| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa știu dacă vi se pare exagerat gestul meu sau unul normal.
Prietenul meu este plecat în străinătate cu un prieten de al lui, pana aici totul bine.Am fost de acord am acceptat pentru că avem nevoie de bani.Doar ca de o vreme este ceva ce ma enervează groaznic și el spune ca exagerez. La acel prieten al lui tot veneau prieteni și nu am luat în seama, nu avea de ce sa ma deranjeze pe mine.Problema în schimb însa e de când a venit o fata, nu am știut de ea doar când am văzut pe FaceBook-ul iubitului meu ca o are la prieteni.Se împrietenise cu ea de vreo zi doua pe FaceBook și l-am întrebat ca cine e având în vedere ca era în străinătate acolo unde sunt și ei, îl aveau și pe prietenul lui la prieteni comuni. Și inițial mi-a spus ca sunt rude, ca s-au regăsit acolo ca sunt un fel de verișori și ca e o copila mai mica de ani cu care nu are cum sa aibă tangenta asa ca nu mi-am făcut griji.Pana când i-am analizat mai bine profilul și de fapt am descoperit ca nu e chiar copila,e majora,nu arata deloc râu și mai e și singura plus de asta nu sunt verișori ci mamele lor au nu știu ce legătura da pana la ei oricum nu mai sunt nimic. El încerca mereu sa se justifice ca vine la prietenul lui,ca el le-a făcut de mâncare o data,ca o vede ca pe sora lui,ca vine pentru prietenul lui cu care specific ca fata nu are o relație, e și o diferența de vârsta considerabila intre ei și chiar el mi sa scăpat și mi-a zis când povesteam despre ea ca prietenul ala a lui într-o vreme o trimitea acasă mai în gluma mai în serios.I-am spus sa o șteargă de pe FacBook și după multe certuri a acceptat, dar a zis ca el nu o sa ii spună prietenului lui sa ii zică sa nu mai vina la ei în casa și nu înțeleg de ce.
Vouă vi se pare normal ca la doi bărbați singuri acasă unul "însurat" sa vina o femeie zilnic și sa se uite la filme, sa mănânce împreuna etc și eu sa nu am nimic de obiectat?
Credeți ca eu exagerez?

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Parca si rezolvi ceva c-o sterge de pe Facebook cand ei se vad in viata reala laughing)))

| Ellya15 a răspuns (pentru Adry05):

Stiu ca faza aia a fost mai ciudata dar cred ca am vrut sa ii vad reactia, si initial nu stiam ca e cea care e si in casa la ei de dimineata pana seara.Dar crizele lui de a nu o indeparta mi se par suspecte.
Eu l-am intrebat cand am vazut cine e fara vreo criza si pe urma cand am aflat toate detaliile plus minciunile m-am enervat.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Ellya15):

Poate vrea să se distreze cu altă femeie sau chiar să te părăsească. Nu zic că bărbatul tău nu are nimic cu femeia aia. Ba chiar e foarte posibil, dar nu poţi să ţii cu forţa pe cineva lângă tine. Nu era tipa aia, era alta. Cu cât îi faci mai multe crize, cu atât îi faci decizia mai uşoară. Si ar trebui să consulţi un psiholog că se vede clar că ai probleme cu stima de sine şi te frustrează că femei mai bune decât tine se apropie de bărbatul tău.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facebook ul asta, destrama familii.
Ti as fi zis ca nu exagerezi, dar cand apare Facebook ul in scheme mereu exista o exagerare. Sa dai add pe FB cuiva nu inseamna ca faci sex cu el

| Ellya15 a răspuns (pentru suntserios):

Faza cu Facebook-ul a fost o chestie pe moment probabil din nervi.Problema reala e ca e la ei in casa zilnic.
Oricum dupa am spus ca din partea mea sa fac ce vrea cu Facebook-ul ala pentru ca la fel a zis ca exagerez, ok asta am inteles dar cred ca daca nu ar avea treaba cu ea ar avea bunul simt fata de mine sa ii spuna prietenului sa nu o mai aduca cel putin atat pe acolo sau cand e si el acasa pentru ca nu e normal.Nu cred ca ii convine nimnui ca partenerul de viata sa stea la taclale si filme, sa ii gateasca unei necunoscute ce nu e nici macar iubita prietenului lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu-i insurat legal, nu-i insurat deloc!
Iar daca vrei sa-l controlezi, tine-l acasa langa tine.
Din pacate, asa ceva nu poti sa impui nimanui!
Cat priveste vizitele fetei in apartamentul baietilor, este permisa in masura in care baietii o invita si accepta cu bucurie, odata ce este primita acolo cu usa deschisa, din motive stiute si placute de unul sau amandoi. Oricum, fata aia nu vine doar sa manance si sa se uite la filme, asta este foarte clar!
Oricum, faptul ca te-a mintit in legatura cu relatia fetei cu prietenul lui, il incrimineaza bineinteles, dar tot nu poti stii, adevarul.
Ai cateva variante in cazuld e fata:
- sa-i ceri sa vina acasa
- sa mergi tu acolo
- sa-l rogi sa se mute singur

