NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Iar îmi răstălmăcești cuvintele"
Ce am rastalmacit?
"faci o confuzie gravă între "nimeni" și "nimic", "cineva" si "ceva"."
Care parte a raspunsului meu te-a facut sa ajungi la concluzia asta?

"Într-o categorie intrăm noi - animalele -, și în cealalta obiecte neînsuflețite și plantele, cu toate că-s vii."
Nu stiu la ce te referi, depinde de criteriul de clasificare la care te raportezi si pe care nu l-ai precizat.

"Și chiar aș fi tare curioasă să cunosc acel om, care n-a făcut nimănui niciun rău vreodată."
Pai tu faci zilnic rau la sute de legume si fructe care sunt finite vii.
Cand spui ca nu ai facut rau la nimeni, prin nimeni se intelge:
NÍMENI pron. neg. (Indică inexistența unei ființe) Niciun om; nicio FIINTA.
Fara a ucide finite vii nu putem trai,deci e absurd sa discutam despre asa ceva.

Oricum nu asta era problema.
"Nimanui" poate insemna fie niciun om,fie nicio fiinta. (vezi DEX)
Ideea e ca atunci cand un om neretardat afirma ca nu a facut rau nimanui, pri nimanui se refera strict la oameni.

Daca e retardat atunci prin "nimanui" se poate referi la toate fiintele, afirmatia fiind evident falsa si lipsita de orice sens. Asta e si motivul pentru care numai un dobitoc ar face o afirmatie cu sensul asta.

Concluzia: Nu am facut rau nimanui. = Nu am facut rau niciunui om.
Atunci cand o zice un om zdravan la cap.

Si de aici si intrebarile mele:
Daca omul afirma ca nu a facut rau la niciun alt om, atunci de ce il iei tu la rost cu ucisul animalelor?
Si mai grav, de ce il acuzi de ipocrizie? Afirmatia lui era strict legata de oameni.

P.S.:
Varianta in care prin "nimanui" intelegi doar animale NU exista.
Conform dex prin nimanui poti sa te raportezi doar la oameni, sau la toate fiintele.

| Arthiom a răspuns:

Eu personal nu am auzit de confuzia asta, la mine si cel putin in cercul de persoane prin care ma invart, nu exista. Daca e animal automat e din carne, si omul la fel punct.
Asta mi se pare genul de prostie pe care l-ar spune un nutritionist care a absolvit ce a studiat el sau n-a studiat pe baza de spaga.

| DanielDanny a răspuns:

Poate din cauza zilelor de post in care se mananca doar peste... Poate asa au ajuns oamenii in dealungul sutelor poate miilor de ani sa creada ca pestele nu e carne.

NOname
| NOname explică (pentru DanielDanny):

Poate. happy

| AwGenetix a răspuns:

Probabil, logica de care amintesti mai sus, deriva din faptul ca pestele, nu simte durerea. In medie, oamenii care nu consuma carne, nu este din cauza ca sunt vegetarieni precum Vaca. Sunt mofturi sau tertipuri, bazate pe durerea animalului la taiere, sau energiile negative ramase in cadavru. Nu stiu exact cat e de bine sau rau, lipsa consumului de carne, nu se discuta asta, dar posibil ca de aici provine mentalitatea ca pestele nu e carne.

In alte cuvinte, noi, ceilalti care mancam carne, stim si intelegem de ce voi, Vegetarienii nu consumati. Pur si simplu, credem ca stiti, ca Pestele nu simte durere. De fapt, nu simte nimic. Nu doar durerea.

Iti reamintesc doar atat. Viata este o lupta. Daca nu-l mananci tu, te mananca El. Si inca ceva. Nu eu am facut natura asa. Asa ca nu te uita stramb la mine. Iti prezint doar, situatia.

| alina996 a răspuns (pentru NOname):

Daca esti lacto ovo pesco vegetarian nu inseamna ca esti ipocrit, ci ça vrei un stil de viata mai sanatos! Carnea de animal terestru e mult mai daunatoare organismului decat cea de peste si de aceea ei elimina o parte din carne... nu pricep ce ai cu acesti oameni, adica eu cred ça acele persoane sunt cele mai sanatoase din punct de vedere alimentar.

