?
Acum ai inteles ceva? Nu mai crede in fat frumosi cu intentii bune ca viata asta e foarte perversa. Sunt trecut prin viata si stiu niste lucruri. E vai si amar sa fii parinte in astfel de cazuri.

| iubitha15 explică (pentru ywar):

Tu nu o cunoști pe mama. Dacă iau 9 nu e bine dacă iau 10 nu e bine dacă ascult un gen de muzica nu e bine. nu măl lasă să fac nimic și tu zici ca îmi vrea binele.de aia mă înjură fără sa fac ceva? Daia mă ținut 9 luni doar cu iaurt? Ca eram un copil foarte cuminte dar pana într-una punct. tata e preot și îl cunoaște de mic...El e de acord.mi-a zis sa mă duc sa mă distrezi dar sa am grija sa nu rand gravida și sa ajung ceea ce îmi doresc...Am avut ocazia sa mă duc la spectacole ca fac dansuri de la 5 ani și nu mă lăsat ca dacă mă lovesc serios? Eu de ce am muncit atât? Sa nu fac nimic cu viața asta? Am vrut sa mă duc la Festivalul Mamaia Copiilor când eram mai mica nu mă lăsat.ce viitor îmi vrea ea? Și tata a renunțat la ea ca e dusa cu capul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Xpressurself a răspuns:

Mama ta poate face un denunt, organele abilitate trebuie sa dovedeasca ca a avut relatii sexuale cu tine. faptul ca nu esti virgina nu este o dovada suficienta. este nevoie de marturia ta ca ati intretinut relatii sexuale sau dovezi clare ca o sarcina sau urme de sperma in vagin. mama ta nu poate sustine asta. poate doar sa spuna ca ati fost impreuna si atat. are dovezi de genul poze compromitatoare sau mesaje in care specificati ca ati intretinut relatii sexuale? daca da nu este de gluma. mama ta poate sa fie genul de om foarte prost si cretin si poate sa-i distrunga viata acelui baiat daca nu cantareste cu maturitate ceea ce face. la urma urmei nu ea se culca cu acel baiat.
in alta ordine de idei mama ta vrea sa aiba grija ca tu sa te tii de scoala pentru ca ea stie ca odata ratata sansa pe care o ai acuma de a te indrepta catre o cariere buna si infloritoare va fi foarte greu mai tarziu sa faci ceva. si asta cu atat mai greu daca apar copii in ecuatie.
mesajele din telefoane, chiar daca sunt sterse raman in anumite baze de date pentru cativa ani si se pot recupera cu o cerere facuta la politie.
eu cred ca va trebui sa stai de vorba cu mama ta si sa-i ceri sa dea dovada de putina maturitate. parerea mea este ca o mama cu capul pe umeri nu-si santajeaza copii. va trebui sa gasiti impreuna alte modalitati de a rezolva problema cu care va confruntati. metode contraceptive, alegerea unei facultati. incearca sa-i castigi increderea mai degraba decat sa te confrunti direct cu ea.

| iubitha15 explică (pentru Xpressurself):

Are ceva mesaje și am vorbit multe...dar ea mi-a zis ca va mințidoar ca sa ii facă lui probleme