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand iubesti nu ai nevoie de un act sa demonstrezi.O hartie nu face iubirea mai intensa si in fond actul ala nu te face proprietate numanui.Te casatoresti pentru a avea acelasi nume, pentru a putea lua si face chestii impreuna fara dificultate si pentru ca asa vrea societatea.
Ce are ca nu sunt casatoriti, asta inseamna ca trebuie sa se intinda cu toate pe unde vrea pentru ca nu au o hartie care sa ii uneasca legal?
La o relatie asumata de cativa ani din perspectiva mea nu are ce sa caute un alt el sau o alta ea doar pentru ca nu au ei o hartie impreuna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

Daca citeai cu atentie, tocmai asta ai fii vazut, ca nu conteaza daca este insurat ori nu, pentru ca, oricum nu are dreptul sa-l controleze, sa-i impuna ceva, sau sa-l oblige sa faca ceva, ca nu-i sluga ci nici copil mic.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu iti explicam ca faptul ca nu e insurat nu ii da dreptu sa umble pe la c. urve.
Nu ii trebuie o hartie sa stie ca are femeie acasa, cum nu trebuie sa fi insurat ca sa stii ca daca ai un partener de viata trebuie sa il asculti si sa nu faci lucruri care il ranesc.
Ca din ce inteleg de la tine faptul ca nu este insurat ii da dreptul sa umble la c. urve si ea nu are voie sa ii spuna nimic.Intr-o relatie nu exista "nu poti sa ii ceri, nu poti sa vrei" pentru ca poti si e dreptul tau. Daca nu vrei sa fi inselata ceri asta si incerci pe cat posibil sa si fie asa ca altfel daca fiecare face de capul lui nu mai e relatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

Mai fetita, intr-o relatie nu poti sa-i impui celuilalt sa faca ce vrei tu, ca nu-i drept si nici uman!
Daca te iubeste si te respecta, sta de buna voie si nesilit de nimeni si nu te inseala.
Daca nu mai are chef de tine, atunci se duce dupa alta.

Tu vorbesti in necunostinta de cauza, fiind necasatorita si fara pic de experinta de viata.
Eu vorbesc dupa o experinta de peste 3 decenii alaturi de acelasi barbat, pe care, il iubesc si-l respect asa cum si el o face, fara sa-i impun nimic, fara sa cer nimic, totul vine de la celalat, din dragoste si respect, asa cum ii daruiesc si eu.
Probabil vei invata asta odata, dupa ani si ani de experinta, dar acum, nu vad decat rautate si dorinta sa controlezi un om, creazand ca ti se cuvinet sa-i ceir si sa-i impui regulile tale. Gresesti! Cu control si manipulare nu tii un barbat langa tine, ci cu cu dragoste si vorba buna!

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt de 15 ani stai linistita si eu am avut o relatie de 8 ani in care partenerul nu m-a inselat, iar acum am o alta relatie tot de ceva vreme in care din nou nu m-a inselat iubitul.
Nu trebuie sa il fortezi sa stea langa tine dar nici sa il lasi sa isi bata joc dupa cativa ani in care tu i-ai oferit ce ai avut mai bun.Si eu sunt atenta si iubitoare si ofer afectiune pentru ca exact asta caut si eu la barbatul de langa mine atentie, afectiune, timp, respect exact ceia ce ii ofer si eu.Dar nu mi se pare normal sa ma trezesc ca el s-a plictisit zilele astea de mine si s-a gandit asa sa ma insele.
Daca simte ca ceva nu ii mai place la mine sau nu ii mai ajunge discuta cu mine, iar daca nici asa nu se rezolva ne despartim inainte sa ajunga sa umble dupa altele.Inselatul nu are scuza, poti sa iti dai seama ca ceva nu e in regula in realtia ta inainte sa iti gasesti alta/altul.
Daca tu oferi dragoste, respect si iubire sa iti ofera macar respectul inapoi daca nu mai pote sa iti dea iubire si nu sa isi bata joc mergand dupa altele doar pentru ca nu esti insurat cu iubita cu care stai de cativa ani.

