Întrebare recomandată | pactcudiavolita a întrebat:

As putea intra la Academia de Politie daca am scolioza? Nu este foarte accentuata, deci nu mi s-a recomandat operatia. Port un corset de 4 ani si il mai am de purtat inca 2, de asemenea mai fac inot si gimnastica medicala. As avea vreo sansa sa intru? Proba fizica nu ar fi o problema, deoarece as vrea sa ma apuc din vara de antrenament pentru a putea trece examenul. ( sunt clasa a10a).Nu obosesc chiar atat de repede, imi place sa urc pe munte + locuiesc la etajul 4 si urc, cobor scarile de cel putin 3 4 ori pe zi. Dureri de spate nu am, iar corsetul il port cat de mult pot. Mi-am facut si un control de respiratie, si nu am nicio problema. Imi doresc foarte mult sa intru si bineinteles ca as munci foarte mult, insa daca nu se poate nu vreau sa ma iluzionez degeaba si sa ma orientez spre o alta facultate. Un sfat va rog! Va multumesc mult.

6 răspunsuri:
| Xennofull a răspuns:

Toti avem intr-un fel scolioza.Cred ca daca resesti sa mai indrepti si esti apt fizic nu va fi o problema.Bafta!

| popeasca a răspuns:

Eu iti doresc din tot sufletul mult succes, sa ajungi unde iti doresti - la Academie happy
Dar cel mai bine ar fi sa intrebi la Academie lucrul asta, nu cred ca altcineva iti poate da un raspuns 100% sigur.

| stpu a răspuns:

Scolioza este o afectiune a coloanei vertebrale, din cate stiu eu. Nu-ti afecteaza respiratia, inima, membrele sau alte chestii. Nu este o afectiune care sa-ti puna in pericol mobilitatea, viteza, agilitatea s.a. Practic nu te incurca la nimic, doar faptul ca nu poti sta drept.
Daca urmezi cu inot si gimnastica medicinala nu vei avea o mare problema, si abia se va observa aceasta scolioza. Cu timpul bineinteles ca se va accentua.
Cand iti faci fisa medicala nu ti se face radiografie la coloana. Daca faci in ziua aceea efortul de a sta drept, nici nu vor observa medicii. Oricum nu sta nimeni sa te analizeze foarte mult.
In armata am vazut si cocosati, si trageau cu mitraliera mai bine decat unul care statea drept.
Din punctul meu de vedere esti apta. Ce vor decide medicii... e alta problema. Poti sa te consulti cu medicul de familie si sa-l intrebi daca scolioza poate fi o piedica in cariera ta de viitor politist.

| Anonim36dark a răspuns:

Ai putut intra până la urmă? Am aceeași problema și vreau să știu dacă sa mă orientez către altceva

| AlexisAlexx a răspuns (pentru Anonim36dark):

Buna, si eu am aceeasi problema, ai dat proba pentru Academie?

| Mirrrrruuuuuunik a răspuns (pentru Anonim36dark):

Ai putut intra?