| anonim_4396 a întrebat:

As vrea ca din septembrie sa nu mai fac religie(la scoala), acum am 15 ani, am citit undeva ca trebuie acordul parintilor daca ai sub 16 sau 18 ani, iar parinti mei nu sunt de acord. Ce varsta ar trebui sa am daca vreau sa renunt la religie fara acordul parintilor.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti sa-ti alegi singur religia, inclusiv poti renunta la cea pe care o ai si atunci nu esti obligat sa faci ora.
Ma mira atitudinea ta, religia te invata numai de bine.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt mai pasionat de fizica, matematica si chimie (aceste materii dezvolta o gandire logica in timp ce religia face exact opusul.) Am o intrebare pentru dumneavoastra: Cand erati dumneavoastra elev va placeau matematica, fizica si chimia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul este ca nu-mi placeau, de aceea am devenit jurist, desi intelegeam rapid si am fost bun si la aceste materii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Domnule Ioan, am o intrebare si ma gandeam ca poate stiti dumneavoastra sa imi raspundeti: Mi-as dori sa pot intra la profilul mate-info dar media de admitere cam lasa de dorit de dorit datorita rezultatelor slabe obtinute la evaluarea nationala la romana si ma intrebam daca pot da evaluarea nationala din nou(anul viitor) este posibil sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar nu mai este posibil. Poate ai noroc, asa ca pune prima optiune acolo unde vrei. Daca nu intri unde vrei poti incerca sa te transferi dupa semestrul I. Succes!

| mixxjim a răspuns:

Daca ai mai putin de 18 ani nu poti fara acordul parintilor.
nu poti decat sa incerci sa iti lamuresti parintii ca daca se baga ceva fortat in tine nu inseamna ca o sa si intre si ca ai tot timpul si toata viata inainte sa-ti dai seama care-i treaba cu religia si cu credinta si ca niste ore inghitite cu sila de tine la scoala nu or sa aiba deloc efectul dorit de ei sau de altii, ci mai degraba dimpotriva, o sa respingi si mai mult chestia respectiva. si ar fi interesant de stiut cata religie au facut parintii tai in scoala si daca asta a avut neaparat o influenta decisiva asupra credintei lor happy

| BlaaBlaa a răspuns:

Pentru RELIGIE vrei sa faci toata chestia asta daca ar fi fost la MATE as mai fi zis... dar serios la religie rolling on the floor) ii cea mai relaxanta ora laughing

| anonim_4396 explică (pentru BlaaBlaa):

Ce ai tu cu matematica? Spre deosebire de tine eu iubesc Matematica, fizica, chimia. Ce nu iti place tie la mate? Ce clasa esti?

| BlaaBlaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt a 10 a. Si am dat ca exemplu matematica, nu imi place matematica de cand eram in clasele primare dar serios acum religie. raised eyebrows

| Vegah a răspuns:

Sfatul meu e să nu renunţi la materia asta fiindcă e o materie uşoară (trebuie să reţii nişte chestii) care poate să-ţi ridice media. Plus că e distractiv să te contrazici cu profesorul, să-i aduci argumente contra existenţei lui Dumnezeu şi el să te ia cu biblia şi alte porcarii.
Dacă chiar vrei să nu faci religie trebuie să-ţi convingi părinţii. Eu am fost în aceeaşi situaţie cu tine, de prin clasele a 7-a - a 8-a nu mai voiam să fac religie însă părinţii nu erau de acord că sunt ateu. La liceu s-au schimbat lucrurile văzând că ora e amuzantă, probabil o să ţi se întâmple şi ţie asta.

| 35zone a răspuns:

3. Legea nr. 489 din 2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor prevede la Art. 3. alin. (2) că "Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbată fără consimţământul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul să-şi aleagă singur religia."

| Vάℓєяἷล a răspuns:

Catare este normall sa umbli la religie...eu am umblat numai in clasa 6.))

| Andreime a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci religie in continuare ...fiecare materie este importanta in felul ei ...in viata vei avea nevoiie de multe religiewinking