NOname
| NOname explică (pentru alina996):

Crezi prost. happy

N-am afirmat că nu e bine că astfel de oameni nu consumă măcar animalele terestre - tot e ceva -, ci că e aiurea să se numească vegetarieni de vreun fel, pentru că vegetarianismul presupune neconsumarea cărnii.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Parerea mea (strict referitoare la intrebare), astia care nu consuma carne, dar se indoapa de pui si peste sau chiar fructe de mare, si ele au viata, sunt niste fake vegans care nu prea stiu o iota despre subiectul asta, dar cand merg in vizita la cineva, sa fie cu stea in frunte ca se murdaresc cu carnea de porc, dar cea de peste ii purifica.

NOname
| NOname explică (pentru AwGenetix):

Cred că perspectiva ta ar merita îmbunătățită. :)

http://veganipentruanimale.com/......-pasarile/

http://www.9am.ro/......rerea.html

Până și un articol mai aiurea afirmă asta: "pește osos posedă cu siguranță nociceptori simpli și prezintă acele reacții energice la răniri și alte intervenții".

Sursa: http://topfiltermedia.com/blog/stiri/durerea-suferinta-pesti/

Lista de pești osoși: http://www.scientia.ro/......si-13.html

Plus, orice pește ar prefera să înoate în apă, în mediul lui natural, în loc să se zbată la mal, murind încet (ție tare mult îți place să fii forțat să respiri sub apă? cum e senzația aia când n-ai aer, când te sufoci, te îneci? poate dureroasă nu e, dar e al naibii de neplăcută, este? e, așa e și pentru pești. simt și ei spaima, stresul, neputința, disconfortul...)

Iar chiar dacă peștii nu ar simți absolut nimic, așa cum pretinzi tu, tot nu ar fi fair-play să îi omorâm, mai ales că ne putem permite, nu avem nevoie de aceste crime pentru supraviețuire (ca în cazul animalelor carnivore).

Nimeni nu are dreptul să ia viața nimănui, decât poate cu acordul celui vizat. Dacă aș veni, ți-aș anestezia (să nu simtă durere) și ți-aș omorî familia, probabil nu ți s-ar părea ok. E, așa e și cu restul animalelor. Nu suntem mai presus decât ele. Toți merităm un loc'șor al nostru sub Soare (sau sub apă). :)

Zi și tu, nu e mai frumos așa?

"stăteam lungită fără niciun chef pe şezlongul ăla în Orient Bay când l-am văzut. era trecut de 60 de ani, poate. traversa golful zâmbind – un zîmbet Duchenne, desigur. avea în mână o pungă cu pâine şi în jur zeci de peşti, care îl urmau, de parcă ar fi fost dresaţi. angel fish, mi-a zis, când m-am apropiat să-l pozez. I don’t eat ‘em, I feed ‘em. they’re ma pets. îi lua în mână. peştii-îngeraşi se lăsau prinşi. îi pupa în bot, îi mângâia. come babies, come. şi îl urmau, aşa, prin apă. se plimba cu bancul de peştişori după el de-a lungul falezei. era fericit.

în fiecare seară trecea pe la terasele de pe plajă. aduna pâinea rămasă. nu o mânca. nu cred că el mânca aşa de bine pe cât îşi hrănea peştii. m-a lăsat şi pe mine să îi hrănesc. îngeraşii s-au apropiat, au ciugulit şi au fugit înapoi, la el, la negrul cu peştii. omul fericit cu atît de puţin. m-am întors pe şezlong. mi-era ruşine."

Sursa: http://petronelarotar.ro/insula-din-ziua-de-ieri/

Ce splendoare de om, este? :)

NOname
| NOname explică (pentru m1dn1gh7):

Posibil. happy

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru xCangur):

"Nu-i înțeleg pe oamenii, care nu omoară oameni, că le este milă de oameni!
Chiar dacă nu omoară ei oameni, omoară alții și pentru ei."

| Ax3LdeV a răspuns:

"Nu mananc carne mananc peste" este o mentaliate mai veche as crede ca religia are influenta in a gandi astfel.