| RobertMoon a răspuns:

Nu cred ca exagerezi, ba chiar am trecut si eu prin situatia ta oarecum, partenerul nu voia sa stearga pe cineva adaugat si chiar era ceva ciudat la mijloc si pana la urma,, paranoia,, mea s-a dovedit a fi de bun augur si nu s-a intamplat nimic, doar ca la tine este mai rau deoarece tipa pe care a sters-o nu mai este pe Facebook, dar esti sigura ca nu vorbesc pe messenger sau pe whatsapp sau chiar prin mesaje? Nu poti controla asta, mai ales ca este atat de departe de tine, cel mai bine e sa astepti si sa vezi daca se schimba cu ceva in comportament sau in felul de a se purta cu tine sau a vorbi, iar apoi poti lua masuri.

| Ellya15 a răspuns (pentru RobertMoon):

Pai vezi asta e problema, ca merge pe la ei prin casa.
Eu daca i-am spus sa vorbeasca cu prietenul lui sa ii spuna sa nu o mai aduca sau cel putin nu cand e el acasa a facut garagatii.In fond nu e iubita prietenului lui, nu vine si cu alti prieteni, prietenul iubitului meu a trimis-o o data si acasa si ea tot acolo sta.Si nu mi se pare normal ca o fata striana sa stea toata ziua in patul si chilotii iubitului meu si iubitul meu sa zica "aaa pai eu nu pot sa o dau afara".Pai de ce? Ce ai cu ea de nu poti sa ii spui nici vualat ca iti face probleme? Mai aveam cunostinte pe acolo ce vad ca de la el vine si pleaca duduia eu cum sa ma simt? Ca o fraiera ce isi asteapta iubitul acasa in timp ce pe la el se gudura toate parasutele, ca altfel nu am cum sa numesc o fata singura ce umbla pe la barbati prin casa si daca vor sa o primeasca si daca nu si fara ca unul sa fie iubitul ei.

| Necunoscut112 a răspuns:

Exagerezi foarte mult. Şi mai devreme sau mai târziu o să te părăsească bărbatul. Nu văd de ce ar sta cineva cu o persoană isterică. Eşti de-a dreptul scârboasă. Dacă mi-ai fi cerut sa sterg pe cineva de pe Facebook(asa ii zice, nu facbook), te stergeam pe tine, să nu mai urmaresti tu tot ce fac şi să nu mă mai freci la icre.

| Ellya15 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Vrea sa se distreze cu o alta femeie? Tu te auzi ce vorbesti? Eu mi-am lasat familia si m-am certat cu ai mei, m-am zbatut si m-am chinuit ca sa putem fi impreuna, a insistat sa ramanem impreuna si am stat langa el cand i-a fost mai greu in viata, urmeaza sa ne casatorim ca avem cativa ani impreuna, il astept acasa si el sa vrea sa se distreze cu alta femeie..Eu cred ca gandirea ta are o problema.
Daca el imi spunea ca vrea sa ma lase si ca e cu dansa drum bun si cale batuta dar imi spune ca nu e asa, ca e copila, ca e verisoara, ca e nu stiu cum in nici un caz nu imi spune ca e cu ea.
Daca nu ai inteles sensul intrebari era cum sa aflu adevarul si daca e pe cum spune, nu ca vrea el sa ma paraseasca pentru ca nu mi-a pus problema de asa ceva.

| Voicu_Malina_1999 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Dacă te uiti mai bine scrie "FaceBook"

| BlueDark a răspuns:

Orice e posibil...Dar daca ai incredere in el, nu iti fa griji. Chiar daca tipa ar incerca sa se dea la el, un om serios i-ar **** una peste bot laughing

| asdf2kpower a răspuns:

Ești paranoică grav rău.

| Ellya15 a răspuns (pentru asdf2kpower):

Ştiți sa judecați și sa aruncați cu cuvinte grele pentru ca nu sunteți in situație.Dar daca la voi iubitele v-ar fi la mii de km iar pe la ele ar tot merge unul de dimineata pana seara, sa manance impreuna sa se uite la filme sa le stea in pat nu cred ca ați mai gandi la fel.Sa va mai si minta ca e verisorul si ca are o alta varsta fata de cea reala.

| Annnnnie a răspuns:

Am citit și povestea și comentariile tale ulterioare de aici.

