NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Da, sau enumerări, chiar și pe site-uri, care se vor educative, de tip "pâine, ouă, carne, pește...". laughing

E ca și aia din Dex: "al corpului omenesc și al animalelor". big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Unora m-am abtinut sa le comentez raspunsul, dar altora nu m-am putut abtine sa nu le adaug un ' pestele ce e?' si apoi primeam un raspuns beton ' are carnea mai slaba, nu se pune'. Mai departe n-are rost sa-mi bat capul.

Oricum, cica a aparut si 'carne artificiala',, cred ca din cauza asta au facut ei confuzia, ce inseamna sa nu ai minimul de informatie...

| DaniTDCI a răspuns:

Unii gandesc ca e altcumva carnea de peste fata de cea normala

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da asta cu fructele de mare m-a uimit si pe mine: mai demult, cand ma jucam triador Romania- bun jocu - mi s-a pus intrebarea: " care dintre urmatoarele nu sunt fructe de mare - si apropo, toate variantele contineau animale marine - CULMEA!

| xByte a răspuns:

"ca sa le desconsideram cu totul, sa le facem in mintea noastra numai bune de mancat"
-Exact de aici a pornit perceptia asta, si a fost conturata in asa fel incat pana si cei mai milosi/empatici oameni sa manance fara sa gandeasca prea mult inainte.

NOname
| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, aiurea rău.

NOname
| NOname explică (pentru xByte):

Noroc că cei mai miloși/empatici totuși gândesc.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru xByte):

Mai, eu nu zic sa nu mancam, carnea e buna, ne da mai multa putere ca planele, ne coloreaza pielea si are o multime de proteine si nici biblia n-o interzice (cu toate ca face si exceptii de unele animale ) caci ar fi fost culmea ca evreii sa-si faca jertfe pentru pacat ca sa-si spele pacatul, comitand un alt pacat. N-as vrea sa fac discriminare si sa fiu criticat dar n-ati vazut cum sunt vegetarienii de albi ca varul si slabi?

| Donsavas a răspuns:

Cand folosesc cuvantul ''carne'',vor sa indice mancarurile grase si grele,carnea tare,care spre deosebire de peste,fie el si puiul,se digera mai greu. Pestele este mai usor de gatit,mestecat si mancat si are sanse mai mari sa creasca intr-un mediu sanatos decat restul. Asta este. Din pacate, oamenii nu sunt invatati si nu doresc sa adopte un stil de viata vegetarian,tind catre canibalism din ce in ce mai mult si cazuri sunt destule. Toate astea,dupa parerea mea, pornesc de la ideatia ca, noi, animalele, ne putem manca intre noi.

NOname
| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Câți vegetarieni ai văzut la viața ta? laughing

"caci ar fi fost culmea ca evreii sa-si faca jertfe pentru pacat ca sa-si spele pacatul, comitand un alt pacat"

...și chiar e. culmea.

Cât de religios trebuie să fie cineva, ca să nu-și dea seama, că să facă altora ceea ce nu i-ar plăcea să i se facă lui (să-i priveze de libertate, să-i tortureze, să-i omoare) nu este ok?

NOname
| NOname explică (pentru Donsavas):

Trist.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru NOname):

Eu eram de acord cu tine si nu vreau sa intru in detalii, bine?

NOname
| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Bine, deși ai cam intrat. laughing

| prettywomen a răspuns:

Multi spun ca nu doresc sa manance carne ca ingrasa insa nu este adevarat, sunt sute de articole care spun ca este un mit carnea nu ingrasa doar ne ofera vitamine, intr-adevar nu trebuie sa exageram pentru ca se depune..In ceia ce piveste pestele, multi il mananca pentru ca ajuta la gandire.

| Samariteanul a răspuns:

Te stresezi prea mult cu intrebari neimportante.(parerea mea)

NOname
| NOname explică (pentru prettywomen):

Nu asta am întrebat.

