| Rankup a întrebat:

Bacul se da neaparat si din limbi straine?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ba astia de jos, ati dat macar capacitatea?
LA bac se prevad niste competente de limba straina, limba o poti alege tu si dai scris, audio si vorbit. Se dau niste calificative (A1 cel mai slab, A2, B1, B2 - cel mai bun) care n-au nicio relevanta la media de bac, doar iti vor aparea aceste calificative care atesta ca stii la un nivel usor avansat-decent (B1 si B2). In principiu nu te ajuta cu nimic dar e obligatoriu sa le dai. MAre prostie ce ti s-a zis mai jos cu filologia, probele astea le dai la orice profil esti iar bac ul la filo e romana (cum e la toate profilele de altfel), istorie si geografie/istorie ori una din stiintele sociale, dar hai sa vorbim cand n-avem nicio treaba cu subiectul ca sunt faine punctele de pe TPU luate aiurea

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

A, si se pot echivala, daca e cazul, cu un certificat de limba tip Cambridge, TOEFL, IELTS, DELF etc

| chuckmanson a răspuns:

Da, mai ales din spaniolă și italiană?

| Vali215 a răspuns:

Nu. Depinde la ce profil esti. Eu am dat la romana, matematica si geografie.

| Cutezătorul4k a răspuns:

Daca esti la filologie dai la engleza/franceza, si la restul profilelor dai la romana, matematica si alta materie pe care ti o alegi tu

| Stefan123x a răspuns:

Doar la profilul Uman!

| stop99 a răspuns:

Doar la competente orale si scrise ai de ales dintre franceza si engleza. Bacul il dai la trei materii care difera de la un profil la altul. Eu am fost la profil uman, stiinte sociale, si am dat competentele la limba engleza (scris si vorbit), la limba romana si la tic. Iar bacul propriu-zis, la romana (obligatoriu), istorie (obligatoriu) si geografie (la alegere).
Indiferent de profil, vei avea doua materii oblogatorii iar a 3-a la alegere. Sper ca am fost destul de explicit, mult noroc!