Bun, situația ta nu e una neobișnuită. El a plecat, tu îl aștepți acasă. O tipă nouă a apărut în peisaj și se văd mai mereu în diferite contexte, din diferite motive (film, cafea, o bârfă etc.).

Totuși, faptul că încearcă să te convingă că NU e o amenințare și te-a mințit că e nu știu ce verișoară reprezintă o mică "acoperire" a situației în care se află.
Să știi că dacă ai făcut mari sacrificii pentru el, dacă te-ai certat cu familia pentru relația voastră, niciuna din situații nu reprezintă garanția că el e un bărbat serios. happy
Nu e neapărat exagerat că i-ai zis să o șteargă de pe Facebook, puteai să o zici doar așa, să îi vezi reacția. happy

Exagerat e că vrei să controlezi ceva ce e normal că nu ai cum să controlezi. Zici că nu se pune problema de despărțire, nu? Ok, atunci de ce te agiți? Da, simți că e ceva înneregulă acolo, e ceva ce tu nu știi, ce nu ți se spune.

Singura rezolvare e să... te detașezi de poveste. Ce câștigi dacă îți faci nervi singură și îți pui întrebări retorice la care îți răspunzi singură? Nu renunță la tine pentru că tu ești SIGURANȚA lui, dar asta nu înseamnă că nu încearcă să se distreze (poate nu, totuși).

Sincer, chiar nu poți să-l controlezi, mai ales dacă ești la atâta depărtare. Nu e minunat, da, dar e adevărul. Sfatul meu e să înveți să iei mai puțin în serios lucrurile și să fii mai puțin subiectivă. O să vezi lucrurile altfel, mai detașat și o să analizezi mai bine ce e suspect sau nu. Faptul că vine tipa aia toată ziua e SUPER suspect și știi bine asta. Nu iese fum fără foc. happy

Serios, sigur ești o femeie faină, frumoasă, care totuși a făcut prea multe compromisuri, dar să zicem, ai multe calități, mai ales seriozitatea. Fii mai serioasă cu tine decât cu el. Dacă îl întrebi tot timpul de tipa aia, dacă ești stresată și agitată nu rezolvi nimic și nu îți faci ȚIE bine în primul rând.
Ia-o pragmatic. De ce să dai importanță la astfel de lucruri, sincer? Dacă e să te înșele, te înșeală cu tine de mână. Nu evita semnele, dar învață să fii relaxată.

Un tip care înșeală nu o să zică niciodată că n-are nevoie de tine, pentru că știe că are. happy

Nu vreau să te descurajez, dar învață să te gândești mai mult la ce faci tu decât la ce fac alții. Sigur ai alte activități la care să te concentrezi. Concentrează-te pe ele. Indiferența sigur o să ți-o observe și vezi să nu se agite că tu. îl înșeli. happy

Fii fată deșteaptă și lasă dramele, că nu câștigi nimic din ele, doar nervi și stres.

Fii relaxată, nu pierzi tu nimic, el pierde.

Multă baftă și gândește-te la tine mai mult, dacă el n-o facewinking

| Andreea23r a răspuns:

Poate exagerezi puțin, doar că el a mințit la faza cu "E verișoara mea" și mi se pare normal să ai îndoieli. Nu e ok să vină mereu la ei. Poate să vrea ea, dar dacă iubitul tău știa că te deranjează respectiva, nu ar mai fi primit-o, de dragul tău. De asemenea ar fi și șters-o din prima. Sunt conștientă că unii s-ar putea simți controlați, dar consider că întreruperea legăturii cu o persoane de care ție nu îți place e un lucru mărunt în comparație cu pierderea ta, atâta timp cât și tu ai face același lucru dacă rolurile ar fi inversate. Îți sugerez să ai grijă cu iubitul tău.

| Ellya15 a răspuns (pentru Andreea23r):

Cand a zis ca merge o fata la prietenul lui nu am avut treaba deoarece m-am gandit ca mai merge din cand in cand, ca e iubita baiatului respectiv ca etc.Nici nu am luat in seama dar cand am aflat ca e zilnic la ei, ca nu are varsta pe care o spunea adineauri si ma si minte ca sunt verisori de fapt normal ca mi-am pus un semn de intrebare.