NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Iar nu ti-ai luat medicamentele? -)))

NOname
| NOname explică (pentru georgiana999):

"Fiță", "aditivi", "salivă", "mucus", "bacterii"...?

M-ai blocat și tu. Nu pricep unde ai vrut să ajungi și care-i relevanța acestui răspuns al tău.

NOname
| NOname explică (pentru JackR):

Bună glumă. big grin

NOname
| NOname explică (pentru mihai69):

...și relevanța e...?

NOname
| NOname explică (pentru Clorox):

Exact! laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru NOname):

Am crezut ca te referi la faptul ca incerc sa ii scuz pe cei care fac confuzia. Doar faceam o constare, la rece, facand referire la ambele motive (religios si social) ca nici nu tin post nici nu consum peste xD

| Inferno a răspuns:

Nu stiu cu cine discuti tu. Eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa sustina ca pestele nu ar fi facut din carne.
Poate doar un copil de 5 ani, cu toate ca si ala cred ca stie.

Când spui ca mananci carne e adevarat ca ai tentati sa te gandesti la un animal terestru, dar cam atat...
De la asta pana la a spune ca in mentalitatea romaneasca pestele e facut din marmelada e cale lunga.

| Inferno a răspuns (pentru Gizăz):

Ai idee de cate teste pe animale a fost nevoie pentru a scoate medicamentele alea?

NOname
| NOname explică (pentru RoCkKiD):

A, nu, vorbeam la modul general, că oricât am căuta, tot nu există scuze plauzibile, doar ceva explicații, poate, de unde se trage și prostia asta.

| Iunix a răspuns:

Cei care "nu mănâncă carne, dar mănâncă peşte " nu o fac neapărat din dragoste față de animale ci doar pentru propria lor sănătate considerând că peştele ar avea o carne mai sănătoasă.

| Gizăz a răspuns (pentru Inferno):

-)))))) Oricum, nu stiu ce se intampla cu ea. Am lipsit o perioada buna, cand m-am intors am gasit-o asa. Veganism-marxist-cultural importat din vest. Ca lumea se rezuma la o bula de bogatasi care nu muncesc fizic si-si permit sa manance numai migdale. laughing) Am schimbat ortodoxismul pe religii laice. Aceeasi Marie, alta palarie. Se manifesta ca un cult religios, parca-i sectanta. Crap de ras! laughing)

| mihai69 a răspuns (pentru NOname):

... că peștele poate mânca din carnea mea - atunci eu de ce nu aș mânca dintr-a lui?!?

NOname
| NOname explică (pentru Gizăz):

Dacă empatizarea cu celelalte animale și preocuparea pentru mediul înconjurător și sănătate îți provoacă râsul și reacții de genul, ce spune asta despre tine?

NOname
| NOname explică (pentru Iunix):

Din nou, care-i relevanța? Peștele încetează să fie din carne?

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

"Nu stiu cu cine discuti tu. Eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa sustina ca pestele nu ar fi facut din carne.

Poate doar un copil de 5 ani, cu toate ca si ala cred ca stie."

Pare-mi-se că nu prea ieși din casă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai avem doar o problema de limbaj popular.
Cred ca are simpla treaba cu faptul ca se evita carnea de "consum general" (adica alea trei tipuri populare), de aici "fitosenia" cu "fructe de mare" sau ca pestele e vreo carne cu fier, fosfor si potasiu ceva mai selecta.

Venind vorba de asta, n-am mai mancat peste de ceva timp si mi-e pofta. Cum te simti ca ma ai pe constiinta acum?

Nu poti sa te rezumi la postari cu orez, morcov, busuioc, ceapa, rucola. ghimbir, hrisca intr-un ceva cuscus?

Faci propaganda in sens invers si nu-ti dai seama. Rusine! Faci veganii de ras!batting eyelashes
Aoleu, dar daca tu cumva ai mancat fructe de mare din curiozitate, poate erau tot alimente vegane? Abia dupa aia te-ai uitat in DEX si pe Wikipedia!? Tradatoareo de natura!

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Se pare ca nu prea discut cu persoanele ce au cunostintele si modul de gandire al unui copil de 5 ani.
Se mai pare si ca nu prea vizitez spitalele, asta fiind principalul loc in care am putea gasi indivizii cu retard mintal sever de care vorbesti.

Ca sa clarificam. Sa faci confuzia ca pestele nu e din carne pentru cateva momente si dupa sa admiti ca intr-adevar ai gresit când ti se atrage atentia e destul de normal presupun. Sa zicem.
Sa sustii in mod activ ca pestele nu este din carne e destul de grav. DSM 4 ar trebui sa aiba un diagnostic special pentru treaba asta.

