| anonim_4396 a întrebat:

1. Cum se poate regenera aurul dizolvat in apa?
2. Ce substanta se formeaza cand aurul se innegreste?(nu e oxidarebig grin)
3. >Fundoibig grin<
4.HELP, PLS!

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

1. Aurul nu se dizolva in apa, poate vrei sa zici de o sare a aurului, sulfatul de aur de exemplu?
2. Aurul nu se inegreste, poate zici de argint? se formeaza ceva saruri, depinde de acidul din solutia care interactioneaza cu metalul.
Aurul este unul din cele mai rezistente metale, se zice ca numai apa regala (un amestec de acid sulfuric si acid clorhidric) il poate ataca, cel putin asa stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa regala*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 2. e argint, nu aurbig grinblushing