NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Probabil doar nu și-a pus problema vreodată la modul serios. Se întâmplă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NOname):

Exact, nu am prieteni idioti happy

La fel cum am renuntati la prietenii care tin cu psd big grin

NOname
| NOname explică (pentru Cosmin86):

E, de am fi toți atât de idioți, ca acea persoană, pe care o am în minte!

Sunt convinsă că nici Einstein n-a fost fără scăpări și a fost departe de a fi idiot. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Da, o părere personală, dar nu despre ce faci, dregi și mănânci tu. " Si ce anume am zis ca fac, dreg si mananc?
As prefera sa raman neimbratisat, nu ne cunoastem sa ne permitem imbratisari asa de repede... daca tot interpretam tot in modul care ne convine si atat de amanuntit. Wow, as putea chiar sa spun sa nu te mai dai mine. Interesanta abordarea asta in care ai dus "conversatia".
Bine draga, Vai Via sanatoasa!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum dorești. Am vrut doar să te înmoi puțin, să nu mai fii atât de rigid și țepos.

Râdem, glumim, nu dau nimănui în cap. happy

NOname
| NOname explică:

Tocmai am mai dat peste o autocontrazicere de genul foarte des întâlnită. Afirmă cineva foarte sigur pe el: "nu sunt un om rău, în viața mea nu am omorât nici măcar o muscă", uitând se menționeze sau să-şi recunoască măcar sieşi, că a omorât, cel puțin indirect, pe toți cei pe care i-a mâncat și continuă să mănânce. Dar nu, el n-a omorât nici măcar o muscă.
E interesant cum este format creierul uman, cum este menit să ne facă să ne "simtem bine", chiar dacă asta înseamnă să ne amăgim.

| iAMVi a răspuns:

Pai totul tine de ignoranta fiecaruia, trebuie sa fii destul de prost sa te consideri vegetarian si sa te rupi in doua cu peste considerand ca nu ai consumat carne.
Sau cine e vegetarian, sa nu mai manace nici oua si nici lapte ca tot de origine animala sunt...

| sabin89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, aşa trebuie procedat: rupt imediat relaţiile de prietenie şi, chiar mai mult, făcut de râs în târg, să-l arate lumea cu degetul.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Nu te-ai saturat de paradoxul asta?
De locuitorii din mediul rural care desconsidera animalele, le violenteaza, nu le tin in casa, etc, constienti fiind ca acestea le asigura totusi banii si hrana, in opozitie cu cei din mediul urban care isi iau un...pet de companie (sau mai multe), le tin in casa, le pupa si-n fund...dar sunt si ei "mancatori de carne", cu diferenta subtila ca mananca hamburgerul, dar nu doresc sa cunoasca vacuta devenita hamburger?
DA, mananc carne, (burger, peste, etc)!
Pe 8 ianuarie am vazut interiorul unui abator...si acum doua zile am reinceput sa mananc carne.
Cum rezolvam asta?
Nu crezi ca e mult mai "adanca" decat a organiza "toururi" turistice prin abatoare?
Am mari dubii ca vei formata vreodata vegani pe TPU, pentru ca TPU merita cu prisosinta orice.
Si agramati, si depresivi de 15 ani...si mancatori de carne.

P.S. M-am simtit ca naiba in cele doua luni de "penitenta", numai si doar emotiile facandu-ma sa cresc vanzarile de paste si iarba, NU "simtitul bine" si "sanatos" din catehismul vegan.

NOname
| NOname explică (pentru xCangur):

Problema e că nu ți-am cerut-o.

NOname
| NOname explică (pentru Darkmagic):

"Nu te-ai saturat de paradoxul asta?"

...și de el, de ce nu?

"M-am simtit ca naiba in cele doua luni de "penitenta", numai si doar emotiile facandu-ma sa cresc vanzarile de paste si iarba, NU "simtitul bine" si "sanatos" din catehismul vegan."

Doar cu paste și iarbă...nici nu mă miră. big grin

Să mă anunți dacă vei fi curios vreodată să descoperi oceanul de treburi comestibile și sănătoase, care nu implică torturarea și uciderea unor animale.

...și da, dacă abatoarele nu ar fi niște tabuuri bine ascunse, probabil mai toți am deveni cel puțin vegetarieni.

