HepHap
| HepHap a întrebat:

Http://www.ewtn.com/library/PAPALDOC/JP961022.HTM

In 1996, intr-un mesaj adresat Academiei Pontificale de Stiinte, papa Ioan Paul II accepta evolutionismul, stabilind rolul lui Dumnezeu in creatie numai la crearea sufletului. Iata un pasaj, restul scrisorii il gasiti pe adresa de mai jos:
"Astazi, la mai mult de un secol dupa aparitia enciclicei (Humani Generis, 1950, a lui Pius XII, care afirmase ca nu exista un conflict intre creatie si stiinta), cateva descoperiri noi ne duc spre recunoasterea evolutiei ca mai mult decat o ipoteza. De fapt, e remarcabil ca aceasta teorie a avut o influenta crescanda asupra spiritului cercetatorilor, urmand o serie de descoperiri in cateva discipline stiintifice diferite. Convergenta rezultatelor acestor acestor studii independente – care nu a fost nici planificata, nici urmarita – constituie un argument semnificativ in favoarea teoriei."

http://www.ewtn.com/library/PAPALDOC/JP961022.HTM

In 2005, Biserica Catolica recunoscut ca in Biblie exista inadvertente si neadevaruri stiintifice (de ex: In Iosua, Cap.10, 12-14, Soarele se opreste pe cer timp de o zi, ca si cum Soarele s-ar invarti in jurul Pamantului, si nu invers). Mai mult, plecand de la interpretarea metaforica a unor pasaje biblice si atacand fundamentalismul, Biserica Catolica din Anglia a recunoscut ca primele capitole din Geneza au caracter legendar si nu trebuie intelese strict, in mod literal.

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/artic le574768.ece

Ce parere aveti?

20 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

@danut

Te rog, da-mi si mie niste trimiteri catre "descoperirea" respectiva. Eu auzisem doar de o serie de interpretari ale unor versete biblice in maniera teoriei conspiratiei, dar desigur tu nu ai face referinta la asa ceva.

HepHap
| HepHap explică:

@PIAC

Ce relevanta are teoria ta solara? Se invarte Soarele in jurul Pamantului? Iar, daca Soarele asta a fost creat pentru Pamant, celelalte milioane de sori din Univers pentru cine au fost create? Mai uitate-te pe Discovery, mai citeste un studiu de specialitate.

HepHap
| HepHap explică:

Draga PIAC, avem telescoape, nu trebuie sa mergem acolo, putem constata si de aici. Mai departe ma lasi fara cuvinte: E normal ca Soarele sa se invarta in jurul Pamantului?

Nu eu m-am antepronuntat in legatura cu documentarea ta, tu te-ai antepronuntat in legatura cu documentarea noastra. Eu doar ti-am parafrazat sugestiile de a urmari Trinitas Tv happy.

HepHap
| HepHap explică:

@PIAC

Si ca tot vorbim de antepronuntare, mi-ai scris in privat ca Dumnezeu ma compatimeste. Ai fost acolo, la El?

HepHap
| HepHap explică:

@PIAC

"Si dupa logica ta daca sunt asa multe stele inseamna ca mai sunt si civilizatii, unde sunt civilizatiile astea?"

Nu am facut nicio clipa nici cea mai mica aluzie la civilizatii extraterestre. Nu am fost niciodata adeptul teoriilor privind civilizatiile spatiale. Perseverezi in a face cele mai false prezumtii dar ii, acuzi, cu fatarnicie, pe ceilalti de actiuni similare. Probabil indemnul biblic cu paiul din ochiul celuilat dar barna din ochiul tau are insemnatate doar cand il urli celorlalti, pentru ca tu iesi de sub jurisdictia lui. Iti contestam doar metoda simplista de a intelege lucrurile, doar pentru ca esti indoctrinat religios: Soarele a fost Creat pentru Pamant si nu Pamantul a fost creat pentru Soare.