NOname
| NOname explică (pentru mihai69):

Din N motive, dar nu acesta este subiectul întrebării.

| Gizăz a răspuns (pentru NOname):

Well nu stiu, dar stiu ce spune despre tine: ca ai luat-o in asa hal pe aratura incat nu mai esti in stare sa porti un dialog rational. Din straw man, cherry picking si altele nu vrei sa iesi neam. Cum pot lua in serios o asa fiinta? E mai sanatos sa iei in ras, altfel creste tensiunea pentru toate tampeniile.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Haha.

Bun, deci am ajuns și la "carnea de consum general". Nu cred că ăștia cu eroare de pe la noi ar afirma că nu mănâncă carne, dacă ar fi nevoiți să mănânce carne de pisică sau câine. Și nu intră nici ea, cu excepția țărilor asiatice, la "carnea de consum general".

NOname
| NOname explică (pentru Gizăz):

Da, că prea vii cu dialoguri raționale în ultimul timp. Nici la o întrebare ca asta, de tip "nu că rodiile sunt și ele fructe? de ce cineva ar pretinde că nu sunt?" nu ești în stare să răspunzi.

Atacurile tale vorbesc exclusiv despre tine, my friend, ca și insistența de a te afla unde nu-ți place, se pare. Nu-ți convine întrebarea sau persoana mea, treci peste! Nu ți-am trimis vreo invitație specială în privat, ca să-ți dai cu părerea, cum fac unii. Nu țin pe nimeni aici cu forța. Salut!

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Dar cum e să deții un intelect mult peste medie, să fii citit din cale afară, ingenios de-a dreptul și tot să afirmi iar și iar, că nu consumi carne, în timp ce mănânci pește și "fructele" de mare? Vezi de unde e șocul meu? Altfel n-aș întreba.

Doar pentru că tu nu ai întâlnit, nu înseamnă că nu sunt cazuri.

Iar de alea de duzină, de tip "reacție la veganism" prin magazine&stuff, că mi-s pățită, nici nu mai vorbesc. Mulți oameni fac greșeala asta fără să conștientizeze că e o greșeală. Unii dintre ei poate se corectează între timp observându-mi întrebarea.

regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e o greseala generala. Eu si cei din jurul meu nu am considerat nicioadat ca pestele nu ar fi carne, ba dimpotriva, o clasificam ca si carne alba (peste, pui), pentru a o deosebi de carnea rosie (porc, vita).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Nu ți-am trimis vreo invitație în privat, ca să-ți dai cu părerea" Asta ar putea spune despre tine si aia de pe aici care vorbesc despre carne si se trezesc cu un post de al tau in care ii faci criminali, fara pic de bun simt. Nici aia nu ti-au trimit tie vreo invitatie, dar deh, rautate gratuita sa fie oare smug? Desigur ca doare cand altul iti face la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti incalcai principiile vegane daca nu adaugai si partea spirituala si profunda de la sfarsit,cu inumanitatea oamenilor ce ucid si "desconsidera" fructele de mare, nu?
Cat despre intrebarea ta(excluzand influentele vegane), nu ai sa auzi oameni cu un nivel minim de educatie, care sa spuna ca nu mananca carne, dar sa admita ca mananca peste.Confuzia se poate produce eventual din cauza faptului ca majoritatea carnii pe care o consumam provine de la mamifere.Si influentele religioase ar putea constitui un motiv(dezlegarile de la peste).

| Drimmero a răspuns:

Majoritatea cand se gandesc la carne, se gandesc la carne de pui, vita, porc si de aceea uita ca si pestele e construit din carne.

Pestele se consuma cel mai rar dintre tipurile de mai sus si de aceea e si formularea asta. Am mai auzit si eu chestii de genul ' consum doar peste, carnea nu-mi place'.

NOname
| NOname explică (pentru Kaℓi):

Hehe. Ce de drăgălășenii! Copilul din mine îți foarte mulțumește. kiss

Să știi că n-am uitat, cadoul tău zace de dimineață semi-învelit (și dez între timp), da' e greu, așa că ți-l trântesc în brațe mai spre seară, că oricum o să fii deja la pământ. big grin

NOname
| NOname explică (pentru regis):

Înseamnă că nu faci parte din categoria celor descriși de mine în întrebare și te felicit.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

"nu ai sa auzi oameni cu un nivel minim de educatie, care sa spuna ca nu mananca carne, dar sa admita ca mananca peste"

Nu, zău. Ți-aș prezenta un caz concret, dar chiar n-aș vrea să o dau pe acea persoană drept anti-exemplu, căci are nenumărate calități și merită mai mult apreciată pentru ele, decât criticată pentru scăpări. Ideea e că există.

Iar cu influențele religioase, cred că ai nimerit-o.