NOname
| NOname explică (pentru Samariteanul):

Nici asta nu era întrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mno ce idee trebuie, este o greseala si gata. nu trebuie facuta mare filozofie in jurul ei.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok, că e o greșeală nu e nicio taină, dar de ce prinde așa grozav la oameni și persistentă ca nebuna? De ce, dacă conștientizăm că e o treabă lipsită de noimă, nu ne-am descotorosit încă de ea?

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Nu vad prin ce se concretizeaza intelectul ala peste medie daca e incapabil sa inteleaga ca materia aia ce acopera un peste este carne. Ca doar nu e ectoplasma?

A gresi e omeneste. A persevera in greseli e dovada de prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

S-a propagat pentru ca oamenii nu erau foarte exacti cand spuneau ca nu mananca carne - poate unii nu sunt inca - ei mancau inca peste, de aici vine si intrebarea: Nici peste?
Nu pot fi toti chiar asa prosti, probabil este un motiv. Oricum nu intereseaza pe nimeni cu adevarat daca mananci inca peste sau nu. Fii serioasa, cat de mult sa conteze?!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

E, contează, mai ales pentru pești.

Dar mai mult mă interesa aia cu "nu mănânc carne", când de fapt o mănânci. Care-i faza?
Sau unii poate folosesc replica asta, doar pentru că li se pare cool? Zic și eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mie nu-mi pare nimic cool in a nu manca carne. E mai cool sa mananci orice fel de carne, insecte etc, macar ca si incercare. In fine, e plina lumea de oameni cool, nu ma numar printre ei, nu cred ca am cum sa explic anumite lucruri. Sincer sa fiu nu prea inteleg nici "moda" asta cu vegan, raw vegan etc. Nu e vina mea ca strabunii nostri s-au apucat de vanat si apoi de mancat ce vanau, s-au facut deja mutatii genetice probabil din cauza asta, se fac iar pentru unii din cauza veganismului etc, treaba fiecaruia.
Nu ma confrunt cu genul asta de conversatie pentru ca nu sunt pus in situatia asta si nici nu intreb pe altii ce manaca pentru ca nu ma intereseaza.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum ai reușit să te faci centru' discuției...doar tu știi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Simplu, imi vad de treaba mea. e o chestie general valabila atunci cand iti vezi de treaba ta, spre deosebire de altii.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tare adecvat ai mai fi, dacă întrebarea ar fi despre tine. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Aveți vreo idee?" Implica o parere personala, nu doar materiale plictisitoare la care nu se uita mare parte din utilizatori. Ai o fire ciudata, daca ma apucam sa-i injur pe cei care mananca carne, inclusiv peste si pe cei care nu se exprima corect as fi fost ceva mai adecvat. Las-o balta! Pestilor de mila nu le plang, de exprimarea altora nu ma iau, iar de insistentele tale voi sta frumos in coltul meu cu laptopul in brate si ma voi distra cat voi dori.
Va trebui sa traiesti cu asta.

| Cosmin86 a răspuns:

Peste = carne. Cine sustine altceva e un cretin redus mintal, PUNCT.

Daca un prieten mi-ar zice asa ceva, i-as spune simplu: imi pare rau ca am fost prieten cu un asemenea idiot, dar nu o sa mai fiu, valea.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

""Aveți vreo idee?" Implică o părere personală"

Da, o părere personală, dar nu despre ce faci, dregi și mănânci tu. big grin

Iar de înjurat departe mi-e gândul, dar e interesant că ți-a trecut ție prin cap. Răbufnirile astea de-ale tale spun multe despre tine. Eu doar te îmbrățișez cu drag, că ești uman. happy

NOname
| NOname explică (pentru Cosmin86):

"Daca un prieten mi-ar zice asa ceva, i-as spune simplu: imi pare rau ca am fost prieten cu un asemenea idiot, dar nu o sa mai fiu, valea."

Dacă poți renunța la ei atât de ușor, înseamnă că nici n-ai prieteni. Și nu e ca și cum ai fi perfect, ca să pretinzi perfecțiune. Nimeni nu e perfect. Nu e o greșeală de necorectat și de neiertat, zic eu. A greși e omenește. happy