"Mai bine te-ai ruga la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa intelegi mai multe si mai bine"

Fac asta in fiecare seara. Si chiar astea sunt doleantele mele.
Mai bine ai incerca tu sa fii cu adevarat un bun crestin si sa ai in primul rand pretentii de la tine. Mai multa modestie, mai putina galagie.

| danut a răspuns:

In Evul Intunecat, preotimea catolica descoperea cu uimire ca "seful lor, papa" este numit de Biblie, Antichrist. Cum ar trebui sa se comporte acest individ (ca ocupant al postului de papa) daca cele sustinute sunt reale? Oare papa nu ar trebui sa-si reprezinte "seful" (satana) cu orice risc?

| danut a răspuns:

HepHap explică: @danut Te rog, da-mi si mie niste trimiteri catre "descoperirea" respectiva. Eu auzisem doar de o serie de interpretari ale unor versete biblice in maniera teoriei conspiratiei, dar desigur tu nu ai face referinta la asa ceva."
Pentru a fi mai pe inteles pentru perioada noastra iti recomand studile facute de Isaac Newton asupra Apocalipsei unde vei gasi si detalii asupra inaintasilor in ale studilor. Acum nu sunt sigur de nume dar am sa-ti dau numele altui autor, mai recent, in studile caruia in care am citit indici directe privind studile respective.

regis
| regis a răspuns:

Parerea mea este ca papa ar trebui sa isi vada de religie, iar stiinta sa isi vada de cercetarea stiintifica. Cand popii fac cercetare stiintifica iar oamenii de stiinta se ocupa de religie, nici religia si nici stiinta nu vor da rezultate.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

" Papa Pius al XII-lea a subliniat punctul esenţial: dacă originea corpului uman provine din materia vie care a existat anterior, spiritul este creat direct de Dumnezeu ( "animas enim a Deo immediate creari catholica fides non retimere iubet"). ( Humani Generis )
Dar experienţa cunoaşterii metafizice, de conştiinţă de sine şi auto-conştientizare, de conştiinţă morală, de libertate, sau de experienţă estetica şi religioasa, acestea trebuie să fie analizate prin reflecţie filozofică, în timp ce teologia caută să clarifice sensul ultim al desenelor şi modelelor Creatorului.
Sunt încântat de prima tema pe care ati ales-o: originea vieţii şi a evoluţiei-o temă esenţială de viu interes pentru Biserica, deoarece Apocalipsa conţine unele din invataturile sale privind natura şi originea omului.Care ar trebui să fie concluziile la care au ajuns diversele discipline ştiinţifice, împreună cu cele cuprinse în mesajul de Apocalipsa? Iar în cazul în care la prima vedere aceste puncte de vedere par să intre în conflict unele cu altele, în cazul în care ar trebui să cautam o soluţie? Noi ştim că adevărul nu poate contrazice adevărul. (Leo XIII, Providentissimus Deus ). Cu toate acestea, în scopul de a înţelege mai bine realitatea istorică, dumneavoastră cei care va ocupati cu relaţiile dintre Biserică şi comunitatea ştiinţifică între secolele 16 şi 18 veti avea o mare importanţă.
Ei spun că Biserica trebuie să ofere Evanghelia într-un mod "adecvat la timpurile în schimbare, inteligibil şi atractive pentru contemporanii noştri"?
Episcopii catolici spun ca astăzi oamenii sunt în căutare de ceea ce este valoros, ceea ce are o valoare reală, ceea ce poate fi de încredere şi ceea ce este adevărat.
Biblia este adevărata în pasajele referitoare la mântuirea oamenilor, spun ei, dar continua: ". Noi nu trebuie să ne aşteptăm la acurateţea totala din Biblie în alte probleme laice"
Am incercat sa scot cateva citate traduse din articolele mentionate.
Bineinteles ca omenirea a evoluat si va evolua in continuare, dar consider Biblia ca suport moral pentru cei care cred in Dumnezeu si in Fiul Sau, precum si in Suveranitatea lui Dumnezeu. Oamenii si-au ales calea de atrai asa cum si-au dorit, Dumnezeu oferindu-ne liberul arbitru. Si, spre nefericirea noastra, am ales o cale care sa ne usureze viata, dar care in timp ne-o va scurta.
Biserica a fost creata pentru a tine multimile sub frica, de a se-mbogati de pe seama fricii acestora. Mai tarziu, biserica a "evoluat", politizandu-se si laicizandu-se. Au fost nevoiti sa recunoasca evolutia omului, pentru ca oamenii sunt informati si nu mai traiesc in frica doctrinei bisericii.

| Eron a răspuns:

Si cam ce vrei sa zici? Papa, a spus asa ceva si acum eu trebuie sa fiu de acord cu el, sau cum?