NOname
| NOname explică (pentru Ax3LdeV):

Da, probabil. happy

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru xCangur):

Da, cum să nu? Numai în capul unor obtuzi, care se cred buricul Universului.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mi-ai facut pofta de un T-bone pe piatra incinsa consumat impreuna cu un Cabernet Sauvignon si o fata tanara (intre 25 si 30 ani). Yummy!

| pisicutaadorabila a răspuns:

Pai se spune ca pestele este mai sanatos decat carnea de pui sau de la alt animal, cand zici carne te referi la pui, vita, curcan, etc, iar deoarece pestele nu ingrasa sau pur si simplu nu traieste in acelasi mediu cu curcanii, vitele, puii este cumva diferentiat de acestea prin faptul ca nu este inclus in categoria carnii.

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Mi-as dori sa comentezi putin legat de intrebarea. Daca tu ai fi intr-un ocean, pestele te-ar manca?
Sper sa nu te astepti, sa le pese de tine...

Iti repet, viata este o lupta. Animalele au inteles asta, oamenii se indeparteaza in lumea viselor lor.

NOname
| NOname explică (pentru AwGenetix):

Partea nasoală e, că ai impresia, că deții capacitatea de a raționa și de a empatiza a unui pește. Dar dacă tot insiști, nici nu o să te contrazic.

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar, nu pot sti exact eu personal daca ei simt durerea sau nu. adevarat ca am vazut pesti in acvariu pe jumatate mancai de alti pesti, si nu pareau sa fie foarte afectati, sau cel putin eu daca as avea corpul pe jumatate, nu m-as zduncina ca ei sa manance. poate ca simt durerea, dar se manifesta diferit, daca vrei Tu sa spunem si-asa.

totusi, animalele se mananca intre ele, asta inseamna practic Viata. Ierbivorele nu o fac, pentru ca sistemul lor digestiv nu le permite, in rest...nu cred ca ar avea o problema, sa manance. faptul ca omul isi propune sa nu mai ucida, foarte bine. dar nesemnificativ totodata pentru Viata.

apropo: imi pare rau, daca te dezamagesc, dar iti repet. viata pe terra, nu am facut-o eu. asa am gasit-o.

NOname
| NOname explică (pentru AwGenetix):

Omul are de ales, alții nu prea. Are atât capacitate mintală pentru asta, cât și toate mijloacele posibile în lumea noastră modernă.

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Si in afara de propria logica si constiinta (umana), la ce bun sa mananci paie in loc sa vanezi la fel ca leul, etc?

In fine, un vechi subiect controversat. La fel ca infatisarea noastra. Masele de vegetarian, si ochi de carnivor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo dar numai intrebari de-astea pui lasa-ne sa mancam ce vrem e ca si cand te-ai duce la un fumator ba iti arde plamanii dar tu nu stii ca a devenit obicei pentru el... Acum daca vin si eu cu dileme precum: "de ce toti jucatorii de Minecraft sunt copii care injura si cei de Terraria sunt 14+ si au content de calitate?" imi voi punea pe prea multi in cap in raspunsuri. Exact asta faci si tu chiar acum... pui 2 triburi la bataie si contrazis intre ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza mass-media si spiritului de turma. Tu esti inteligent si te informezi dar 100% sigur cei care se uita pe net pe pagini fake sau la televizor nu au habar nici ce e aia logica...

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca Hristos a mancat peste. ne luam dupa cristilaughing

| DiannaDi a răspuns:

In religie, se face si dezlegare la peste in anumite perioade ale postului. Asta inseamna ca se poate manca peste in zilele respective si totusi inseamna ca nu-i considerat a fi carne!

NOname
| NOname explică (pentru DiannaDi):

Cred că trebuia să termini cu semnul întrebării.

| tudorvolcano a răspuns:

Este factorul religios. În post nu se mănâncă decât pește în zilele în care se dezleagă la pește ca o formă de mângâiere pentru efortul credinciosului.
Se dezleagă deoarece „ἸΧΘΥΣ" în greacă, care înseamnă pește, se referă și la inițialele expresiei „Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ", care înseamnă „Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Mântuitorul".
Iar concepția de a distinge peștele de restul cărnurilor în popor mai vine și de la faptul că peștii sunt animale marine, mai puțin similare cu noi ca păsările sau mamiferele.
Este o tendință spre a avea mai multă compătimire către ceva mai similar cu tine.