Bun, acum că am lămurit toate astea, poate o să binevoiești să-mi răspunzi și la întrebare.

| GDana a răspuns:

Din cate stiu eu, chestia asta se trage din crestinism, cand Iisus Hristos a multiplicat painea si pestele. Se zice ca Iisus a hranit 5000 de oameni multiplicand 5 paini si doi pesti. Spre exemplu, calugarii si maicile, chiar daca nu este zi de post, nu au voie sa manance altfel de carne, decat cea de peste.

NOname
| NOname explică (pentru GDana):

Săracii pești. Cu ce au mai greșit și ei?...

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Tocmai am mai dat peste o autocontrazicere de genul foarte des întâlnită. Afirmă cineva foarte sigur pe el: "nu sunt un om rău, în viața mea nu am omorât nici măcar o muscă""

Ha ha. Nu pot sa cred ca analizezi Verbatim o expresie ca: "Nu ar omora nici o musca."
Este doar o expresie. Insemnand ca persoana e sentimentala, dar evident nu atat de sentimentala incat sa nu fi ucis o insecta in viata ei.
Nimeni nu foloseste expresia asta cu sens propriu, poate doar un om cu probleme de gandire.

"E interesant cum este format creierul uman"
Nu. E interesant cum functioneaza limba romana. Ca poti avea cuvinte si structuri de cuvinte ce au sens conotativ. Ideea de locutiune e interesanta.

Apropo, daca auzi pe cineva ca foloseste expresia "A bate campii." nu inseamna ca se refera efectiv la alergatul pe dealuri.

| Inferno a răspuns (pentru regis):

"Eu si cei din jurul meu nu am considerat nicioadat ca pestele nu ar fi carne"
Normal ca nu. laughing
Insa calitatea ideilor depinde de cercul social pe care il frecventezi.
Acum si la 9 erau cativa care ziceau ca Pamantul ar fi gol si ar contine niste spiridusi aramii.

| costinvlad a răspuns:

Ei nu stiu Biologie, nici logica n-au si nici Romana nu stiu. In plus, pestele este o carne de calitate mai buna. Ei spune ca nu mananca carne deoarece ei zic ca logic Carnea trebuie sa fie mare, nu mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Apropo, daca auzi pe cineva ca foloseste expresia "A bate campii." nu inseamna ca se refera efectiv la alergatul pe dealuri."
rolling on the floor
sau la batut cu batul.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Am dat doar un exemplu, cel mai recent întâlnit. Putea să fie la fel de bine și "sunt un om bun, nu am făcut niciun rău nimănui vreodată", cum se alintă unii. Ideea e tot aia, că autocritica lor e la pământ.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Ideea e tot aia, că autocritica lor e la pământ."
De unde stii? Poate chiar nu au facut rau (intentionat) niciunui om, asa cum afirma: "nu am facut rau nimanui"
Si apoi ce legatura ar avea asta cu animalele de care vorbesti?
"uitând se menționeze sau să-şi recunoască măcar sieşi, că a omorât, cel puțin indirect, pe toți cei pe care i-a mâncat și continuă să mănânce."

Ca doar nu te referi la canibalism aici, te referi la animale.
Cineva afirma ca nu a facut rau niciunui om, iar tu spui ca afirmatia e falsa pentru ca el a facut rau unor animale(non-umane)? Nu prea are sens.

Ceva gen:

Eu: Nu am omorat nici o buburuza.
Tu: Minti ipocritule, ai omorat un tantar ieri.

regis
| regis a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred ca e vorba de cercul social. Am prieteni de la tara, prieteni țigani, cu 4 clase, cu 8, cred ca cercul e destul de larg. Poate tine de regiune, nu stiu, cert este ca am fost surprins sa aflu ca unii separa carnea de peste, de aceea nu mi se pare o opinie generala.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Înțeleg că le desconsideri pe toate celelalte animale, ele pentru tine nefiind măcar "cineva". Eu nu. Așa că n-ai prea cum să-mi înțelegi ideile, mai ales că mi le tot răstălmăcești.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Ca sa clarificam, cuvantul "nimeni" poate avea doua semnificatii potrivit dex: "Niciun om" sau "nicio ființă".

