| JoinTu a întrebat:

Am inteles ca anul asta, elevii de clasa a 8-a care nu iau peste 5 la o materie la examenul national (chiar daca la cealalta iau de exemplu. 8 si media pe 5-8 ar fi fost una buna) nu se vor duce la liceu ci vor face la profesionala straight face e adevarat? Chiar este obligatoriu sa iei peste 5 in ambele ca sa te poti duce la liceu?
De ex: iei 4 la matematica si 8 la romana si media pe 5-8 iti iese 9.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te mai lua dupa zvonuri! Media generala(MA) la Evaluarea Nationala va fi calculata indiferent daca una sau mai multe din notele obtinute la examenul de evaluare sunt inferioare notei 5.
" Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenţilor învăţământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a-a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere. " --- vezi, in Anexa nr.2 din Ordinului Ministerului Educatiei, formula de calcul a mediei de admitere (MA):http://lege5.ro/......-2014-2015

| Anytta99 a răspuns (pentru alessia5158):

Asa este. Ai perfecta dreptate. happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este obligatoriu sa iei 5 la amandoua. Un elev care nu poate lua 5 la o materie dintre cele doua, chiar nu are ce cauta la liceu, inseamna ca capacitatea lui de invatare este prea limitata pentru asta si e mai bine pentru el sa invete o meserie.

| zurick a răspuns:

Nu chiar.Din 2015 nu poti intra la liceu sub media 5.Despre 2014 stiu doar ca 25% media din 5-8 si 75% evaluarea nationala.

| bogboy101 a răspuns:

Trebuie sa iti iasa media 5 la ambele si oricum te transferi. FUNDA

| Anytta99 a răspuns:

Nu trebuie sa iei peste 5. E ok, ca intri oricum.winking