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Tot catolicii i-au numit pe extraterestri fratii nostri. Eu nu insinuez nimic. Doar am facut o observatie... Ni se pregateste ceva?

| profudereligie a răspuns:

Papa Ioan Paul al II-lea a fost unul dintre cei mai luminaţi ocupanţi ai scaunului pontifical. Şi a avut capacitatea de a se înconjura de oameni valoroşi. Împreună şi-au dat seama de marile tendinţe: secularizare, globalizare, liberalizarea informaţiei, accesul la înalta tehnologie şi capacitatea ştiinţei de a explica şi cunoaşte lumea cu o accelerare exponenţială. Din acest punct de vedere scrierile sfinte devin perimate şi chiar periculoase. Dar, din păcate, nu pot fi schimbate peste noapte. De fapt nici nu pot fi schimbate. Aşa că trebuie reinterpretate. Mai ales că încă mai sunt oameni religioşi pentru care divinitatea este esenţa sensului existenţei lor.

| PlAC a răspuns:

Mai intai a existat Crestinismul, Ortodoxismul a ramas la forma originala, Catolicismul s-a rupt si a venit cu modificari(de exemplu ce zice Papa aia e cel mai Sfant la ei). La noi ce zice Preafericitul Daniel poate fi completat de un simplu preot. Din Catolicism s-a rupt si s-a format o noua "religie" : religia Protestanta. Din protestanti s-au format nenumarate secte.Deci credeti ce zice Biserica Ortodoxa.

| PlAC a răspuns:

Soarele si restul nu sunt mai importante decat omul in sine.Soarele a fost creat pentru om.Lumina cu care lumineaza Sfintii e mai puternica decat lumina Soarelui(asta se citeste in acatiste si slujbe). Mai ascultati si ce zice Biserica Ortodoxa, mai uitati-va la Trinitas TV ca restul prostiilor vad ca toate le cititi, expuneti si cercetati.Desi biologic Soarele e mai mare decat Pamantul, el nu e mai important decat Pamantul.Soarele a fost Creat pentru Pamant si nu Pamantul a fost creat pentru Soare.

| PlAC a răspuns:

Ai fost tu acolo sa-mi zici ca sunt ca Soarele nostru? Noua ne este imposibil sa ne apropiem de Soarele nostru dar vorbim de milioanele de Stele de pe Cer.Sunt simple stele care stau pe cer si mai si cad pe deasupra.Si daca se invarte Soarele in juru Pamantului ce? Doar nu vrea sa ne dea lumina un corp extraterestru mai mic ca Pamantul. E normal sa se invarta.

| PlAC a răspuns:

Si nu te mai antepronunta in legatura cu documentarea mea ca tu nu stii cine esti tu macar. Dar sa stii ce am citit eu?

| PlAC a răspuns:

Pamantul in jurul Soarelui.Si eu ti-am raspuns ca am citit si am ascultat la oamenii care si-au dedicat viata pazind poruncile Domnului si filozofand viata spirituala.Si cine se uita la Trinitas TV si asculta Radio Trinitas invata la infinit despre adevarata stiinta. Daca s-ar invarti Soarele in jurul Pamantului ar mai fi noapte? Ar fi intr-un loc foarte mic, de putini km raportand cu suprafata Pamantului.Deci Dumnezeu a facut sa se invarte Pamantul in jurul Soarelui.De ce toate sunt facute cu atata intelepciune si se potrivesc la fix? Pt ca le-a facut Dumnezeu.Si ce vezi tu prin telescop ca vreau sa vad si eu? Da! Dumnezeu a facut tot cerul si toate stelele.Si dupa logica ta daca sunt asa multe stele inseamna ca mai sunt si civilizatii, unde sunt civilizatiile astea? Sau de ce pe alte planete din sistemul nostru solar nu e viata? Daca asta e problema ta nr 1 acum si nu faptul ca am ajuns niste animale care vrem sex, faima, haine, blink, droguri, rautate independenta, si practic nu se poate privi mai departe de trup.Noi parca am avea doar trup dupa gandirea voastra, parca nimic nu e spiritual.Atunci dezbateti problema cu Soarele cu altcineva.Mai bine te-ai ruga la Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa intelegi mai multe si mai bine.

| PlAC a răspuns:

Ok.Doar,Doamne ajuta!

| Bubble a răspuns:

Ah.Stiam8-.
Nu cred in religie, Cred in Dumnezeu.
Uita-te-n istorie sa vezi cate crime s-au facut de "dragul" crestinismului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fata evidentelor ar fi fost absurd sa o tina pe a lor. Tocmai teama de a nu cadea in ridicol i-a determinat sa accepte, desi cu greu, multe lucruri deja dovedite. Si asta deoarece ridicolul ar fi dus la disparitia prestigiului de care se bucura biserica, a credibilitatii si in cele din urma la disparitia ei. Cum ar fi fost ca astronautii sa paseasca per luna si cu toate aste abiserica sa sustina in continuare ca pamitul este centrul universului si soarele se invirte zglobiu in jurul lui?winking