| daydreamer a întrebat:

Am intrat la profilul filologie simplu la un liceu foarte bun, asa ca nu-mi fac griji ca se vor neglija materiile. Oricum, intrebarea mea este: ce facultate pot sa urmez dupa ce termin liceul? V-as ruga sa-mi dati mai multe idei.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra la orice facultate vrei, in functie de inclinatiile si dorintele tale. Noi nu te cunoastem si, la urma urmei, nu au nici o importanta ideile noastre, mai ales ca fiecare este inclinat sa judece dupa ce-i place lui mai mult. Numai bine!

| Dumnezău a răspuns:

Drept,Litere,Relatii Internationale,SNSPA (Stiinte Politice),Jurnalism,Istorie si Filosofie,Limbi Straine,Actorie (desi acesta se poate urma de pe filiera oricarui profil,daca,desigur,exista inclinatie). Personal,daca te atrage,eu as recomanda Drept la UBB din Cluj,indiferent de sectiune,Litere,fie la UBB,fie la Universitatea Bucuresti, cu o sectiune mai fistichie, asta insemnand specializari de genul Germana-Finlandeza, Engleza-Rusa sau orice care are in componenta limbi scandinave, toate astea platind bine la un post de translator.Sau,daca esti politicoasa si diplomata, Relatii Internationale.Desi iti trebuie o doza de ipocrizie si prefacatorie acolo.In general, cele de mai sus ar fi variante plauzibile, doar ca Istorie si Filosofie e perimata si sunt sanse decente sa iesi direct somer de pe bancile facultei, nefiind foarte viabila si profitabila in prezent.

| daydreamer explică (pentru Dumnezău):

Iti dai seama...parca si vad un anunt in ziar: "caut filosoafa personala care sa ste sa faca masaj. accept tinere intre 25-30 de ani"rolling on the floor

| カルメン a răspuns:

Eu am terminat acum filologie si m-am inscris la facultatea de litere,dar poti urma o multime de facultati dupa:geografie,istorie,jurnalism, relatii internationale, psihologie,(in cadrul carora sunt mai multe sectii-spre exemplu la facultatea de litere erau:etnologie, limbi straine, studii europene) deci cred ca ai de unde alegehee hee

| daydreamer explică (pentru カルメン):

Multzam de idei!

| カルメン a răspuns (pentru daydreamer):

Cu placerehappy

| daydreamer explică:

Ideea e ca nu stiu ce vreau sa devin si trebuie sa-mi aleg o facultate care nu se axeaza pe matematica. Oricum, cred mi-ar placea ceva in domeniul limbilor straine, sau drept, sau psihologie...sunt foarte nehotarata.

| Rossey a răspuns:

Buna! Pai depinde ce vrei sa te faci.Asa poti urma orice facultate dar nu te va pregati.Iti spun din auzite de la oameni scoliti ca de acest profil mare lucru nu poti iesi.Trebuia sa specifici si meseria.Succes!

| Vansessa a răspuns:

Buna! Daca ai optat pentru Filologie, cred ca ai o anumita pasiune pentru engleza, franceza, lb.romana,etc. deci,dupa ce termini ai putea urma LMA, Litere, Psihologie, Pedagogie, Istorie(daca tot e proba obligatorie la Bacalaureat, poate prinzi drag de ea in acesti ani de liceu )...sau chiar Jurnalism, Drept...ai mai multe posibilitati..depinde de ceea ce descoperi ca ti-ar placea sa faci! O sa-ti dai seama in timp! Si eu acum am terminat, tot la filologie, iar acum am optat pentru Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar! Mult succes in continuare! happy