| sweetgirl_3609 a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra.Deci eu finisez liceul, si trebuie sa ma hotarasc ce examen imi iau la solicitare si aleg intre geografie si istorie.La ambele sunt 0. Dar totusi am de gind sa ma pun serios pe invatat la una din ele, ca la cele obligatorii sunt chiar foarte bine.Cum credeti ce o sa reusesc sa invat mai usor, la ce este mai putin de invatat, parerea voastra..Am la dispozitie 6 luni pentru a ma pregati.Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il finisezi sau il termini? Finisare este cand slefuiesti, gletuiesti sau termini un lucru manual.
Uite explicatia din DEX: FINISÁRE (‹ finisa) s. f. Ultima fază sau ultimul grup de faze din procesul tehnologic de fabricație, de confecționare ori de execuție a unui obiect, a unei construcții etc., prin care li se dă aspectul, forma și dimensiunile definitive.

| sweetgirl_3609 explică (pentru Salontanul):

Ok,il termin
merci de explicatie.