Asa ca si afirmatia: Nu am facut rau nimanui." poate avea doua semnificatii la randul ei:

1.) Nu am facut rau niciunui om.
2.) Nu am facut rau niciunei finite vii.

Cea de a doua afirmatie este absolut cretine din moment ce trebuie sa consumam alte finite vii pentru a supravietui.

Asta e motivul pentru care eu am ales prima afirmatie, strict pentru oameni.

Sa inteleg ca tu ai o a treia definitie a cuvantului "niciun" care ignora fiintele vii ce sunt plante?

Si da, pentru mine si pentru cei ce cunosc limba romana cuvantul cineva se aplica doar la oameni:
cinevá pn [At:

atestare(a)
VARLAAM, C. 3832 / V: (înv) cene~, cire~, ~și, (pop) ~șilea / E: cine + va] 1 Un om oarecare (dintre mai mulți) Si: oarecine, careva. 2 O persoană pe care n-o cunoaștem (sau care nu trebuie sau nu vrem să fie numită). 3 (Fam) Un om de valoare.

P.S: De ce eviti sa imi raspunzi la intrebari? Le repet aici.

1.) De unde stii? Poate chiar nu au facut rau (intentionat) niciunui om, asa cum afirma: "nu am facut rau nimanui"
2.) Si apoi ce legatura ar avea asta cu animalele de care vorbesti?

| Inferno a răspuns (pentru Gizăz):

Singura ei problema e ca nu are suficienta putere computationala incat sa traga o concluzie din doua sau ai multe afirmatii complicate. Ea poate intelege doar asertiuni individuale sau silogisme simple.
Asa ca in momentul in care iei o afirmatie pe care a facut-o intr-un raspuns, o combini cu alta si tragi o concluzie nu mai reuseste sa le lege si zice ca ii rastalmacesti ideile.

Asta e. Si eu am avut un calculator care facea numai operatii matematice simple, deci o inteleg perfect.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi ca nici cu chestia asta nu e de acord?
A votat eronat comentariul ala, dovada ca e fix modul in care ar interpreta genul asta de locutiune. laughing

Sincer nici nu ma mai surprinde dupa ce am citit intrebarea.

| alina996 a răspuns:

Efectiv exista mai multe tipuri de vegetarieni :aia care mananca doar fructe si legume, apoi lacto vegetarienii, lacto-ovo-vegetarienii si, in final, lacto-ovo-pesco-vegetarieni (adica cei care nu mananca carne de animal terestru, ci de peste). Probabil oamenii de asta intreaba (stiu ça e o tampenie exprimarea noastra, a romanilor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Și eu am ținut cu Nemo, dar nici chiar așa. N-as mânca acum felul ala de peste...nici pe Dori. Sa se facă mai multe filme cu pesti, poate înțeleg toți ca sunt carne buna buna de tot.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Iar îmi răstălmăcești cuvintele și faci o confuzie gravă între "nimeni" și "nimic", "cineva" si "ceva". Într-o categorie intrăm noi - animalele -, și în cealaltă obiecte neînsuflețite și plantele, cu toate că-s vii. Și chiar aș fi tare curioasă să cunosc acel om, care n-a făcut nimănui niciun rău vreodată. Tu știi vreunul? Numai nu mă lua iar cu "voit"&stuff! Voit sau nevoit e tot răul.

NOname
| NOname explică (pentru alina996):

Ăia cu "lacto-ovo-pesco vegetarian" sunt doar niște ipocriți, care și-au tras o etichetă, care să dea, cred ei, bine. E ca și cum m-aș numi "porco-vegetariană". Ce vegetarianism mai e și ăla?

Oricum, persoana, la care mă refeream în mod special, nu își spune "vegetariană" neapărat, doar afirmă că nu mănâncă carne, cu toate că mănâncă animalele acvatice, din carne și ele.
Mă rog, probabil doar nu și-a pus vreodată problema la modul serios și a preluat expresia asta de la alții, lăsând-o pe autopilot (cum o aud și pe bunica mea în vreo zi de post, de exemplu: "astăzi nu mănânc carne" și apoi o găsesc mâncând pește, iar când ii atrag atenția, ea: "a, peștele e voie". na, ce să-i mai zici? că-i bătrână și ea, atât știe).