HepHap
| HepHap a întrebat:

Biserica Catolica a recunoscut ca unele pasaje din Biblie nu sunt adevarate. Primele 11 capitole din Geneza sunt considerate "nonistorice" si sunt doar adaptari din alte religii antice (mitul creatiei sau al potopului apare, in forma asemanatoare, si la greci si la mesopotamieni)

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/artic le574768.ece

Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

Aminadab, ce vei face daca pastorul sau duhovnicul tau, Biserica de care apartii, va face aceeasi confesiune ca si Biserica Catolica? Devotament complet fata de Biserica sau fata de Credinta? Accepta, te rog, ipoteza, si spune-mi te rog pe mana cui mergi: pe mana invatatorului sau a invataturii.

Ignora raspunsurile care insotesc intrebarea. Nu asta asteptam. Nu dau doi bani pe interpretarile unor hermeneuti de ocazie, care nu vor decat sa isi vanda cartile, sau pe documentare de duzina din genul Dan Brown. Sunt crestin, pentru ca asa am fost botezat si educat, dar sunt credincios pentru ca asa am ales. Nu pentru ca asa am fost dascalit sau pentru ca necredinta ar putea duce la condamnarea mea in fata unei posibile instante divine. Si am puterea sa cred, in ciuda neclaritatilor si contradictiilor. Le accept, nu inchid ochii. Si cred pentru starea de bine pe care credinta mi-o ofera, nu pentru un bilet in rai, pe mai tarziu.
Si vino, te rog, pentru prima data, cu un raspuns clar, fara alegorii si spiritualisme nebuloase. Vorbeste-mi ca si cum ai fi langa mine, si nu intr-un amvon sau in fata unui catehism deschis. Altfel, nu te mai obosi sa imi mai raspunzi, pentru ca oricum nu ma vei ajuta cu nimic.

| Monique_3125 a răspuns:

Poate ca asa cred cei catolici... dar noi toti...indiferent daca am fi ortodocsi sau catolici, credem in acelasi Dumnezeu...si poate ca intamplarile din acele capitole sunt doar pure coincidente...nu stiu...Eu sunt de partea ortodocsilor...straight face

| kathessa a răspuns:

"Se poate demonstra ca Evangheliile canonice nu sint decit o colectie de proverbe ale Mitului si ale Escatologiei egiptene" -Albert Churchward.
Am citit in vara aceasta o carte foarte interesanta " Chipul nestiut al lui Iisus". In doua cuvinte: se pare ca textele Evangheliilor se aseamana foarte tare cu textele din papirusurile gasile la Marea Moarta. Doar ca acestea din urma au fost scrise cu 3000 de ani inainte!
In 1904 Papa Pius al -X-lea a mers pina acolo incit a interzis punerea la indoiala a ideilor crestine despre istoria formarii acestei religii.
Exista asemanari in legatura cu nasterea lui Iisus, moartea sa, mitul mamei virgine. Minunea cu apa transformata in vin exista pictata la egipteni...Cam multe semne de intrebare, nu?
Cititi cartea, n-o sa va para rau.

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia, asa cum ea afirma a fost inspirata de Dumnezeu in intregime (2 Timotei 3:16). cine are dubii cu privire la exactitatea ei, contradictii, sa imi trimita intrebari personal si le voi raspunde cu placere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va veni inainte de lepadarea de credinta. ori biblia este cuvantul lui Dumnezeu inspirat de catre Duhul sfant proorocilor si apostolilor iar voi veniti de pe ateism. ro cu am citit o carte scrisa de...ba mai vreti sa le luam si de bune, se poate demonstra ca.../cititi biblia. o sa vi se para grea. dar veti deveni intelepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hephap asa cum stii sfarsitul lumii in ce fel o veni el nu va veni inaintea lepadarii de credinta.si cum crezi ca vine lepadarea de credinta? uitate pe TPU si vezi.vezi si neincrederea ta in ceea ce crezi si ce te duce in ratacire si dezorientare fiindca si eu sunt bulversat de anumite practici si invataturi care nu au nimic dea face cu credinta si cu viata de crestin.ratacirea si lepadarea vine in mod subtil fiindca nu veghem indeajuns la ce e adevar si ce e minciuna.biblia este cuvantul lui Dumnezeu inspirat de duhul sfant profetilor si apostolilor.si nu are nimic de a face cu nici o carte sau scrisoare gasita nu stiu unde, sau scrisa de nu stiu cine. uitate la raspunsuri si vei vedea ce dovezi pot gasi unii. cititi cartea, n-o sa va para rau? eu as spune; cititi biblia. va fi greu dar veti deveni intelepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vorbim despre religie, nu putem vorbii si despre istorie, cu toate ca biserica catolica are o religie bazata prea mult pe istorie si trebuie sa tinem cont ca orice istorie incepe dupa nasterea lui Isus Hristos(abia cand imperiul roman a ajuns la putere) e si normal sa nu gaseasca in istorie vechiul testament. Suprafata pe care se intinde relatarile vechiului testament cu toate cele intamplate cuprinde si mesopotania si grecia, e si normal ca sa aiba si ei relatari despre potop deoarece si la ei s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca noi (oamenii ) trebuie sa nu incercam atata sa vedem in alti oameni (care zic ca sunt crestini) sa gasim exemple. De exemplu am vazut la stiri un preot care facea pronografie dupa ce pleca din biserica?!? cred ca cel mai bine e cand singur iei Bilbia si incerci sa gasesti pasaje in care sa intelegi tot ce s-a intamplat si sa crezi! asa cum oamenii cred ca omu se trage din maimuta. dar daca ii intrebi cum s-a intamplat asta habar nu au sa raspunda! au doar auzit ca cineva a zis asta! dar nu stiu ca acel cineva a si ra nu e adevarat! Eu cred ca noi cautam prea mult in asa cunoscutele religii raspunsuri decat sa ne ducem direct la sursa : Biblia. In Bilbie gasesti toate raspunzurile! eu cred ca trebuie sa cerem intelepciune de la Domnu sa putem intelege Biblia asa cum vrea El ci nu cum o inteleg alti oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata biblia este inspirata de dumnezeu ce spune biserica catolica sau ortodoxa sau alti nu e important dar atata timp cat traim vremurile de pe urma satan va incerca sa ai insele si pe cei alesi asa ca un sfat aveti grija ce vorbiti pentru ca asta va avea un ecou in eternitate nu cred ca e treaba noastra sa ne bagam capu asa tare atata timp cat stim ca satan lucreza printre noi

| Bibliapentrusceptici a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Păi de 2000 de ani tot se spune ca traim timpurile de pe urma...

| juno a răspuns:

Biblia nu a venit prin fax direct din rai (?)! Deci Biblia ii creatia omului. Mai exact, Constantin ce Mare a ales evangheliile care au fost puse in Biblie... toata povestea, Constantin cel Mare era pagan si mama lui era crestina, si deoarece erau foarte multe conflicte intre pagani si crestini, s`a decis sa impace amandoua taberele, astfel a luat multe din obiceiurile paganilor si le-a "crestinizat". In fine, poveste lunga... nu avem de unde sa stim adevarul exact... pentru mine religia este un mister si as vrea sa-i dau de capat intr-o zi...

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Cu siguranta Geneza nu are nicio veridicitate istorica. Cel mult simbolică. Pe aceasta pagină vei găsi mai multe chestii interesante si articole despre acest topic:

www.bibliapentrusceptici.ro