| nothingselsematters a întrebat:

Ati incercat vreodata sa invatati inregistrandu-va lectiile? Daca da, v-a fost mai usor? Daca nu, ce alte metode ati adoptat ca sa invatati mai repede si mai usor?

Răspuns Câştigător
| 5a a răspuns:

Ce-a mai simpla metoda pentru mine era sa invat scriindu-le, de exemplu luam foi/caiete ce nu-mi trebuiau si incepeam sa scriu formule/definitii. Chiar daca definitia era de 6-7 randuri tot o invatam, pentru ca, cand incepeam sa scriu retineam si cuvintele care urmau, daca ma pierdeam la un moment dat tineam minte cuvantul care trebuia sa urmeze si atunci spuneam cuvantul in gand si imi continuam definitiabig grin
Stiu este ciudat dar uite asa am invatat, cand ieseam la fizica la tabla scriam jumate de tabla numai cu formule odata profesoara s-a speriat mi-a zis ceva de genu " oooaaauu opreste-te " laughing pe cuvantu meu. Ori cum tehnica asta cred ca e cea mai buna, intr-adevar depui efort scriind dar in 2 h ajungi la un nivel remarcabil si parca ajungi sa mai vrei sa mai inveti 1 pagina mai 1 formula in plus si cu siguranta a 2 zi nu ai cum sa le uiti.

| nothingselsematters explică (pentru 5a):

Momentan asa invat si eu... daca nu am lectiile cu scrisul meu mi-e imposibil sa le retin. Dar ma sperie timpul pierdut cand transcriu. ca deh. mai e putin pana la bac. si lenesii lasa totul pe ultima suta de metri laughing

| IAmAFreak a răspuns (pentru 5a):

rolling on the floor Eu fac la fel ca tine, si cu adevarat asta e cea mai buna metoda. Inveti mai usor scriind, cand te asculta parca ai in fata caietul/foaia pe care ai scris si nu stiu, iti vin cuvintele. Inceputurile definitiilor/formulelor trebuie retinute bine, si apoi totul vine de la sine. De incercat n-am incercat varianta cu inregistratul, dar probabil are efect. Oricum, eu ma bazez pe scris.

| 5a a răspuns (pentru nothingselsematters):

Tin minte ca era 3 dimineata iar eu jucam Warcraft 3 cu prietenii iar la ora 9 aveam examenul la bac laughing Doamne ce nebun mai eram!
Intr-adevar cu bacul este nasol nu ai cum sa inveti asa doar prin citit si prin cunostintile acumulate din cl a 9! P.S Multumesc pentru funda!

| 5a a răspuns (pentru IAmAFreak):

Sincer nu am incercat niciodata dar mi-am adus aminte de episodul cu Dexter "Omelette du fromage" (omletă cu brânză).
E putin riscant :-s

| nothingselsematters explică (pentru 5a):

O sa raman la metoda cu scrisul... si cu cana de nes langa patlaughing the history is killing me at wits' end

| 5a a răspuns (pentru nothingselsematters):

Doamne ajuta, iti urez multa bafta la invatat si l-a luat, bine ca eu l-am fost dat la Bio haha big grin

7 răspunsuri:
| Nadynaa a răspuns:

Eu am incercat dar nu prea a mers, mai bine e sa citesti!